Robert Markič

Manj možnosti za Tromejo

Župan Občine Naklo Janez Štular meni, da je po ponudbi Kranja manj verjetna izbira Tromeje za gorenjski center odpadkov. Tej lokaciji nasprotujejo zlasti ekologi in lovci.

Naklo, Podbrezje – Občinski svet v Naklem je aprila dal soglasje za gradnjo centra za ravnanje z odpadki na Tromeji, čemur so nasprotovali prebivalci dela vasi Podbrezje. Tokrat soočamo nasprotna mnenja o izbiri te lokacije za center.

»Zavedam se nujnosti ureditve gorenjskega centra za ravnanje s komunalnimi odpadki. Logistično je najbolj sprejemljiva Tromeja, ker bi promet obšel naselja. Lokacija je toliko oddaljena od hiš, da center ne bi bil moteč. Po ocenah strokovnjakov je ugodna tudi geološka sestava tal. Občina bi dobila rento, ki bi jo namenila za razvoj vasi Podbrezje. Okrog pet hektarov potrebnih zemljišč je v privatni lasti, a bi jih lahko odkupili. Z vaščani Podbrezij bi se dalo dogovoriti, saj centru nasprotuje manjši del prebivalcev. Mnogih to niti ne zanima, kar je potrdila slaba udeležba na ogledu centra za ravnanje z odpadki v Celju. Glede na ponudbo iz Kranja za center v Tenetišah ne pričakujem, da bo lokacija Tromeja še najboljša,« je dejal Janez Štular, župan Občine Naklo.

Med zagovorniki Tromeje je občinski svetnik v prvem mandatu in član projektnega sveta CERO za Gorenjsko Anton Peternel iz Podbrezij. »Tromeja je bila ena od treh lokacij že ob načrtih za sežigalnico. Po spremembi vodstva v občini Tržič in težavah z lokacijami drugod so v Naklem spet začeli razmišljati o Tromeji. Gre za geografski center Gorenjske, ki bi ustrezal vsem občinam. Na ogledu bodočega centra v Celju smo videli, da stojijo na stari deponiji sodobni objekti. Zaprt sistem obdelave odpadkov bo brez vplivov na okolje. Ni res, da bi bil tak center ekološka bomba za Podbrezje. Anketa med vaščani je potrdila, da se jih je 31 izreklo za center, 31 pa jih je bilo proti. Prepričan sem, da bi lahko naša vas z rento prej uresničila naložbe v komunalne napeljave in ceste, saj je občina zadolžena. Prednost za širše okolje pa bi bila sanacija deponije Kovor.«

Ekologi in lovci so proti centru

Nataša Kne Leben, članica Gorenjskega ekološkega društva in Krajevnega odbora Podbrezje: »Izhajamo iz treh načel, zakaj lokacija Tromeja ni primerna. Prvo je nedotaknjenost narave; tam je gozd, ki bi bil uničen. Drugo je pravičnost; prav bi bilo dati center tja, kjer proizvedejo največ odpadkov. Tretje je skrb za bodočnost; v Celju je v 36 letih deponija zrasla na 35 hektarov močno degradiranega okolja, česar se mi bojimo v naši bližini. Na zboru krajanov aprila 2006 je večina ljudi iz 108 prizadetih gospodinjstev v Podbrezjah jasno povedala, da ne podpira ideje za center. Samo 29 odstotkov gospodinjstev je na izjavi obkrožilo ZA. Najprej bi morali vprašati prebivalce Bistrice, Podbrezij in Gobovc, kakšno okolje in razvoj v njem si sploh želimo. Cilje in načrte bi morali določiti v sodelovanju s sosedi iz radovljiške in tržiške občine.«

Robert Markič, starešina Lovske družine Dobrča iz Podbrezij: »Več kot 60 lovcev je že pred dvema letoma sklenilo, da ohranimo lovišča okrog Tromeje nedotaknjena. Divjad je prizadelo že postavljanje ograj zaradi nove avtoceste. Pod viaduktom Lešnica je edini prehod velike divjadi po strnjenem gozdu med Jelovico in Karavankami. Če bi tam posekali gozd in zgradili center z vsemi objekti in ograjami, divjad ne bi imela možnosti preživetja. Poleg estetskega poslabšanja krajine bi lahko ogrozili vire pitne vode. Za ljudi bi bil moteč hrup zaradi povečanega prometa tovornjakov in s tem bolj onesnažen zrak. Ne zaupamo niti, da bi v odmaknjenem centru od oči vaščanov ravnali po vseh predpisih. Ko sem pobiral podpise v podporo ustanovitvi KO Podbrezje, je večina od približno 80 gospodinjstev izrazila nasprotovanje načrtu za center.«

Pogovoru s starešino družine se je pridružil tudi gospodar Bogdan Ambrožič iz Ljubnega. Poudaril je, da je na Tromeji dragocena prakrajina, kjer gnezdijo redke vrste ptic. Za ljudi je problem širitev prostora za odlaganje ostanka odpadkov na ozemlje KS Ljubno. Zato se tudi pri njih čutijo ogrožene, če bo na Tromeji bodoči gorenjski center za ravnanje z odpadki.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 26. junij 2011 / 07:00

V nedeljo pohod ob Rapalski meji

Sovodenj - Turistično društvo Sovodenj v nedeljo, 26. junija, ob 11. uri vabi na pohod ob Rapalski meji. Pohodniki se bodo zbrali pred gasilskim domom na Sovodnju, nato pa jih bo...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 18. november 2017 / 14:45

Zahteva vrnitev na policijo

Ljubljana – Ljubljansko delovno in socialno sodišče je ta teden znova obravnavalo tožbo, ki jo je nekdanji direktor uprave za policijske specialnosti Robert Sušanj vložil zoper ministrstvo za notra...

Gospodarstvo / sobota, 18. november 2017 / 14:42

Telekom Slovenije prevzema Izimobil

Kranj – »Izimobil se je zaradi razmer na trgu telekomunikacij in na podlagi ocene, da se bo konkurenčni boj na trgu v prihodnje še zaostroval, odločil, da kot virtualni operater preneha z dejavnost...

Kultura / sobota, 18. november 2017 / 14:41

Ženska duša v času

V prostorih Galerije Bala v Kranju je na ogled razstava likovnih del treh slikark: Irene Jeras Dimovske, Biserke Komac in Mete Šolar. Tri ženske poetike, tri likovne govorice.

Radovljica / sobota, 18. november 2017 / 14:37

Prihodnost je v povezovanju

Na srečanju turističnih ponudnikov in drugih turističnih delavcev iz občine Radovljica so predstavili rezultate letošnje turistične sezone ter se pogovorili o pričakovanjih in izzivih za prihodnjo.

Bled / sobota, 18. november 2017 / 14:37

Prepovedi in kazni niso dovolj

Svet javnega zavoda Triglavski narodni park je na zadnji seji med drugim obravnaval aktivnosti zavoda glede usmerjanja obiska, kar naj bi bila ena od prednostnih nalog upravljanja zavarovanega območja...