Rožnato poletje
Maj se je umaknil prvim poletnim dnem. Spomladi je zacvetelo že nešteto cvetov, ki običajno krasijo vrtove junija. Letos so bile vrtnice že v polnem cvetju že maja. Za večino ljubiteljev vrtov je sedaj najlepši čas v letu. Prihaja tudi čas dolgih poletnih večerov, ko je posedanje na vrtu najlepše. Sploh če imate v vrtu vrtnice, ki lepo dišijo. Lepota cvetov, ki jih dajejo trnati grmi, imajo neskončno barvnih odtenkov. Vendar do pravega izraza pridejo le, če jih znate pravilno poudariti. To pomeni, da jih zasadite tako, da imajo primerno ozadje, bodisi zelenje ali skladno sorto trajnic. Saj veste, koliko je skrbi, da je grm vrtnic zdrav, brez uši in brez listne pegavosti. Danes lahko posadite že odporne sorte na bolezen z dišečimi cvetovi. Junij je tudi pravi čas, da si sami razmnožimo vrtnice. Iz potaknjencev, to so poganjki, ki jih odrežemo po cvetenju in ne smejo še biti oleseneli, torej lubje mora biti še zeleno. Poganjki naj bodo dolgi približno deset centimetrov. Pustite samo dva do tri liste, druge odstranite. Potaknite jih kar v vrt med druge rože, ali v kakšen bolj senčnat predel, ali kar pod grme vrtnic, to je najboljša možnost, da se vam bodo prijeli, in jih pokrijte s steklenimi kozarci. Dobro zalijte. Če vam čas dopušča, jih za del dneva odkrijte, da se prezračijo. V nekaj tednih bodo potaknjenci pognali korenine.
Danes si vrtnice lahko privoščijo tudi tisti, ki nimajo vrtov, ampak samo vrtičke v posodah v stanovanjskih blokih. Grmaste vrtnice kupite in posadite v posode. Primerna velikost je izredno pomembna, kajti dolge korenine potrebujejo veliko prostora. Lonci morajo imeti luknjo za odtekanje odvečne vode. Posadite jih v zemljo za posodovke, čez poletje pa jim dodajte hranilne snovi, predvsem dolgodelujoče gnojilo pomešajte v zemljo nekoliko pod robom. In še nasvet za zimo: vrtnice preživijo zimo v loncih, vendar jih zaščitite z žaklovino, slamo, smrečjem ali s kopreno. Zalijte jih enkrat na mesec, da korenine oskrbite z vodo.
V podeželskem vrtu zasadite gredice v podeželskem slogu. Sem spadajo primerne trajnice in pritlikava drevesca. Tako bo vrt zanimiv vse leto. Izmenjavale se bodo čebulnice, vrtnice, trajnice, jeseni bodo listi zažareli v vseh barvnih odtenkih, pa tudi pozimi bo vrt zanimiv, če bo vmes kakšen iglavec, na katerega se bo nabralo ivje. Poleg oblikovanja je pomembna tudi pravilna nega. Korenine imajo rade zračno zemljo, zato je potrebno rahljanje in okopavanje. S tem odstranimo tudi plevele. Čez poletje je potrebno za bujnejšo rast tudi malo dognojevanja.
Za ljubitelje, ki vzgajate sadje, pa nekaj namigov: na vrtu imamo radi in pri roki ameriške borovnice in prav te so zahtevne glede oskrbe. Ne samo, da morajo biti posajene v posebno kislo zemljo, tudi celo poletje potrebujejo vlažna tla. Sploh v času, ko zorijo sadeži, se tla ne smejo izsušiti. Priporočljivo je redno zalivanje in pomalem, le toliko, da se povrhu zemlja ne izsuši. Tudi češnje so sadež, ki ga z užitkom ugriznemo, najbolj teknejo kar na drevesu. Ker jih je veliko sort, traja sezona češenj kaka dva meseca. Češnja je zrela ne samo takrat, ko je rdeča, ampak se mora pecelj tudi lepo ločiti od veje. Če se vam je drevo preveč razrastlo, češnje in nasploh vse koščičarje obrezujemo po obiranju. Torej ne zgodaj spomladi, ampak češnjo obžagamo, ko smo jo obtrgali. Tudi jagode lepo zorijo. Če jih želite shraniti v zamrzovalnik, jih najprej zamrznite posamezno, da se ne sprimejo med seboj, nato pa jih dajte v vrečke. Enako velja za maline. Teh že v vrtu ni dobro nalagati preveč na debelo, da se ne stisnejo. Sicer pa v sadnem vrtu tudi z drugih dreves že odpadajo nedozorela jabolka, slive, hruške. Ti nedozoreli sadeži zelo kmalu postanejo cilj osam in polžem, zato jih sproti pograbimo in odstranimo z vrta.
Star pregovor pravi, da zelišča, ki jih gojimo za zimske mesece, pospravljamo kmalu, včasih so si določili sv. Janeza, ki ima god 24. junija, takrat je tudi kresna noč, do katere naj bi nabrali zelišča za domačo lekarno: materino dušico, šentjanževko, ognjič, kamilice, lučnik, pelin, meliso, meto ... Pravijo, da je v mladem poletju vsebnost eteričnih olj večja, kot kasneječez poletje. Zeli, ki smo jih nabrali, razprostremo po prtu na kakšnem zaščitenem prostoru, bodisi v vrtni uti, ali na zaprtem delu balkona ali na zračni podstrehi, da se na zraku posušijo. Vsaka rastlina potrebuje svoj čas, da se posuši. Nato jih shranite v papirnate ali lanene vrečke, ali v lesene škatlice in postavite v suho shrambo.
Čas, ko je vrt najlepši, pomeni tudi boj s plevelom. Vse več sort ga je, ki ga vse težje fizično odstranimo. Ima trdovratne korenine, ki vedno znova poženejo. Med trajnicami ga ne morete poškropiti, pomaga le redno izkopavanje. Mednje sodijo slak, regačica, preslica ... Še vedno velja, da je ročno pletje najučinkovitejše. Danes si ob novih nasadih pomagamo z zastirkami iz lubja. Vendarpa nekatere rastline bolje rastejo, če jih občasno okopljemo, zato se moramo kar pošteno potruditi za lep cvetlični vrt.