Prikaz starih kmečkih opravil in znanja je pritegnil veliko število opazovalcev. Zanimivo je, da so med njimi prevladovali starejši, ki se težkega dela dobro spominjajo. (Foto: Tina Dokl)

Podeželje živi in se razvija

V soboto se je na škofjeloškem Mestnem trgu predstavilo škofjeloško podeželje.

Škofja Loka – Rdeča nit odprtja petega Tedna podeželja na Škofjeloškem je bila predstavitev kmetijskih pridelkov in izdelkov na čelu z blagovno znamko Dedek Jaka in babica Jerca, poleg njih pa še drugih lokalnih in regionalnih znamk, dogajanje pa so popestrili s prikazom znanja in veščin, ki so odlikovale delo na podeželju v preteklosti. Opazili smo klekljarice, izdelovalke suhega cvetja, pa mlatilce žita s cepci in ročno izdelavo tramov.

»Do mal'ce nar'dimo enga, pol pa še enga,« nam je v smehu na vprašanje, koliko tramov lahko izdelajo trije možakarji, odgovoril Jože Bertoncelj iz Podblice, ki sta mu pri opravilu pomagala brata Vincencij in Andrej Demšar, nato pa resno odgovoril: »Včasih so bili navajeni in so kar hitro delali, tako za kozolce kot tudi za ostrešja na hišah. Kasneje je šlo z razvojem orodja še lažje in je to delo lahko opravljal en delavec.« »Iz turšce predpražnik devam,« je povedala Ivana Dolenc iz Žirov, ki se tovrstnega dela loti le še ob posebnih priložnostih, saj sicer težko dobi liste koruze, ker jo kmetje sedaj silirajo. Za zabavo je poskrbel ansambel Suha špaga, na odprtju pa so nastopile tudi mažoretke iz Železnikov.

Kljub občasnemu dežju se je na Placu zbralo zavidljivo število obiskovalcev, ob boljšem vremenu pa bi se organizatorji še bolj veselili. »Škofjeloško podeželje je prepoznavno po velikem številu kmetij z dopolnilnimi dejavnostmi, saj jih poznamo kar 180. To je v primerjavi s preostalo Slovenijo nadpovprečno,« nam je povedala Kristina Miklavčič iz Razvojne agencije Sora, ki napoveduje tudi današnje predavanje prof. dr. Marjana Simčiča (ob 14. uri na upravni enoti) o uravnoteženi prehrani in vplivu genov na prehranjevanje posameznika. »Na Škofjeloškem želimo inštitucije, ki skrbimo za razvoj podeželja, poskrbeti za še večje število delovnih mest,« pa je o možnostih razvoja podeželja dejala Miklavčičeva.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kronika / petek, 27. november 2009 / 07:00

Študent ranil docenta AGRFT

Ljubljana - V sredo nekaj minut pred 18. uro se je na Akademiji za gledališče, radio, film in televizijo (AGRFT) zgodil incident, v katerem je 24-letni študent iz okolice Kranja...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Romuni trdijo, da zgolj prodajajo prstane

Trojica Romunov, ki jim na kranjskem sodišču sodijo zaradi domnevnega poskusa ropa na gorenjski avtocesti novembra lani, trdijo, da so k nam prišli prodajat prstane in ne krast.

Kranj / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Ponekod domovi za starejše samevajo

Največ prostih mest v domovih za upokojence je na severovzhodu Slovenije, največje pomanjkanje pa v osrednji Sloveniji, še posebej v Ljubljani.

Zanimivosti / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Darovali računalnik

Letos je Leo klub Brdo Kranj s pomočjo Leo kluba Domžale z zbranim denarjem kupil računalnik slepi študentki Maji Jakovljevič, ki je bila novega študijskega pripomočka izredno vesela.

Gospodarstvo / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Agencija poziva čebelarje k oddaji vlog

Kranj - Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je objavila javni poziv za dodelitev letošnje finančne pomoči čebelarjem pri nakupu čebelarske opreme in čebelarjem začetni...

Gospodarstvo / sobota, 31. januar 2009 / 07:00

Iz Gorenjske trije med najboljšimi zaposlovalci

Ljubljana - V okviru medijsko-raziskovalnega projekta Dnevnika za izbor najboljših zaposlovalcev v Sloveniji Zlata nit so med 101 predlaganim podjetjem – najboljšim zaposlovalcem...