Slovenske viže v narečju
Na Mestnem trgu v Škofji Loki bo v petek, 8. junija, ob 19.30 potekal sedmi Večer slovenskih viž v narečju.
Letos se je na razpis prijavilo rekordno število ansamblov, in sicer 30, prihodnji petek pa jih bo na odru možno videti dvanajst. Tokrat se bo predstavilo nekaj več ansamblov, ki so morda občinstvu manj znani. No, kljub temu je med njimi tudi nekaj bolj znanih imen: ansambla Bum in Vrisk sta, denimo, zmagovalca Slovenske polke in valčka. »Malibu je zanimiv, ker se je prelevil iz zabavne v narodnozabavno skupino. Meh in smeh, Vrt, Viharnik in Zapeljivke so zanimivi po avtorski plati, saj imajo zadaj zveneča avtorska imena, Poljanski koledniki pripravljajo tipično koledniško melodijo. Dva kolena je gorenjski ansambel, ki bi se lahko imenoval Znani neznanci, saj ga sestavljajo znani muzikantje, med njimi Rado Černe, oče Eve Černe, Dušan Drobnič … Modri val je že lani navdušil s primorsko opravo, saj so prišli kot solinarji, ansambel Roka Žlindre je letos nastopil na Polki in valčku, Mladi petelini pa so iz gnezda Boštjana Konečnika, znanega koroškega zabavnjaka,« je strnila Saša Pivk Avsec z Radia Sora, ki bo tako kot lani z Juretom Seškom vodila festival. Gostje večera bodo Štajerskih 7 in gledališka humoristična skupina Dekani.
Ohranjanje slovenskih narečij
Čeprav naj bi bila Gorenjska zibelka narodnozabavne glasbe, do leta 2001 ni premogla festivala domače glasbe. Na Radiu Sora so s festivalom želeli vrniti dogajanje v srednjeveško Škofjo Loko. »Včasih so na Škofjeloškem gradu potekali izseljenski pikniki, ki so dali mestu poseben pečat. Ob številnih festivalih na naših tleh, se je bilo težko odločiti, kakšno vsebino naj mu damo. Naša prvotna želja je bila, da se narodnozabavnega festivala udeležujejo tudi zamejski ansambli. Na prvem večeru smo tako gostili izseljence iz Argentine, Kanade …,« se danes spominja Saša Pivk Avsec in dodaja, da se ansambli glede na odličen odziv očitno vse bolj zavedajo pomena festivala, čigar namen je ohranjanje slovenskih narečij.
Letos je na razpis prišlo veliko kakovostnih narečnih besedil. Francka Benedik, raziskovalna sodelavka na dialektološki sekciji inštituta za slovenski jezik pri SAZU, ki ocenjuje njihovo primernost, tokrat ni imela večjih pripomb. Kar 17 besedil je bilo ustreznih. Tomaž Tozon, ki so mu zaupali ocenjevanje po glasbeni plati, pa je izbral dvanajst skladb. Zgoščenka, ki bo izšla na dan festivala pri Založbi kaset in plošč RTV Slovenija, bo zanimiva in razgibana, ocenjujejo organizatorji. Na festivalu se bodo prelivala različna slovenska narečja: koroško, pohorsko, jeseniško, prekmursko, primorsko, poljansko ter narečja iz Dekanov, radovljiške kotline in Tuhinjske doline. Besedila bosta na tekmovanju ocenjevali Francka Benedik in Neža Maurer, strokovno komisijo bo vodil Tomaž Tozon.
Največ nagrad je doslej dobil tržaški ansambel Ano ur'co al paj dvej, ki ima v svojih vrstah operno pevko. Nastopajoči se bodo potegovali za šest nagrad. Nagrado strokovne komisije bosta prejela avtorja najboljšega besedila in melodije, tri nagrade bodo podelili za izvedbo, vsako leto pa podelijo tudi nagrado občinstva. Ansambel, ki se bo okitil s tem nazivom, bo dobil tudi prehodni pokal - lesen kip Vandrovčka, ki ga je izdelal kipar Peter Jovanovič iz Žetine. Vsak ansambel v spomin dobi še dražgoški kruhek v obliki srčka, ki ga izdela mojstrica te obrti Cirila Šmid iz Železnikov.