Nova GZS ima novo vodstvo
S konstitutivno sejo skupščine Gospodarske zbornice Slovenije, na kateri so izvolili novo vodstvo, se je vsaj formalno zaključila prenova te zbornice.
Ljubljana – V torek je bila skoraj triurna konstitutivna seja skupščine Gospodarske zbornice Slovenije (GZS), organizirane po novem zakonu o gospodarskih zbornicah, kar predvsem pomeni, da članstvo v GZS ni več obvezno, pač pa prostovoljno. Nova GZS ima tudi drugačno sestavo stočlanske skupščine, saj so z novim statutom zbornice poskrbeli za ustreznejše zastopstvo družb glede na strukturo članstva. Kaj sicer pomeni prehod iz obveznega v prostovoljno članstvo GZS, natančno še ni znano, saj proces izstopanja in vračanja članov še ni zaključen, začasno pa velja, da je GZS izgubila le eno petino nekdanjih članov.
Torkovo konstitutivno skupščino je začel z nagovorom Janez Bohorič, predsednik skupščine v preteklem mandatu, ki je izrazil zadovoljstvo, da je GZS zmogla moči za sorazmerno hitro preobrazbo, za hitro preseganje krize. Prepričan je, da bo s to prenovo postala močna, učinkovita reprezentativna zbornica, ki bo hkrati decentralizirana in dobro panožno ter območno organizirana.
Osrednja naloga konstitutivne seje GZS so bile seveda volitve novega vodstva zbornice, pri čemer so bile kandidatne liste za novega predsednika skupščine in nadzornega odbora zaprte, za funkcijo predsednika GZS pa sta se potegovala dva kandidata in ena kandidatka. To so bili Zdenko Pavček, predsednik uprave družbe Skupina Viator & Vektor, Edi Kraus, predsednik uprave družbe Julon, sicer pa zamejski Slovenec (italijanski državljan) ter dr. Cvetka Tinaver, direktorica svetovalne družbe Perspektiva. Kandidati so se na skupščini predstavili vsak s svojim programom ter odgovarjali na vprašanja. Kljub pričakovanjem, da bo potreben drugi krog, je večino glasov prisotnih na tajnih volitvah že v prvem krogu dobil Zdenko Pavček. Omenimo, da je za funkcijo predsednika skupščine edini dobil prav vse glasove Uroš Slavinec, predsednik uprave domžalskega Heliosa.
Drugače kot v preteklosti pa skupščina zbornice po novem statutu ne voli več upravnega odbora, ki ga poslej sestavljajo predsedniki združenj in območnih zbornic ter najvišji funkcionarji GZS. Omeniti je treba, da funkcija predsednika zbornice ni več profesionalna, mandat pa traja le dve leti. Nova je profesionalna funkcija generalnega direktorja GZS, ki ga na predlog predsednika imenuje upravni odbor.
Po zaključku skupščine je novi predsednik Zdenko Pavček dal izjavo za javnost, v kateri je poudaril, da si bo prizadeval za zbornico, ki bo upoštevanja vreden partner izvršni in zakonodajni oblasti, zbornico, ki bo delovala decentralizirano, reprezentativno, ponujala storitve, prilagojene potrebam gospodarstva, in povezovala gospodarstvo tudi za nastop zunaj državnih meja. Za generalnega direktorja GZS bo upravnemu odboru predlagal Sama Hribarja Miliča, ki ima kot začasni predsednik po razrešitvi Jožka Čuka precejšnje zasluge za prenovo GZS.