Komentar: Seks v mestu
O turizmu se na Škofjeloškem veliko govori. V spomladanskih mesecih se je na to temo sestankovalo ob okrogli mizi ali kako drugače organiziralo v vseh štirih občinah. Pa ne le letos, o turizmu kot perspektivi gospodarstva se govori že nekaj let. V ta namen je bil pred leti tudi ustanovljen Zavod za pospeševanje turizma Blegoš, sedaj Lokalna turistična organizacija Blegoš, ki pa ji občine režejo krila.
Ob tem se nam poraja vprašanje, zakaj so nekateri deli Slovenije že dolgo časa poznani kot turistični kraji, medtem ko se na Škofjeloškem s turizmom nekaj več kot desetletje ali dve bolj ali manj spogledujejo zgolj v Škofji Loki. V Žireh so ugotavljali, da pač nimajo ne morja ne otoka, ne casinoja ne termalne vode … Vsekakor pa je na Loškem lepo, lepa pokrajina in prijazni domačini. Njihovi predniki resda niso veliko potovali, zato tudi niso uspeli povabiti v goste obiskovalce iz daljnih krajev. Mimogrede, le tujci v statistiki turisti nekaj štejejo. Pa še ti morajo prespati, sicer niso pravi.
Druga pomanjkljivost, ki je vsaj v preteklosti zavirala razvoj turizma na Škofjeloškem, so bile slabe ceste, da o železni cesti ali letališču ne govorimo. Danes, če odštejemo še izgradnjo Poljanske obvoznice in predor pod Kladjem, so ceste urejene in bi turisti lahko prišli v kraje, kjer se hribi igrajo z dolinami. Pravijo, da se turizma ne da prodajati brez prave zgodbe. Takšne, ki bi privabila tudi tujce (kajti le ti so, to smo že ugotovili, pravi turisti).
Kdor pravi takšne, ne pozna ne škofjeloškega območja ne prebivalcev obeh dolin in glavnega mesta Škofje Loke. Tu živijo prijazni ljudje, ki znajo biti gostoljubni, marsikaj znajo pokazati. To se lepo vidi na vsakoletnih etnografskih prireditvah. Te bi morali le povezati in vsak konec tedna na enem od hribov ali v eni od dolin pokazati, kako se je delalo in živelo pred leti. Vključno s ponudbo ogleda utrdb in karavl na nekdanji meji.
Povedanemu navkljub pa obstajata vsaj še dve drugi možnosti, dve zgodbi, ki bi morda privlačili. Prva je vsaj enkrat na leto pogrevanje vplivov na okolje in zdravje nekdanjega rudnika urana Žirovski vrh. Turisti bi drli vsaj v Poljansko dolino in si množično ogledovali posledice izkoriščanja uranove rude, to je, kako iz zemlje kipi radon, divjanje merilnih radioloških naprav (ki vseskozi kažejo skoraj nič), za adrenalina željne turiste bi pripravili spuste po nekdanjih rudniških prezračevalnih jaških, lahko bi uredili tudi letno smučanje po jalovini, ogled EKG posnetkov in zdravstvenih izvidov nekdanjih delavcev in domačinov ali razstavo nekdanje opreme rudarjev.
Druga zgodba je bila ustvarjena prejšnji mesec. To kaže, da zgodbe zares piše življenje. Za vodjo projekta bo imenovan županski kandidat občine Škofja Loka, ki bo z dolgoletnimi izkušnjami na tem področju znal poskrbeti za ponudbo (povpraševanje pa bo že prišlo samo od sebe), urad za moralo in družino bo vodil drugi županski kandidat, zagonska sredstva pa bo priskrbel tretji. Ideja ni nova, le prevzeti jo bo treba s Tajske. Govorimo o turizmu v povezavi s prodajalkami ljubezni. Slogan je že pripravljen, reklama pa je potekala s predvajanjem znane nanizanke Seks v mestu. Uspeh je zagotovljen.