Zakaj je dobro zajtrkovati
Diet, teorij in programov, ki vam obljubljajo hitro in učinkovito hujšanje, je veliko. Vendar pa so ljudje sodobnega časa vedno bolj debeli. Na telesno težo vpliva več dejavnikov. Zelo bistvena sta ukvarjanje s športom in genetika, vendar ima največji vpliv na težo prehranjevanje. V poplavi raznoraznih čudodelnih diet sta med ljudmi že dlje časa prisotni dve trditvi, ki sta pravzaprav že mita:
1. Obilen zajtrk vam bo pospešil metabolizem in
2. Vse, kar boste pojedli pozno zvečer, se bo shranilo kot maščoba.
Trditvi sta si pravzaprav zelo podobni. Za prebavljanje hrane potrebujemo energijo, kar ima termogeni učinek. Prav tako je zelo zanimivo dejstvo, da naj bi telo shranilo vsako kalorijo, ki jo zaužijemo po določeni uri, ponavadi med 18. in 20. uro. Raziskovalci so se lotili proučevanja obeh trditev in v ta namen opazovali navade nekaj sto ljudi skozi vsakdan. Prišli so do nekaj zanimivih ugotovitev. Velikost obrokov se proti večeru povečuje, čas med obroki pa se zmanjšuje. Ljudje, ki so jedli obilnejši zajtrk, so čez dan pojedli manj kalorij kot tisti s skromnejšim zajtrkom ali celo brez njega. Ljudje s skromnimi zajtrki so pri večerji pojedli skoraj pol več kalorij, in tudi količina ogljikovih hidratov je bila več kot dvakrat večja.
Ali zajtrk pospeši metabolizem? Ne, vendar bomo verjetno, če bomo zajtrkovali, čez dan pojedli manj kalorij, kot če ne bi. In omejevanje hrane po določeni uri? Ne, vendar lahko omejevanje količine ogljikovih hidratov pri večernih obrokih zmanjša celodnevno količino zaužitih kalorij. Čeprav mogoče zjutraj niste lačni, je zajtrk najboljša stvar, ki jo lahko naredite za svoje telo. Zajtrk nam zagotovi več energije in s tem telesu priskrbi gorivo, potrebno za naše aktivnosti skozi dan. V službi in šoli boste lahko bolj skoncentrirani in na sploh lažje delali, saj možgani za svoje delovanje potrebujejo ogljikove hidrate. Če so zaloge hranilnih snovi prazne, se bomo počutili slabo, pa še razdražljivi bomo bolj.
Ker čez noč niste nič jedli, je zajtrk nujen za spodbudo metabolizma. Če je telo dlje časa brez hrane, je to zanj znak, da se bo tako stanje mogoče nadaljevalo. Zato se metabolizem upočasni, da se tako prihrani gorivo, ki je na zalogi. To pomeni, da bomo pri vsakodnevnih aktivnostih porabili manj kalorij. Če jemo vsakih nekaj ur telo, nima potrebe po upočasnitvi metabolizma.