Uspešno predstavili eGorenjsko
V Iskratelu so po konferenci o možnostih in priložnostih širokopasovnih povezav na Gorenjskem in Sloveniji predstavili portal eGorenjska.
Kranj – »eGorenjska ni ne televizija ne radio niti časopis. Danes vam predstavljamo povsem nov medij,« smo lahko slišali na predstavitvi novega interdisciplinarnega medija, ki bo, tako se je izrazil Janez Benčina, predsednik gorenjskega razvojnega sveta, združil vse Gorenjce. Pri projektu so se že združila podjetja in institucije, ki jim je mar razvoj Gorenjske, to so Regionalna razvojna agencija Gorenjske, Iskratel, Perftech, Infonet, Genis, Fakulteta za elektrotehniko iz Ljubljane in kranjska Fakulteta za organizacijske vede ter Gorenjski glas. Portal eGorenjska povezuje sodobne tehnologije in storitve z ljudmi. Preprosta uporaba, preglednost, dostop do vsebin, ki jih sami želimo, regijska identiteta in uporabnost so le nekatere od lastnosti regijskega spletnega portala.
Robert Guštin, podsekretar na direktoratu za informacijsko družbo ministrstva za visoko šolstvo in sodelavec Gorenjskega glasa, je predstavil vsebino portala eGorenjska. »Slogan Gorenjske je Gremo gor, ki združuje tudi simboliko interneta in sodobnih tehnologij. Torej, gremo gor, na internet, gremo k vsebinam, ki jih predstavljamo,« je začel Guštin. Upravljanje portala poteka prek daljinskega upravljalnika televizijskega sprejemnika, v prihodnosti pa naj bi razvili tudi poseben (na primer glasovni) upravljalnik za ljudi s posebnimi potrebami. S pritiskom na gumb je Guštin prešel na portal, izbral svoje uporabniško ime in se znašel v osnovnem meniju.
»V osnovi eGorenjska ponuja sedem izbirnih vsebin. Prvi na meniju je razdelek zdravje, sledijo pa uprava, turizem, izobraževanje, prosti čas, storitve in informacije ter novice. Vsak izmed njih ima podmenije, pri zdravju so to ambulante, lekarne, nujna medicinska pomoč, patronažna služba in podobno. Sistem je naravnan tako, da se bo uporabniku, ki je doma iz Kranja, odprl seznam zdravnikov, lekarn in podobno iz njegove okolice,« je delovanje portala prikazal Robert Guštin in dodal, da je vse, kar mora uporabnik znati, le pritiskanje na daljinski upravljalnik in številke na njem. Portal se bo s pogostostjo uporabe personaliziral, saj bo prepoznal večkratno izbiro določenih vsebin, približno lokacijo dostopa in podobno. Tudi na podlagi tega bo lahko iz naslanjača naročil hrano, prek kamer na Gorenjskem preveril vreme, se naročil k zdravniku ali pa najel varuško, ker je pred tem opazil zanimivo gledališko predstavo. Mimogrede, vstopnico za gledališko predstavo je uporabnik kupil prek portala eGorenjska.
»Za naš prototipni izdelek se v zadnjih mesecih zelo zanimajo tudi operaterji. V čast nam je, da ga bomo lahko prvič preizkusili na Gorenjskem, še posebej pa se veselimo mnenj uporabnikov,« je ob predstavitvi portala in komunikatorja, ki omogoča vzpostavitev povezav eGorenjska z omrežji, povedal Franc Dolenc iz Iskratela. Tehnologija Iskratela je najnovejša in je ni mogoče najti za vsakim vogalom, podrobnejša predstavitev in prvi testni rezultati portala pa bodo na vrsti jeseni. S pomočjo posebnega komunikatorja in eGorenjska bo možno tudi telefoniranje, pošiljanje SMS in MMS sporočil, igranje igric, klepetanje, video povezave ter drugo internetno komuniciranje, seveda tudi gledanje televizije. »Naš moto je, da bi portal lahko uporabljal čisto vsak, od najmlajšega do najstarejšega, torej tudi tisti, ki se z računalnikom še niso srečali in za njegovo uporabo tudi nimajo interesa. To nam s pomočjo televizije lahko tudi uspe,« pa je dejal Kristl Ogris iz podjetja Perftech.