Dan lipicanca na Brdu
Lipicanci niso le kakovostni konji, ampak so tudi simbol državnosti, samostojnosti, svobode in lepote, je ob dnevu lipicancev dejal minister za obrambo Karl Erjavec.
Predoslje – Združenje rejcev lipicanca Slovenije je v sodelovanju s Kobilarno Lipica in javnim gospodarskim zavodom Brdo pripravilo v nedeljo na hipodromu na Brdu prireditev ob dnevu lipicanca, s katero so se spomnili 19. maja 1580, ko je karantanski nadvojvoda Karl II. od tržaškega škofa Coreta kupil posestvo Lipica skupaj s kobilarno kraških konj. Na prireditvi so zasebni rejci – člani združenja, kobilarna Lipica, madžarska kobilarna Szilvasvarad, vzrejna hiša lipicancev Barbana iz Globokega, konjeniški enoti Slovenske vojske in policije ter drugi predstavili v različnih točkah več kot sedemdeset konj. Obiskovalci so uživali ob vožnji štirivpreg iz Kobilarne Lipica na vajetih Bogdana Renerja in Mitja Mahorčiča, madžarske peterovprege, nastopih kvadrilje Združenja rejcev lipicanca, predstavitvi policijske intervencije na konjih, točki vzrejne hiše Barbana … V imenu vlade, ki je bila pokroviteljica prireditve, je zbrane nagovoril minister za obrambo Karl Erjavec. Kot je dejal, lipicanec ni samo paradni konj, ampak je zaradi svojih dobrih lastnosti zelo priljubljen za rekreacijo, marsikje pa ga še vedno uporabljajo tudi za delo. Slovencem je lipicanec več kot le kakovosten konj, je tudi simbol vzdržljivosti in volje slovenskega naroda, simbol naše navezanosti in ljubezni do domovine, simbol naše državnosti. »Ni naključje, da se je na evrskih kovancih znašel skupaj s knežjim kamnom. Oba sta trdno zasidrana v zavesti slovenskega naroda kot simbola državnosti, samostojnosti, svobode in lepote,« je dejal Erjavec in poudaril, da bodo lipicanca s ponosom predstavili tudi ob dogodkih, ki bodo spremljali slovensko predsedovanje Evropski uniji.
V Sloveniji je po besedah predsednika združenja rejcev lipicanca Jožeta Turka 950 lipicancev oz. 15 do 20 odstotkov celotnega staleža tovrstnih konj na svetu, od tega jih je 550 v zasebni reji in 400 v Kobilarni Lipica. Na Gorenjskem naj bi jih bilo blizu sto.