Sosedje želijo odgovore
"Po nedavnem požaru v zapuškem Seawayu se bližnji stanovalci sprašujejo, kako varno je njihovo bivanje," pravi Drago Finžgar, predsednik krajevne skupnosti Begunje.
Na sredini seji sveta krajevne skupnosti ste obravnavali tudi problematiko, ki jo je spodbudil nedavni požar …
»Ko je tovarna Sukno v Zapužah propadla, je na tej lokaciji našlo prostor za svojo dejavnost več podjetij, med njimi tudi Seaway. Ker lokacijo z vseh strani, razen z južne, obdajajo stanovanjski bloki in hiše, so okoliški stanovalci že doslej občasno opozarjali na nekatere probleme, sodu pa je izbil dno nedavni požar v Seawayu.«
Na sejo sveta krajevne skupnosti ste povabili tudi predstavnike okoliških stanovalcev. Na kaj so opozorili?
»Bližnji stanovalci se po požaru v Seawayu počutijo ogrožene in se sprašujejo, kako varno je njihovo bivanje. Ta občutek ogroženosti je še toliko večji, ker ne vedo, kaj se dogaja za tovarniško ograjo, ali podjetje v proizvodnji uporablja tudi nevarne kemične snovi, ali ima za dejavnost vsa potrebna dovoljenja, kakšen je nadzor, ali bi bilo požar možno preprečiti – in podobno.«
Je občutek ogroženosti edini problem?
»Občasno sta problem tudi hrup in parkiranje na pločniku.«
Kaj ste sklenili na seji sveta?
»Svet je sprejel tri pomembne sklepe. Občinskemu štabu civilne zaščite predlagamo, da oceni ogroženost okoliškega prebivalstva. Oblikovali smo odbor, sestavljen iz predstavnikov sveta krajevne skupnosti in stanovalcev, ki je že v četrtek zaprosil vodstvo Seawaya za pogovor o tej problematiki. Preverili bomo tudi, kakšna dovoljenja ima Seaway za svojo dejavnost, še zlasti to, ali ima tudi dovoljenje za uporabo nevarnih snovi.«
Kaj bodo nadaljnji koraki krajevne skupnosti?
»Pričakujemo, da se bodo v Seawayu odzvali na naše povabilo za pogovor in da bo dialog podobno kot v primeru Elana postal stalna oblika reševanja spornih vprašanj. V Elanu si tudi sami prizadevajo, da zvedo za mnenja in pripombe krajanov o vprašanjih, ki zadevajo njihovo podjetje.«