Beseda žlahtnih Kranjcev
Ob svoji 55-letnici je AFS Ozara minuli petek prvič predstavila pevsko, plesno, bralno igrani dogodek Velika beseda imenovan, čigar ponovitev bo ta petek, 18. maja, ob 20. uri v društveni dvorani na Primskovem.
V Akademski folklorni skupini Ozara, ki v zadnjih sedmih, osmih letih doživlja pravi preporod, letos beležijo 55 let delovanja. Ena boljših folklornih skupin pri nas v zrelih letih doživlja novo pomlad, ki jo tokrat beležijo z novim potovanjem v zgodovino. Na primskovskem odru nas vračajo 150 let nazaj, oživljajo namreč svečano domoljubno prireditev v kranjski čitalnici. »Zadnjih pet let sem se že ubadal z idejo, kako postaviti na oder to pomembno obdobje slovenske zgodovine,« razlaga Brane Šmid, avtor scenarija in režiser celotne prireditve. V Kranju je bila namreč januarja 1863 ustanovljena ena prvih čitalnic v Sloveniji. Čitalnice so skrbele za družabno zabavo, v njih so gojili slovensko petje, glasbo in prve začetke gledališča. Prireditve z igrami, recitacijami, zdravljicami, petjem … so imenovali Besede in so širile in krepile slovensko samozavest. Šmid je za osnovo izbral zapis po knjigi Mirka Mahniča Večer v čitavnici, ob listanju Kmetijskih in rokodelskih novic pa je našel podatek, kako so ljubljanski čitalničarji prišli na obisk h kranjskim.
»Tako sem dobil zgodbo. Zamislil sem si, da Kranjčane obiščejo kolegi iz Železne Kaple, Novega mesta, Metlike in Ljubljane. Tako lahko prikažemo belokranjske, dolenjske in koroške plese ter tako imenovane gosposke plese iz Ljubljane,« razlaga Šmid, o petju pa nadaljuje: »V Kranju je bil takrat odličen Moški čitalniški zbor. Mi smo zbor dobili, da smo združili obe naši pevski skupini Kranjske furmane in Bodeče neže, ter pod vodstvom dirigentke Urške Fabijan pripravili pesmi za prireditev. Pripravili smo tudi deklamacije in govore. Osrednjega bo imel nam vsem znani dr. Ivan Tavčar, ki je na začetku poklicne kariere služboval tudi v Kranju.« Kostume, predvsem gre za meščanske obleke, frake, cilindre … so si izposodili v Mestnem gledališču Ljubljanskem na odru pa v različnih vlogah nastopa 72 članov AFS Ozara. Posebej za nastop so pripravili takratno »avstro-ogrsko« sceno s slovenskimi trobojnicam …