Go je izziv tudi za računalničarje
Go klub Kranj je eden najaktivnejših klubov v Sloveniji, konec aprila pa so na Bledu pripravili 15. odprto prvenstvo Slovenije, ki je štelo tudi za evropski pokal.
Go je ena najstarejših miselnih iger na svetu, kljub preprostosti osnovnih pravil pa je lahko tudi zelo zapletena, kar ji štiri tisočletja po odkritju še vedno daje poseben čar. Je tudi eden največjih izzivov za računalniško znanost, saj še nikomur ni uspelo narediti računalniškega programa, ki bi go zmogel igrati bolje od povprečnega začetnika, kaj šele, da bi lahko premagal katerega od mojstrov te igre. Pri nas se go organizirano igra od leta 1961, ko so v Ljubljani ustanovili prvo Go društvo, ki se je že naslednje leto včlanilo v Evropsko go zvezo. »Trenutno je v Sloveniji okoli osemdeset aktivnih igralcev goja, ljubiteljev in simpatizerjev pa je veliko več. Poleg ljubljanskega kluba je kranjski najmočnejši v Sloveniji, imamo blizu štirideset članov, smo pa tudi dobri organizatorji in tako sodelujemo tudi pri največjem tekmovanju pri nas, odprtem prvenstvu Slovenije, ki ga sedaj že tradicionalno pripravljamo na Bledu,« pravi predsednik Go zveze Slovenije Milan Zakotnik, ki je sicer član kranjskega kluba, na prvenstvu na Bledu pa ni nastopal, saj je skrbel za organizacijo prireditve. Je pa v konkurenci močnih igralcev Češke in Madžarske (zmagal je Čeh Ondrej Silt) najboljši rezultat na turnirju med kranjskimi igralci dosegel Aleš Pogačnik 3d, ki se je uvrstil na 13. mesto.
»Najprej sem bil šahist, v srednji šoli pa sem se spoznal z gojem, ki me je zapeljal zaradi preprostega dejstva, ker je precej bolj slikovit kot šah. Japonci so izračunali, da je pri goju za tri osončja kombinacij, kar pomeni neskončno,« dodaja Milan Zakotnik, ki skupaj s člani kranjskega kluba skrbi za organizacijo tečajev goja v kranjskih srednjih šolah, zato ta postaja popularen tudi med mladimi.