Lip Bled previsoko ocenili

V četrtek napovedane dražbe večinskega deleža ni bilo, saj zaradi previsoke cene nobeden od šestih ponudnikov ni vplačal varščine.

Bled – Za v četrtek napovedane dražbe 50,4-odstotnega lastniškega deleža blejske lesarske družbe, ki ga prodajajo država (SOD in KAD) ter Gregor Benčina (EBS Group) ni bilo, ker varščine v višini 0,5 milijona evrov ni vplačal nobeden od šestih zainteresiranih kupcev, ki so oddali zavezujoče ponudbe. Glavni razlog za to je zagotovo visoka izhodiščna cena, saj so jo prodajalci postavili (kot so objavili v časniku Finance) na 12,5 evra za delnico, kar pomeni, da bi bilo treba po tej ceni za večinski delež Lip Bled odšteti 12,2 milijona evrov.

Kdo so zainteresirani kupci, uradno ni znano, vsekakor je med njimi tudi 11-članska menedžerska ekipa, kar nam je v pogovoru potrdil tudi predsednik uprave Alojz Burja. Povedal nam je, da so sicer v preteklih letih v pričakovanju druge faze lastninjenja iskali strateškega partnerja, ga tudi našli v največjem proizvajalcu vrat na svetu Mansonite iz Toronta, vendar je tam prišlo do zamenjave lastnika, celotnega vodstva in iz »zavetja« svetovnega proizvajalca ni nič. Burja, ki je v zadnjih petih letih na čelu Lipa uspešno vodil njegovo sanacijo, ocenjuje, da je to sedaj zdravo podjetje, z dobrimi izdelki, solidnim kadrom in krogom kupcev, vendar je v lesarski dejavnosti še vedno presežek kapacitet, pomanjkanje naročil, zato nizka donosnost, ki ponujene izhodiščne cene ne opravičuje. Cena delnice Lip Bled se je v nekaj letih na borzi zvišala s treh na okoli devet evrov tudi po zaslugi delnic Gorenjske banke, ki so jih imeli v tej družbi in jih letos prodali. Burja ocenjuje, da je ta vpliv znašal kar tretjino cene.

Kot so napovedali na SOD-u, bodo prodajo nadaljevali s pogovori s posameznimi ponudniki. Menedžerji so prepričani, da so edini ponudili tudi podrobno izdelan razvojni program, zato pričakujejo, da bo pri prodaji imela vlogo tudi družbena odgovornost do te druge največje slovenske lesarske družbe s 650 zaposlenimi. Najslabše bi bilo, če bi družbo kupil nekdo, ki nima zveze s panogo, iz špekulativnih namenov ali celo pohlepa po dragocenih zemljiščih na Bledu.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / četrtek, 1. julij 2010 / 07:00

Monarda prinaša evforične občutke

Ko na vrtu opazimo škrlatno monardo, nam vzame dih. No, pa ne le zaradi njenega izjemno privlačnega vonja, ki nas v hipu omreži. Pozornost zbuja tudi s svojim videzom - nenavadnimi škrlatno vijoličnim...

Objavljeno na isti dan


Žirovnica / torek, 30. november 2010 / 07:00

Pestro ob občinskem prazniku

Žirovnica - Ta teden se bo v občini Žirovnica zvrstilo več prireditev v počastitev občinskega praznika, ki ga praznujejo 3. decembra, v spomin na rojstvo največjega slovenskega p...

Prosti čas / torek, 30. november 2010 / 07:00

Sneg pobelil dolino

V Kranjski Gori je zapadlo več kot pol metra snega, trenutna povprečna višina snežne odeje na Kredarici pa je 230 centimetrov. Ponekod so že urejene proge za tek na smučeh.

Zanimivosti / torek, 30. november 2010 / 07:00

Z belimi pentljami proti nasilju nad ženskami

Kranj - Vsako leto med 25. novembrom in 10. decembrom potekajo mednarodni dnevi boja proti nasilju nad ženskami. Različnim akcijam se pridružujejo tudi v Varni hiši Gorenjske, je...

Bled / torek, 30. november 2010 / 07:00

Jezero vse bolj onesnaženo

Nevarne cianobakterije, ki se zaradi velike količine hranil v vodi vse bolj množijo v Blejskem jezeru, bi lahko ogrozile zdravje kopalcev.

Kultura / torek, 30. november 2010 / 07:00

Šenčurski Cubis, mediteranski pomol

V četrtek je akademski slikar Klavdij Tutta svoja likovna dela predstavil v novo odprtem razstavnem prostoru v Centru Cubis v Šenčurju.