Sprehod v rudarsko preteklost
Pod Ljubeljem so v davnini kopali živosrebrovo rudo. Za obisk je odprt Antonov rov, kamor vodijo turistični vodniki.
Podljubelj – Ohranjeni viri pričajo, da je bil kraj Sv. Ana pod Ljubeljem zanimiv za rudarje. Tam so odkrili živosrebrovo rudo cinabarit, ki so jo začeli kopati pred 450 leti. Leta 1761 so se izkopavanja lotili rudarji iz Idrije, a le za dobro desetletje. Po letu 1830 so poskušali srečo različni tujci, leta 1874 pa je rudnik prevzela Ilirska družba za živo srebro. Prizadevanja lastnikov za poglobitev rudnika so ga pahnila v propad. Rešiti ga ni mogel niti baron Julij Born, ki je umrl še pred zaprtjem rudnika leta 1902. Le kratek čas med prvo svetovno vojno so ga skušali oživiti Nemci.
Dolga leta je bil opuščeni rudnik pozabljen. Turistično društvo Tržič je s pomočjo občine uredilo in odprlo Antonov rov, ki je bil prvič na ogled pred dobrim desetletjem. Organizatorji Mednarodnih dni mineralov, fosilov in okolja so se odločili, da letos spet povabijo obiskovalce na organizirane obiske v jami. Prvi smo to priložnost dobili novinarji, ki smo se v torek sprehodili iz zaselka Lajb v Antonov rov. Na poti je lokalni turistični vodnik Miha Zupan pokazal vhode v Avgustov, Friderikov in Jakobov rov ter opisal značilne rudarske stavbe. Povedal je, da so iz šestdeset tisoč ton nakopane rude pridobili okrog 180 ton živega srebra. Uporabljali so ga v zdravilstvu in vojaški industriji.
Nataknili smo si rudarske čelade s svetilkami in se podali v odkopno dvorano. Tam je zadonela pesem izpod Ljubelja, ki so jo zapeli učenci domače šole. Za konec sta Franci Janc in Joža Švab zapela Rotarsko. Vmes sta povabila na razstavo MINFOS predsednica Turističnega društva Tržič Marjana Zupan in Matjaž Zupan. Tržiški župan Borut Sajovic je menil, da je ob Dovžanovi soteski še veliko zanimivosti. Kot je spomnil Lado Srečnik iz TD Tržič, ima največ zaslug za ureditev Antonovega rova geolog Pavel A. Florijančič. Njemu sta se pridružila Davo Preisinger in Janez Rejc iz Društva prijateljev mineralov in fosilov Slovenije, ki deluje v Tržiču 30 let. Jože Dovžan je omenil, da so prebivalci Podljubelja povezani v več društvih; že 80 let imajo gasilsko društvo. Jože Romšak je povabil še na eno praznovanje; pred sto leti so prav rudarji ustanovili prvi Sankaški klub. Da znajo biti v Podljubelju gostoljubni, so s pogostitvijo pred vhodom v rov potrdile tudi članice Aktiva kmečkih žena.