Gorenjska oblačila v likvidacijo
Delavke v Gorenjskih oblačilih so garale za slabih 380 evrov neto na mesec, za "darilo" ob 60-letnici podjetja pa bodo morale potrkati na vrata zavoda za zaposlovanje.
Kranj - Večina lastnikov Gorenjskih oblačil (največja sta primorski holding Modra linija s približno 60 odstotki in Gorenjska borzno posredniška družba s približno 30 odstotki) se je prejšnji teden na skupščini odločila za likvidacijo tega kranjskega tekstilnega podjetja, ki zaposluje 98 ljudi. Večinoma so to ženske, stare od 40 do 45 let. Sabina Gros je po poklicu šivilja, v Gorenjskih oblačilih je zaposlena deset let. »Do konca februarja smo delali v proizvodnji po devet ur, od prvega junija lani do konca letošnjega februarja tudi vse sobote, z izjemo ene ob začetku šolskega leta. Delovniki ob sredah so trajali tudi do sedme ure zvečer, pogosto brez malice. Dela je bilo ogromno. Osnovna plača brez prevoza pa je slabih 380 evrov,« je povedala Grosova, ki ima dva šoloobvezna otroka.
»Lastniki so se za redno likvidacijo družbe odločili zaradi visokih negativnih rezultatov poslovanja. To bi morali narediti že direktorji pred menoj,« je povedal direktor Gorenjskih oblačil Izidor Bajec. S tem se ne strinja predsednica sindikata Gorenjskih oblačil Marjana Blasutto. »Prepričana sem, da bi se podjetje dalo rešiti, če bi bil za to posluh pri lastnikih.« Po njenih informacijah naj bi si lastniki po obravnavi na seji nadzornega sveta razdelili kar 1,243 milijona evrov. »Lani je bil sklep skupščine, da se zaradi odprodaje obrata podjetja na Jesenicah med vse delničarje razporedi ta denar,« pravi na to Izidor Bajec.
Kje bom dobila drugo službo?
Nada Skumavc je kot šivilja zaposlena v Gorenjskih oblačilih 24 let. »Zelo hudo mi je. Ni volje, ni veselja v podjetju, ko vidimo, da razpada! Kje bom dobila drugo službo? Doma so trije otroci, ki jih je treba preživeti, mož ima prav tako slabo plačo.« Sonja Stelzer dela v Gorenjskih oblačilih pet let. Je mati samohranilka. »Prave motivacije za delo ni več. Kot predstavnica Sveta delavcev sem bila pri direktorju 8. marca, ko ni bilo govora o likvidaciji, samo o zmanjšanju delovne sile. Naslednji dan je odpustil prvih deset odstotkov delavcev,« je povedala Stelzerjeva.
»Zdaj čakamo, da bodo na sodišču vpisali začetek postopka redne likvidacije, temu bo sledil 30-dnevni odpovedni rok za posamezne delavce, ki bodo odšli na zavod za zaposlovanje. Zatem bomo del delavcev poklicali nazaj in jih zaposlili za določen čas, da bomo dokončali naročila. Delavci bodo dobili odpravnine, za kar bomo rezervirali približno petsto tisoč evrov,« je povedal direktor Bajec. Delavka, ki je delala v Gorenjskih oblačilih 12 let, naj bi dobila približno 1700 evrov odpravnine. »Še vedno pa čakamo na skupni sestanek z direktorjem, saj nas skrbi poravnava vseh obveznosti, kot sta tudi regres in neizkoriščeni dopust,« je povedala Marjana Blasutto in opozorila še na nekaj: »Skladišče je polno blaga, trgovina tudi. Blagovni znamki Ana lina in Evelina se odlično prodajata!« Direktor je povedal, da bo trgovina odprta toliko časa, dokler se bodo s tem strinjali lastniki.
In prihodnost? Nekaj delavk bo na zavodu za zaposlovanje počakalo do upokojitve, kaj pa preostale? Šivilja Sabina Gros je zaskrbljena: »Tekstilnih podjetij ni več, le sem pa tja kakšno manjše. Upam vsaj, da bodo na zavodu za zaposlovanje poskrbeli za prekvalifikacijo delavcev. Naši otroci niso nič krivi in upam, da bodo imeli zaradi tega čim manjše posledice.«