Cene ostajajo stabilne
Cene so bile aprila višje za 1,1 odstotka, kar pa še ni znak za preplah.
Ljubljana - Čeprav so se cene življenjskih potrebščin aprila dvignile za 1,1 odstotka, dolgoročnejši kazalci kažejo nadaljevanje umirjene rasti cen tudi po štirih mesecih letošnjega leta, so sporočili iz Urada za makroekonomske analize in razvoj (UMAR), potem ko je Statistični urad RS izračunal aprilsko inflacijo.
Potem ko smo v prvih dveh mesecih letošnjega leta beležili padec cen, v zadnjih dveh mesecih pa njihovo relativno visoko rast, so bile cene konec aprila v primerjavi z decembrom lani višje za 1,3 odstotka, kar je manj kot v enakem obdobju lanskega leta, ko so se povišale za poldrugi odstotek, ugotavlja UMAR.
Nihanja cen v zadnjih mesecih so predvsem posledica sezonskih dejavnikov, v aprilu predvsem zaradi višjih cen obleke in obutve, hrane in pijač ter tudi višjih cen nafte na svetovnem trgu in posledično naftnih derivatov v Sloveniji. Ključne makroekonomske politike, ki pomembno zaznamujejo gibanje cen, pa se letos niso spremenile. Boštjan Vasle iz UMAR-ja tako poudarja, da je na podlagi ocenjenega gibanja osnovne inflacije v zadnjih mesecih razvidno, da ključne makroekonomske politike (na strani vlade so to predvsem politika plač, reguliranih cen ter fiskalni ukrepi), ki določajo gibanje cen, ostajajo nespremenjene oziroma so naravnane k ohranjanju stabilne rasti cen tudi po prevzemu evra.
Zgornjo ugotovitev potrjujejo dolgoročnejši indikatorji inflacije. Kljub relativno visokih nihanjih cen v obe smeri je namreč povprečna inflacija tudi aprila znašala 2,5 odstotka oziroma ostaja na ravni, na kateri se giblje že od začetka leta 2006.