Ornament skozi otroške oči
Na OŠ Davorina Jenka Cerklje mlade seznanjajo s kulturno dediščino. Prav zato so razpisali tudi mednarodni likovni natečaj Ljudski ornament. Izjemen odziv otrok iz številih držav.
Tradicija je nekaj, kar je potrebno ohranjati in negovati, meni Maja Zajc Sobočan, likovna pedagoginja na OŠ Davorina Jenka Cerklje. »Prav zato smo pri likovni vzgoji že v lanskem šolskem letu zavihali rokave in se lotili upodabljanja slovenske krasilne umetnosti. Ob tem smo spoznavali osnovno zakonitost ornamenta, ki je stilizacija in poenostavitev danega motiva. Kot motiv smo največkrat upodobili gorenjski nagelj,« pravi Zajčeva. Ob vsem tem pa je učence začelo zanimati tudi, kakšni so ornamenti zunaj naših meja. Tako se je porodila ideja o pripravi mednarodnega likovnega natečaja Ljudski ornament, ki sovpada s 40-letnico cerkljanske šole.
Da bo natečaj naletel na takšen odziv, si niso predstavljali. Na šolo je prišlo 1.300 otroških izdelkov iz petnajstih držav, zato je komisija imela zelo težko nalogo pri ocenjevanju. Nagradili so dvajset posameznikov in tri kolekcije. Likovna dela, upodobljena v različnih tehnikah so prava paša za oči. Na OŠ Cerklje so se lotili linorezov. Kot je povedala učenka Vida Zevnik, ena izmed nagrajenk, je to precej zamudna tehnika. »Najprej si narisal motiv, potem pa z nožki postopoma izdolbel dele za posamezne barve. Nato si barvo dal na matrico in vse skupaj odtisnil,« je na kratko strnila. »Upodobila sem srce in gorenjske nageljne, ki so bili nagrajeni,« je še dejala sedmošolka, navdušena nad drugimi nagrajenimi izdelki. »Najbolj so mi bili všeč izdelki vrstnikov iz Indije, ki so največkrat upodabljali ženske z različnimi okrasi. Všeč mi je tudi barvitost,« je dejala.
Likovna dela, ki očarajo z barvitostjo in razigranostjo, so po mnenju Zajčeve neprecenljivo bogastvo, na katerega je šola lahko ponosna. »Na stotine ornamentov, bolj ali manj tradicionalnih, lahko učenci zdaj primerjajo med seboj,« je dejala. »Predvsem pa smo z natečajem želeli obogatiti tudi spoznanje, kako zelo pomembno je v času evropskih integracijskih procesov ohranjati domačo dediščino ter hkrati spoznavati, sprejemati in spoštovati tujo,« je pojasnila. Nagrajena dela so ta čas razstavljena v hotelu Kokra na Brdu, del izdelkov so razstavili na šoli, ob bližajočem se Tednu mladih pa jih bodo preselili v Galerijo Mestne hiše v Kranju.