Vrtni palčki
Med grmovjem vrtnic se svetlikajo rdeče kapice vrtnih palčkov, ki opazovalcu delujejo kot kičasti dodatek zelenju, lastniku, ki jih je postavil na točno določeno mesto, pa pomenijo mnogo več.
Raziskovalci, ki so se poglobili v fenomen zbiranja vrtnih palčkov, nekateri so prav obsedeni znjimi, ne vedo prav razložiti, kaj je tisto, kar ljudi privlači na teh malih, živobarvnih kipcih. Zanimivo je, da se te male figurice pojavljajo vsepovsod, njihovo pojavljanje ni omejeno ne geografsko, ne časovno. Svojim lastnikom prinašajo zadovoljstvo in ne pomenijo vedno vrh slabega okusa. Zanimivo je, da so prvega vrtnega palčka odkrili arheologi, ko so proučevali izkopanine starodavne kulture faraonov. Slovar simbolov jih opredeli kot genije ali duhove majhne postave, ki prebivajo pod zemljo in skrbijo za zaklade dragih kamnov in dragocenih kovin. Legenda se je iz Orienta preselila v Skandinavijo in Srednjo Ameriko. Palčki, škrati ali Elfi simbolizirajo nevidna bitja, ki zinspiracijo, intuicijo, domišljijo in sanjami naredijo nevidne predmete vidne. Vrtni palčki, tako verjamejo njihovi lastniki in ljubitelji, varujejo vrt in njegovega lastnika in mu prinašajo srečo.
Vrtni palčki moderne dobe
Prvi palček moderne dobe jaha na gromozanski želvi in krasi vhod vvrt vile Boboli vFirencah, nasproti mu stojijo manjši palčki, vsak na svoji želvi. Skulpture so delo umetnika Valerija Ciolia. To je edinstvena zbirka secesijskih vrtnih palčkov. Sicer je domovina vrtnih palčkov Nemčija. Največja kolekcija vrtnih palčkov je nastala vpodjetju Griebel, vGrafenwod Thuring, ki je zeleno srce Nemčije leta 1874. Gunter Griebel in žena Juta sta bila strastna zbiratelja vrtnih palčkov, zato sta ustanovila muzej vrtnih plačkov. To je največja kolekcija različnih vrtnih palčkov in predstavja svojevrsten fenomen, ki je leta 1937 vplival na Walta Disneyja, ko je snoval risani film Sneguljčica in sedem palčkov. Vsvojem romanu Felix Krull, pisatelj Thomas Mann omenja vrt poln vrtnih palčkov in drugih presenečenj. Vpodjetju Griebel vsako leto vveselje zbirateljev izdelajo 600 tisoč novih vrtnih palčkov, ki jih izvozijo vAzijo in drugam po Evropi. V Boulonjskem gozdu zahodno od Pariza se ob gradu razprostira čaroben vrt, Le jardin de Bagatelle, ki ga je zasnoval Artois, brat Ludvika XVI. Tu se med bujnim rastlinjem vrta, vgozdu, ki obdaja vrt, na ribnikih, včolnih, na stopnicah ob vhodu vgrad skriva na stotine vrtnih palčkov. Majhne figurice predstavjajo ribiče, rudarje in vrtnarje. Včasih jim družbo delajo velike rdeče mušnice.
Osvobajanje vrtnih palčkov
Nekateri ljudje so mnenja, da morajo vrtni palčki živeti svobodno vgozdu, zato jih kradejo iz vrtov in jih pustijo nekje sredi gozda, ker naj bi svobodni “živeli“ naprej. Leta 2002 so se aktivisti Fronte za osvoboditev vrtnih palčkov, lotili le the na sverovzhodu Francije vmestu Heming. Vdaljni in bližnji okolici so pokradli 202 figurici vrtnih palčkov in jih postavili na mestno nogometno igrišče. Žandarji so palčke zbrali in jih odpeljali na varno, srečni lastniki pa so odnesli svoje ljubljene figurice zopet na vrtove. Tovrstne kraje vrtnih palčkov vFranciji niso nobena redkost. Tudi vNemčiji so neredko dogaja, da ljudje, ki menijo, da palčki ne sodijo na vrtove, le te kradejo. Tako se je lani vspodnjesaškem mestu Stade zgodilo, da je iz ograjenega vrta neznano kam izginilo 16 vrtnih palčkov, ki so bili zavarovani s50-centimetrsko ograjo. Ljubiteljem in zbirateljem vrtnih palčkov pogled na njihove živobarvne figurice hudomušnih izrazov in dovršenih, včasih grotesknih oblik skarakterjem, prinaša trajno zadovoljstvo in veselje. Zbiranje na sejmih zbiratejev vrtnih palčkov, pa razlog za veselo druženje in izmenjavo izkušenj. Vsi, ki imajo na svojih vrtovih vrtne palčke, verjamejo, da jim prinašajo srečo, morda je vtem kaj sresnice. Prihaja pomlad in znjo delo na vrtu, morda bi kazalo pomisliti na ljubkega vrtnega palčka.