Skrbijo za zdravo srce
Koronarno društvo Kranj združuje 175 članov iz enajstih gorenjskih občin. Da bi bolnikom z boleznimi srca in ožilja iz drugih krajev približali preventivne in družabne dejavnosti, si prizadevajo za ustanovitev sekcij ali društev vsaj še na Jesenicah, v Radovljici in Škofji Loki.
»Koronarno društvo Kranj je edino tovrstno na Gorenjskem, kjer ocenjujemo, da je okoli tri do pet tisoč bolnikov z boleznimi srca in ožilja. Le v Kranju jih je verjetno blizu tisoč. V našem društvu je včlanjenih 175 ljudi, radi pa bi videli, da se nam jih pridruži še več, saj ponujamo vrsto dejavnosti, s katerimi si prizadevamo preprečevati nastanek in napredovanje srčnih bolezni, od navajanja na zdravo prehrano, spodbujanja in organiziranja redne telesne dejavnosti, opuščanjem kajenja do izobraževanja in vesele družabnosti,« pove februarja letos izvoljeni predsednik društva Tone Zupan. Sam ni koronarni bolnik, toda dejavnosti, ki jih društvo ponuja ljudem, ki so preboleli srčni infarkt, bili operirani na srcu ali ožilju ali imajo zvišan dejavnik tveganja za koronarne bolezni, koristi tudi zdravim. V društvo pa se vključujejo tudi svojci teh bolnikov.
Člani izvršnega odbora društva, poleg predsednika še Boris Pertot, Tomaž Gruden, Anica Sirc, Tone Čebašek, Marjana Celar in Manca Gruden, so nam predstavili društvene dejavnosti. Program dela usklajujejo z zvezo koronarnih društev, ki jih je v Sloveniji ducat. V kranjskem veliko pozornosti namenijo gibanju, pa naj gre za redno telovadbo v skupinah pod strokovnim vodstvom (vanje je vključenih 115 članov) ali za pohode v naravo, ki so vsakokrat tudi prijeten družabni dogodek. Pohodov na njim primernih relacijah se udeležujejo na dva do tri tedne, eden od zanimivejših je bil tudi pohod po kranjskih podzemnih rovih. Dvakrat letno se udeležijo rehabilitacije v Šmarjeških Toplicah, za katero eden od članov pravi, da je edini teden v njegovem življenju, ko po kosilu ne more iti spat. Urnik dejavnosti je namreč napolnjen s predavanji, telovadbo, kuharskimi delavnicami, izleti, v tem tednu opravijo tudi zdravniški pregled. Enkrat letno gredo na morje. Del vzgoje za zdrav način življenja so tudi pogosta predavanja zdravnikov in drugih zdravstvenih strokovnjakov. Lani in predlani so jih pripravili po devet, letos so za njimi že štiri, vsa pa so vedno dobro obiskana. Januarja je živilska tehnologinja Janja Strašek predavala o zdravi prehrani in krepitvi zdravja, februarja Brankica Bašič, dr. med. o težavah s sluhom, Tomaž Benedik, dr. med. o raku širokega črevesa in Stanislav Benedik dr. med. pa o bolezni zgornjih prebavil.
»Do osebnih podatkov ne moremo priti, vendar vemo, da je na Gorenjskem še veliko bolnikov z boleznimi srca in ožilja, ki bi se nam lahko pridružili in tako nekaj storili za svoje zdravje,« dodajajo sogovorniki. »Za začetek bi v nekaterih večjih krajih, kjer so tudi zdravstveni domovi (Škofja Loka, Bled, Radovljica, Jesenice, Tržič) osnovali telovadbe skupine, nato pa morda ustanovili sekcije ali samostojna društva. Vsi, ki jih zanima sodelovanje v našem društvu, nas lahko obiščejo v naših prostorih v domu krajanov na Primskovem (Jezerska cesta 41) vsako sredo od 16. do 18. ure, ali nas kadarkoli pokličejo na mobilna telefona 031/742-278 in 051/371-396. naj še dodamo, da društvo deluje že devet let, pripravljamo se na obeležitev desetletnice.«