Tržiški Darfur
Tako so domačini poimenovali del starega Tržiča na levem bregu Mošenika. Tam že vrsto let propadajo zapuščeni prostori podjetij. Za nekatere lastniki zaman iščejo kupce, za druge pa ima občina razne načrte. Le denarja manjka!
Tržič - Tržič je eno od zgodovinskih mest v Sloveniji z bogato arhitekturno dediščino. Tega so se zavedali že v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko so med prvimi v Jugoslaviji pripravili načrt revitalizacije mestnega jedra. Občinska uprava postopno nadaljuje obnovo stavb ob glavni ulici, kjer posebej izstopa nova podoba Mallyjeve hiše. Žal se za urejenimi pročelji stavb na Trgu svobode skrivajo tudi taki objekti, ki niso nikomur v ponos. Domačini se sprašujejo, kdo je dovolil njihov propad in zakaj jih nihče ne obnovi, ali vsaj poruši.
Vodja tržiškega urada za urejanje prostora Izidor Jerala je pojasnil, da odgovor ni en sam. Neurejeno lastništvo, neuspešni poskusi lastnikov za prodajo stavb, težaven dostop do njih, številne ovire pri obnovi zaščitenih objektov in pomanjkanje denarja, so glavni razlogi za tako stanje. Občina Tržič načrtuje rušenje nekdanje Pekove poslovne stavbe ob Mošeniku, kjer bodo zgradili nov most za obvoznico in garažno hišo na desni strani potoka. Nekdanji Pekov obrat poliuretanskih izdelkov bi radi namenili za center vseživljenjskega učenja. Ljudsko univerzo Tržič nameravajo preseliti na Šolsko 4, kjer bodo obnovili nekdanjo tržiško šolo. Prejšnji kino bodo preuredili v sodoben kulturni center, pri čemer bo finančno pomagala Norveška. Med obiskom so bili Norvežani prevzeti nad lepoto Tržiča, je povedala Ana Gradišar iz istega urada. Mlada krajinska arhitektka tudi sama verjame, da bo z odpravo neuglednih točk staro mesto spet urejeno in privlačno.