Doc. dr. Mitja Košnik, specialist internist

Prvo biološko zdravilo za zdravljenje alergijske astme

Alergijska astma predstavlja resni zdravstveni problem. Bolnikov je vse več, posebej zaskrbljujoče pa je, da se povečuje število bolnikov s hujšimi oblikami bolezni, ki kljub zdravilom, ki so na voljo, astme ne obvladujejo. Omalizumab prinaša novo upanje tudi za slovenske bolnike. Letos decembra ga bo začelo prejemati prvih deset bolnikov, upati pa je, da ga bodo v prihodnje deležni tudi drugi bolniki s hudo astmo, ki ga potrebujejo.

Omalizumab je prvo biološko zdravilo za zdravljenje hude alergijske astme. Ministrstvo za zdravje je odobrilo omalizumab za prvih deset bolnikov.

Prvo biološko zdravilo za zdravljenje alergijske astme omalizumab je humanizirano monoklonsko protitelo, ki ga izdelujejo s tehnologijo rekombinantne DNA v liniji sesalskih celic ovarija kitajskega hrčka. Indiciran je kot zdravilo za izboljšanje obvladovanja astme pri tistih odraslih in otrocih, starejših od 12 let, ki bolehajo za težko alergijsko astmo. Gre za zdravilo, ki je k zdravljenju astme doprineslo tako veliko, da je konec septembra 2006 v Veliki Britaniji prejelo nagrado Prix Galien in je tudi vključeno v smernice zdravljenja astme.

Prvo biološko zdravilo za alergijsko astmo

Omalizumab je prvo biološko zdravilo za zdravljenje alergijske astme, ki pa se ne uporablja za zdravljenje akutnega astmatičnega napada ali akutnega brohnospazma. Omalizumab je dodatno zdravilo za zdravljenje hude alergijske astme, kar pomeni, da ga bolniki jemljejo sočasno s predpisanimi zdravili, na primer kortikosteroidi v inhalacijah. Bolnikom se daje v obliki injekcij in enkrat do dvakrat na mesec, kar je zelo ugodno tako za bolnike kot za zdravstveno osebje. Za medsebojno delovanje omalizumaba in drugih zdravil, ki jih bolnik jemlje, je malo verjetnosti. Prav tako pri bolnikih na ustaljeni terapiji s hiposenzitizacijo (zmanjševanjem občutljivosti na alergen) prilagajanje ni potrebno, kar potrjujejo podatki iz številnih kliničnih študij.

Novo upanje za najtežje bolnike

Zdravljenje z omalizumabom pride v poštev pri bolnikih z dolgotrajno astmo, ki imajo pozitivni kožni test oziroma dokazano reaktivnost na trajno prisotni alergen v zraku. Zdravilo izjemno olajša težave bolnikov, pri katerih je kljub vsakodnevnemu inhaliranju velikih odmerkov kortikosteroidov in dolgo delujočih agonistov adrenergičnih receptorjev beta 2 zmanjšana pljučna funkcija, ki imajo pogoste simptome podnevi, ki se zaradi astme zbujajo ponoči in ki so imeli po več težkih poslabšanj. Zdravljenje z omalizumabom zmanjša pogostnost izbruhov bolezni in nujnih obiskov pri zdravniku. Za bolnike, ki so primerni za zdravljenje z omalizumabom, velja tudi naslednje: njihov celotni imunoglobulin E mora biti med 30 in 700 i.e./ml, astma je pri njih neurejena kljub vsaj šestmesečnem zdravljenju z maksimalnimi odmerki vseh običajnih zdravil in ne kadijo. Od bolnikov se pričakuje, da kljub zdravljenju z omalizumabom dosledno izvajajo predpisano zdravljenje z inhalacijskimi glukokortikosteroidi ali drugimi protivnetnimi zdravili.

Deluje neposredno na povzročitelja alergijske reakcije

Aktivna učinkovina omalizumaba je humanizirano monoklonsko protitelo, pridobljeno iz rekombinantne DNA, ki se selektivno veže na človeški imunoglobulin E (IgE) in s tem neposredno na povzročitelja vnetnega procesa. Zmanjša število receptorjev na bazofilcih in sproščanje histamina za 90 odstotkov v primerjavi s stanjem pred zdravljenjem. V kliničnih študijah so se koncentracije prostega Ig E zmanjšale že v eni uri po prejemu prvega odmerka. Odmerek zdravila je odvisen od količine imunoglobulina E, izmerjen pred začetkom zdravljenja, in telesne teže.

Pogostnost hudih poslabšanj manjša za polovico

V dvojno slepi, s placebom kontrolirani študiji (katere izsledke so potrdile še štiri podporne študije na 1700 bolnikih), ki je trajala 28 tednov, je sodelovalo 419 bolnikov s hudo alergijsko astmo, starih od 12 do 79 let. Vsi so imeli zmanjšano pljučno funkcijo (FEV 1 med 40 in 80 odstotki pričakovane) in so slabo obvladovali simptome astme kljub velikim odmerkom običajnih zdravil. Imeli so po več hudih poslabšanj astme. Omalizumab so prejeli kot dodatno zdravilo. Pri tistih bolnikih, ki so prejemali omalizumab, se je pogostnost napadov astme zmanjšala za 19 odstotkov, pogostnost hudih poslabšanj pa celo za 50 odstotkov. Število nujnih obiskov pri zdravniku zaradi astme se je zmanjšalo za 44 odstotkov. 60 odstotkov zdravnikov je ocenilo, da je bilo z zdravljenem z omalizumabom doseženo pomembno izboljšanje stanja ali popolno obvladanje astme. Podobno so izboljšanje kvalitete svojega življenja ocenili tudi bolniki sami.

Izkušnja z zdravilom

"Omalizumab je rekombinantno monoklonsko protitelo, uperjeno proti imunoglobulinom razreda IgE. Omalizumab z vezavo na IgE zavira vezanje protiteles IgE na površino mastocitov in bazofilcev. Na ta način omalizumab zmanjšuje alergijsko reakcijo na vdihane ali zaužite alergene, s čimer se astma izboljša," pojasnjuje doc. dr. Mitja Košnik, specialist internist iz Bolnišnice Golnik. "Zdravilo je v svetovnem merilu novo. Razen v kliničnih študijah se je zdravilo do lanskega leta uporabljalo le v redkih državah. V Sloveniji z njim še nimamo izkušenj. Ministrstvo za zdravje je odobrilo omalizumab za prvih deset bolnikov in ga bomo lahko začeli uporabljati v breme Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije decembra 2007. Do sedaj so ugotovili, da omalizumab pri bolnikih s stabilno astmo omogoča zmanjšanje dnevnega odmerka klasičnih inhalacijskih zdravil, da pri bolnikih s težko astmo zmanjšuje pogostost težkih poslabšanj bolezni (obisk urgence, hospitalizacija) za 50 odstotkov, da povečuje zdravstveno kakovost življenja bolnikov s težko alergijsko astmo (manj je bolniškega staleža in omejitev pri vsakodnevnih aktivnostih) ter zmanjša potrebo po zdravljenju s sistemskimi glukokortikoidi. Slaba (če temu lahko tako rečem) stran omalizumaba je, da je zelo drago zdravilo. Po trenutnih cenah znašajo stroški za 14-dnevno zdravljenje petsto do tisoč evrov, kar je odvisno od telesne teže bolnika in od koncentracije protiteles IgE v krvi. Omalizumab astme ne ozdravi. Učinki zdravljenja izzvenijo zelo hitro po prekinitvi zdravljenja. Zaradi zapletene priprave zdravila in dajanja v obliki injekcij se zdravilo daje v zdravstvenih ustanovah. Če po treh mesecih zdravljenja klinični učinek ni izrazit, se zdravilo ukine. Omalizumab je inovativno biološko zdravilo, katerega prijemališče je povsem drugačno od do sedaj uporabljanih zdravil. Pri večini bolnikov z dobro vodljivo astmo nima dodatnih ugodnih učinkov, klinično pomembni učinek pa se opazi pri skrbno izbranih bolnikih s težko astmo."

Dobro je vedeti...

Astma je vnetje zaradi preobčutljivosti

Beseda astma izhaja iz grščine in pomeni dihalna stiska. Astma prizadene pljuča v celoti, zlasti bronhije in pljučne mešičke. Prizadetost dihalnih poti med dihanjem omejuje pretok zraka v pljučih. Astma je pravzaprav vnetje, za katerim obolevajo ljudje s preobčutljivim bronhialnim sistemom. Zaradi pretirane reakcije bronhialnih vej pride do njihovega skrčenja, kar bolnik občuti kot ponavljajoče se napade težkega dihanja, piskanja v pljučih in kašljanja.

Bolnik je lahko brez težav

Kaj povzroča astmo, strokovnjaki ne vedo, poznajo pa dejavnike tveganja. Astma je običajno povezana s povečanim tvorjenjem protiteles razreda imunoglobulini, ki ga sproži stik z alergenom. Bolezen je pogosta: leta 1980 je incidenca pri nas znašala 15,5 primerov na sto tisoč prebivalcev, leta 1988 pa 29,8 primerov na sto tisoč prebivalcev. Bolnik z astmo je lahko popolnoma brez težav, lahko pa ima polno razvito obliko s pogostimi poslabšanji stanja.

Hudo poslabšanje astme

Med hudim poslabšanjem astme je bolnik bled, prepoten in zelo težko diha, še posebej, ko leži. Ker so bronhiji zelo hudo zožani, ne slišimo več običajnega piskanja, ki je sicer znak zožanih dihalnih poti. Stanje imenujemo »tihi prsni koš« in je življenjsko nevarno. Zniža se krvni tlak v arterijah, pojavijo se znaki utrujenosti dihal in odpovedovanja srčno-žilnega sistema, znanega kot cirkulacijski šok.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / torek, 26. november 2019 / 11:58

Jeseniški hokejisti so dvakrat zmagali

Kranj – V četrtek so hokejisti v Alpski hokejski ligi (AHL) odigrali tekme rednega dela. Ekipa SIJ Acroni Jesenice je v domači dvorani z 8 : 5 (4 : 2, 3 : 2, 1 : 1) premagala Wipptal Broncos Weihen...

Objavljeno na isti dan


Kronika / četrtek, 4. september 2014 / 20:16

V eksploziji dva poškodovana

V objektu Regeneracije podjetja Acroni je danes okoli pol druge ure prišlo do silovite eksplozije, v kateri sta se dva delavca poškodovala.

Kronika / četrtek, 4. september 2014 / 14:34

Grožnje in vandalizem

Jeseniški podjetnik, ki je julija letos odprl prvi avtokamp na Jesenicah, se spopada z vandalizmom in grožnjami.

Razvedrilo / četrtek, 4. september 2014 / 14:19

Uspešna vrnitev Zbiljske noči

Po petletnem premoru se je v petek ob Zbiljsko jezero vrnila ena večjih gorenjskih poletnih glasbenih prireditev Zbiljska noč, ki je letos praznovala tudi šestdesetletnico.

Volitve 2019 / četrtek, 4. september 2014 / 13:33

Polepšali pot šolarjem

»Kampanjo vodim delovno,« je pri beljenju podhodov dejala kandidatka za županjo Mestne občine Kranj Barbara Gunčar.

Preddvor / četrtek, 4. september 2014 / 13:32

Določili komunalni prispevek

Občinski svetniki v Preddvoru so opravili prvo branje odloka o programu opremljanja stavbnih zemljišč v občini, ki je osnova za odmero komunalnega prispevka.