Želodčne težave

Približno tretjina odraslih oseb ima želodčne težave, ki jih opišejo kot zgaga, pekoča bolečina in pritisk v želodcu, izpahovanje in občutek polnosti v želodcu. Ti bolniki pogosto najprej obiščejo lekarno in se posvetujejo s farmacevtom v lekarni.

Zdravljenje želodčnih težav je usmerjeno v odpravljanje težav in vzrokov za njihov nastanek. Zdravljenje z zdravili bo uspešno le, če bolnik dosledno upošteva predpisano odmerjanje in čas zdravljenja želodčnih težav.

Vsak tretji bolnik pa že sam obišče zdravnika, ki se po pogovoru in pregledu odloči, ali bo bolnika začel zdraviti z zdravili ali ga bo poslal na dodatne preiskave.

Kako nastanejo želodčne težave?

Želodec je vrečasto razširjen del prebavne cevi. Njegova naloga je shranjevanje obrokov hrane, ki se s pomočjo želodčne kisline in encima pepsina tam delno prebavi. Za normalno delovanje je bistveno ravnotežje med obrambnimi in agresivnimi dejavniki v sluznici požiralnika, želodca in dvanajstnika. Občutljivo ravnotežje v želodcu pogosto porušimo sami z zunanjimi agresivnimi dejavniki: neprimerno prehrano, duševnim stresom, kajenjem, uživanjem alkohola, uživanjem nekaterih zdravil proti vnetju in bolečini, okužbo z bakterijo Helicobacter Pylori …

 

Kaj lahko naredimo sami?

Težave z želodcem lahko odpravimo ali ublažimo že z nekaterimi spremembami načina življenja.

- Uredimo si prehranske navade tako, da vsak dan zaužijemo pet ne preveč obilnih obrokov, zadnjega vsaj tri ure pred spanjem.

- Izogibamo se pijačam in živilom, ki spodbujajo izločanje želodčne kisline: kava, alkoholne pijače, gazirane brezalkoholne pijače, mastne in začinjene jedi, orehi, lešniki, čokolada …

- Opustimo kajenje.

- Skrbimo za redno telesno aktivnost in vzdržujemo normalno telesno težo.

- Izogibamo se stresnim situacijam.

- Spimo z dvignjenim zglavjem.

 

Po nasvet za zdravljenje želodčnih težav k farmacevtu v lekarno

Bolniki se pogosto najprej odpravijo po nasvet za odpravo želodčnih težav v lekarno, zato je svetovanje farmacevta v lekarni pri odpravljanju želodčnih težav kar precej pogosto. Farmacevt se po pogovoru z osebo v lekarni odloči za izdajo zdravila, primernega za samozdravljenje želodčnih težav, ali za napotitev osebe k zdravniku ob prepoznanih resnejših znakih. Pomembno je, da farmacevtu v lekarni poveste, kdo je bolnik in koliko je star, kako dolgo že trajajo težave, da opišete želodčne težave in navedete tudi druge prisotne znake. Pogosto spremljajoči drugi znaki, ki se mogoče bolniku ne zdijo pomembni v povezavi z želodčnimi težavami, kažejo na resnost težav. Farmacevt bo povprašal tudi, ali ima oseba katero od kroničnih obolenj ali če uporablja katero od zdravil, pri katerih bo farmacevt ugotovil, da so lahko vzrok za želodčne težave (nekatera zdravila proti vnetju in bolečini) ali njihovo jemanje predstavlja možnost neželenega medsebojnega delovanja z zdravili za želodčne težave. Pomembno je tudi, da v lekarni bolnik pove, ali je že uporabljal zdravila za lajšanje želodčnih težav in koliko so bila uspešna. Farmacevt se na osnovi pridobljenih podatkov lahko odloči za izdajo zdravil, ki se dobijo v lekarni brez recepta. To so zdravila, ki uničujejo že izločeno želodčno kislino (antacidi), in tista, ki zmanjšajo izločanje kisline (zaviralci receptorjev H2). Tovrstno zdravljenje imenujemo samozdravljenje in je primerno za osebe starejše od 12 let in lahko traja le dva tedna. V tem času morajo želodčne težave popolnoma izginiti, sicer mora bolnik obiskati zdravnika. Bolnike, ki imajo težave že dlje časa, jim samozdravljenje ni odpravilo želodčnih težav ali pri prepoznanih resnejših znakih, bo farmacevt napotil k osebnemu zdravniku.

 

Kdaj pri želodčnih težavah na obisk k zdravniku?

Bolnik mora obiskati zdravnika po neuspešnem samozdravljenju želodčnih težav ali ob prepoznanih resnejših spremljajočih znakih. Alarmni znaki, ki zahtevajo takojšen obisk pri zdravniku, so: hujšanje, težje požiranje, zatikanje hrane, bruhanje krvave ali temne vsebine, odvajanje črnega blata, oslabelost, dolgotrajne stalne bolečine, širjenju bolečine iz trebuha v prsni koš, kakršna koli sprememba težav brez jasnega vzroka. Zelo pomembno je, da s preiskavami izključimo nevarno bolezen (rak), saj je treba le-to popolnoma drugače zdraviti. Dobro je, da pri nastanku želodčnih težav obiščete zdravnika tudi, če imate kakšno kronično bolezen (npr. sladkorno bolezen, srčno-žilna obolenja), če ste noseči ali če dojite. Zdravnik se bo po pogovoru in pregledu bolnika odločil, ali bo nadaljeval že začeto samozdravljenje, bolnika poslal na dodatne preiskave ali pa bo uvedel zdravljenje z zdravili, ki se izdajajo na recept.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / sobota, 18. maj 2019 / 14:44

Pogovorimo se o odpadkih

Komaj se je razkadil dim nad Lenartom, kjer je zagorelo v sortirnici podjetja Salomon, so pred dobrim tednom dni znova zagoreli odpadki na Publikusovi deponiji v Suhadolah pri Komendi. Pož...

Objavljeno na isti dan


Šport / četrtek, 30. oktober 2014 / 18:29

Na košarkarska leta niso pozabile

Natanko štirideset let po tem, ko so košarkarice škofjeloškega Kroja osvojile naslov slovenskih prvakinj in se borile za vstop v takratno zvezno ligo, so se znova zbrale v dvorani Poden.

Kronika / četrtek, 30. oktober 2014 / 18:28

Vzrok nesreče napačno pristajanje

Najhujšo nesrečo s toplozračnim balonom v Sloveniji je avgusta predlani neposredno zakrivil pilot zaradi napačne tehnike pilotiranja v pristajalni fazi, so ugotovili preiskovalci.

Šport / četrtek, 30. oktober 2014 / 18:16

Ekipa Elana najboljša

Locarno – Na finalnem tekmovanju svetovnega pokala v skokih na cilj je nastopilo rekordno število ekip. Ob jezeru Maggiore se jih je zbralo 44, najbolj zadovoljni pa so bili naši padalci, saj so ub...

Šport / četrtek, 30. oktober 2014 / 18:01

Domžalčani v polfinalu

Kranj – V torek so povratno srečanje v četrtfinalu pokala Slovenije odigrali nogometaši Olimpije in Domžal. S 3:1 so zmagali Domžalčani in se uvrstili v polfinale.V Mariboru pa sta Maribor in Kalce...

Kultura / četrtek, 30. oktober 2014 / 16:35

Finale Chopinovega zlatega prstana

Bled - Jutri, v petek, 31. oktobra, ob 18. uri bo v Festivalni dvorani potekal sklepni del letošnjega 10. Mednarodnega tekmovanja pianistov za Chopinov zlati prstan. Sobotni otvoritveni koncert, ki...