Vila bo "preživela"
Kot kaže, bo rimska vila rustica v Mošnjah preživela tudi 21. stoletje in gradnjo gorenjske avtoceste. Dars je že izdelal idejni načrt za ohranitev izkopanin.
V ponedeljek so v prostorih Zavoda za varstvo kulturne dediščine RS v Ljubljani v okviru Skupine za arheologijo na avtocestah Slovenije predstavili nova arheološka odkritja na trasi gorenjskega kraka bodoče avtoceste. Gre za štiri najdišča, dve (Na Dolinje in Ledine) so arheologi predvideli, dve (Preval in Mošnje) pa so odkrili pri gradbenih delih. Najdbe na prvih dveh najdiščih datirata v povsem različni zgodovinski obdobji. Medtem ko so na Ledinah odkrili ostanke prazgodovinske poselitve iz obdobja 9. do 10. stol pred našim štetjem, pa so na najdišču Na Dolinje odkrili ostanke bivanjskih objektov, ki skupaj z odlomki keramike datirajo v zgodnji srednji vek (8. stoletje). Po besedah odgovornega arheologa konservatorja Milana Sagadina gre za staroslovansko naselbino, ki je ob Pristavi na Bledu in Šmartnem pri Cerkljah šele tretja ugotovljena zgodnjesrednjeveško naselbino na Gorenjskem. Najdbe na Prevalu so arheologi podobno kot tiste na Dolinjah datirali v začetek stare železne dobe, v čas obdobja konca kulture žarnih grobišč.
Daleč najatraktivnejše in za antično obdobje za Gorenjsko zelo pomembno najdišče je tisto v Mošnjah, o katerem smo v Gorenjskem glasu že obširno pisali. Stroka sicer še ni povsem odločena ali gre za vilo rustico ali cestninsko postajo, je pa najdba zaradi ohranjenosti zbudila veliko zanimanje tako med arheologi kot pri lokalni skupnosti, kjer se je v zadnjih mesecih, ko so potekala izkopavanja, oblikovala tudi pobuda za ureditev arheološkega parka. Ker bi po prvotnem načrtu najbolj ohranjen del odkopanega zidovja prekril protihrupni nasip, je investitor izkopavanj Dars že pripravil projekt nove rešitve omenjenega nasipa. Bržkone tudi zaradi odličnega sodelovanja z arheologi, so pobudo na Dars-u sprejeli z odobravanjem. »S projektanti smo našli novo rešitev, po kateri naj bi nasip zamenjal 60 metrov dolg oporni zid, visok do 3,5 metra. S tem bi najpomembnejši del odkopanega objekta ostal na površju, dodatni strošek spremembe projekta pa naj bi bil po grobih ocenah okrog 140.000 evrov,« je povedal član uprave Dars-a Abdon Peklaj, in predlagal, da bi si strošek razdelili z zainteresirano javnostjo. Prvi koraki k bodočemu arheološkemu parku v Mošnjah so tako že narejeni, čimprej se bo potrebno le še dogovoriti, kako porazdeliti sicer ne previsok strošek, ki bo s tem nastal. Pri tem pa ne smemo pozabiti, da bo precej večji denarni zalogaj ureditev samega parka, zaščita arheoloških ostankov, morebitna postavitev muzeja in izgradnja bodoče kulturno turistične točke. Volja je, ob zanimanju lokalne skupnosti in občine Radovljica pa gre verjeti, da se bo našel tudi denar za to.