Društvena dejavnost
Začetki društvene dejavnosti prebivalcev Sovodnja z okolico segajo v čas po letu 1928, ko sta začela delovati sokolsko in prosvetno društvo. Prvo na Sovodnju, drugo v Novi Oselici. Dejavnost je vključevala telovadbo fantov, deklet in mladine, petje, igre, pripravo prireditev. Sokolsko društvo je poleti 1931 dogradilo nov dom sredi vasi. Leta 1950 je bilo ustanovljeno Kulturno-umetniško društvo Boštjan Jezeršek Sovodenj. Leta 1956 so že imeli kino, delovala sta pevski zbor, tamburaška skupina, vrstile so se igre. Pri najstarejšem društvu zdaj delujejo najmlajši člani.
Lovsko družino Sovodenj so ustanovili leta 1947. Na tem ozemlju sta se pojavljala dominalni in zakupni lov. Po drugi vojni se je pričel oblikovati sistem, kjer sta gojitev in varstvo divjadi ter narave večjega pomena. Lovci srbijo za naravno ravnovesje, organizirajo čuvajsko službo, izdelujejo lovske naprave in objekte, izobražujejo člane, pozimi krmijo divjad, se družijo … Leta 1978 je stala novozgrajena koča, 1990 pa lovski dom.
Zaradi odmaknjenosti in težje dostopnih krajev in okoliških vasi so leta 1954 ustanovili prostovoljno gasilsko društvo. Vseskozi izobražujejo svoje člane, delujejo preventivno, izdelujejo požarne načrte, organizirajo skupne vaje s sosednjimi društvi ter srečanja, hodijo na tekmovanja. Gasili so že več požarov na hišah, hlevih, kozolcih. Imajo sodobno cisterno in kombi, oboje pa hranijo v gasilskem domu, zgrajenem leta 1985.
Leta 1960 so čebelarji na območju Sovodnja ustanovili čebelarsko družino. Čebelarili so v panjih kranjičih, kasneje v panjih AŽ. Osemdeseta leta je v čebelarstvu zaznamoval pojav varoe. Leta 1997 se je čebelarska družina preimenovala v čebelarsko društvo, ki s svojimi šestnajstimi člani želi pridelovati neoporečen med kot zdrav dodatek hrani.
Kmečki turizem je bil 1972. leta povod za ustanovitev turističnega društva Sovodenj. Načrtovali so postaviti brunarico, a so projekt predali planinskemu društvu. Z etnografskima prireditvama Praznik koscev in Srečanje Janezov ter s pohodom ob delu stare rapalske meje ohranjajo izročilo. Pod svojim okriljem združujejo zelo dejavne sekcije: folklorno skupino, kvartet Krehovci, pevke Grabljice, igralsko skupino in turistični podmladek.
Dve leti mlajše je planinsko društvo. V svojih vrstah imajo planinske vodnike, markaciste, varuhe gorske narave. Na območju krajevne skupnosti sta označeni slovenska in loška transverzala, kolesarska pot ter pot kurirjev in vezistov. H koči na Ermanovec povabijo citrarje, harmonikarje in pripravijo razstavo gob. Drugi dan novega leta poskrbijo za rekreativni pohod na Bevkov vrh, prvega maja pa na Ermanovec.
Februar 1992 je datum ustanovitve društva upokojencev. Na kulturnem področju so dejavni z igrami in pevskim zborom. Hodijo na izlete, pohode in v termalna kopališča, se obiskujejo, družijo s sosednjimi društvi in pripravljajo srečanja.
V začetku leta 2006 je zaživelo društvo letalcev Kragulj. Združuje ljubitelje letenja, jadralne padalce, zmajarje, modelarje.