Dr. Matej Lahovnik (Foto: Tina Dokl)

Nevarnost je več birokracije

O pokrajinskih zakonih, ki jih je pripravila vlada, v državi sedaj že živahno razpravljajo. Ker nas zanima, kako o njih razmišljajo posamezni poslanci, od katerih je odvisna končna odločitev o pokrajinah, smo k besedi povabili gorenjske poslance, tokrat Mateja Lahovnika.

V razpravi je paket zakonodaje, ki naj bi do leta 2009 uzakonil pokrajine. Kako vi gledate na prihodnji nastanek pokrajin?

»Uvedbo pokrajin podpiram, ampak ob predpostavki, da želimo s tem doseči bolj učinkovito javno upravo in prenesti proces sprejemanja odločitev bližje ljudem. Kot ekonomista me predvsem zanima, koliko bo celoten proces uvajanja pokrajin dodatno stal davkoplačevalce in ali bodo na koncu procesa stroški delovanja javne uprave višji ali nižji. Stroški delovanja javne uprave se z uvedbo pokrajin ne smejo povečati, zato tudi preveliko število pokrajin ni smiselno. Navsezadnje ljudi zanima, koliko jih stane servis javne uprave, saj vse storitve kot davkoplačevalci financirajo sami. Projekt uvedbe pokrajin podpiram samo v primeru, da se bo uveljavilo načelo enotirnosti, kar pomeni, da se ne bodo podvajale funkcije in kader med upravnimi enotami in pokrajinami. Izkušnje kažejo, da je največja nevarnost uvajanja pokrajin vzpostavitev dodatne birokracije. Trenutno tudi ni izdelan način financiranja pokrajin.«

Gorenjska naj bi bila po vladnem predlogu enotna pokrajina, obstajajo pa tudi težnje po delitvi na dve. Katera od rešitev se vam zdi bližja?

»Menim, da je boljša rešitev enotna Gorenjska pokrajina, saj bo z vidika stroškov delovanja in predvsem ekonomij obsega bolj učinkovita. Je tudi že utrjena v predstavah mnogih Gorenjcev, s katerimi sem se pogovarjal.«

Gorenjska je včasih veljala za tretjo najbolj razvito pokrajino v Sloveniji, danes pa zaostaja po vseh kazalcih. Kje vidite razlog za stagnacijo?

»Vzrokov je gotovo več. Na tem mestu bi omenil predvsem dejstvo, da so se regije, ki so v preteklosti več vlagale v človeške vire, tudi hitreje razvijale. Poseben problem Gorenjske je tudi odliv strokovnjakov v ljubljanski bazen. Treba pa je seveda upoštevati, da so bile v procesu prestrukturiranja v Sloveniji najbolj pod udarom usnjarska, obutvena in tekstilno-predelovalna industrija.«

Namena regionalizacije sta tudi decentralizacija in policentrični razvoj. Kako bi to lahko udejanili tudi znotraj pokrajine same?

»Z izdelavo uravnoteženih razvojnih programov, ki morajo pokrivati območje celotne pokrajine. Smisel razvojnih programov na ravni pokrajine je ravno v tem, da se iščejo sinergije med posameznimi deli pokrajine.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / petek, 6. maj 2016 / 11:41

Zbudi me za prvi maj!

Domiselno ime za prvomajsko kresovanje in zabavo v Zalogu pri Cerkljah. Kljub slabim vremenskim napovedim tokrat rajanja ob kresnem ognju ob prazniku dela po Gorenjskem res ni primanjkovalo. Udeležili...

Objavljeno na isti dan


Splošno / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Dom v Voklem že gradijo

V Voklem že gradijo novi športno-kulturni dom. Občina Šenčur bo zanj odštela okoli 800 tisoč evrov.

Splošno / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Tudi učiteljice znajo peti

Marca je bila na vrsti že enajsta občinska pevska revija odraslih pevskih zborov in vokalnih skupin.

Splošno / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Hotemažani na Štefanji gori

Na kulturni praznik smo organizirali prvi družinski pohod Hotemažanov na Štefanjo goro z željo, da bi ta pohod postal tradicionalen.

Splošno / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Letos že tri razstave

V obdobju od januarja pa do danes so se v Muzeju Občine Šenčur zvrstile že tri razstave.

Splošno / nedelja, 22. april 2007 / 07:00

Otroci so naše največje bogastvo

Maja bomo slovesno počastili desetletnico odprtja vrtca v Šenčurju. Priprave na izgradnjo prizidka že potekajo.