Čebašek novi starešina lovcev
Lovska družina Šenčur je 3. marca na občnem zboru izvolila novega starešino - Štefana Čebaška, sicer lastnika podjetja Tinex.
»Ljudje mislijo, da lovci samo streljamo, v resnici pa je naša glavna naloga skrb za divjad. Vzdržujemo lovišče, postavljamo krmišča in plodonosno drevje, čistimo gozdove in drugo,« pravi novi starešina Lovske družine Šenčur Štefan Čebašek, ki vabi v lovsko sredino vse zainteresirane, še predvsem pa mlade. »Naša prioritetna naloga je pomladitev članstva,« je dejal.
V gozdovih, ki sodijo v lovno površino LD Šenčur, se mala divjad (fazan, jerebica) iz različnih razlogov praktično iztreblja, medtem ko je velikost populacije srnjadi že nekaj časa konstantna. Divjad ogroža širitev naselij, precejšen problem pa na njihovem lovnem območju predstavlja tudi povoz velike divjadi. »Dogaja se, da povoz divjadi predstavlja tudi 75 odstotkov letnega plana odvzema divjadi, ki ga na podlagi svojih kriterijev določi zavod za gozdove. Ta pa se giblje od 80 do 90 divjadi na leto. Lovci si sicer prizadevamo, da bi bil letni odvzem manjši. Krmljenje velike divjadi je namreč prepovedano, zato je več naravnih izgub, ki pa jih je težko ugotoviti. Za letos smo zato pripravljavcu letnega plana predlagali, naj bo odvzema samo 70 divjadi,« opozarja Čebašek. Šenčurski lovci želijo ponovno poseliti fazana, kar pa je precej težavna naloga, saj se »doma vzrejen« fazan težko ohrani v okolju.
Lovci so konec marca izpeljali že 17. čistilno akcijo na svojem lovnem območju, ki sicer eno tretjino leži na območju občine Šenčur, dve tretjini pa v kranjskem delu. Tako kot prejšnja leta se jim je pridružil tudi podžupan Ciril Kozjek. Pobrali so za 40 kubičnih metrov različnih kosovnih odpadkov. »Lovci še nekako razumemo, da komu včasih kaj 'pade' iz avtomobila, ne razumemo pa posameznikov, ki kupe kosovnih odpadkov s prikolico pripeljejo v gozd. Ne nazadnje tudi divjad želi in mora živeti v čistem okolju. V tem ni prav nič drugačna kot človek,« je ob tem dejal starešina. Lovci so sicer v sedemnajstih letih v gozdovih pobrali že približno 700 kubičnih metrov smeti. Poročali smo že, da je LD Šenčur leta 2004 po odločitvi vlade dobila dodatnih 1.965 lovnih površin, vendar v treh letih še niso prejeli koncesije, da bi z loviščem lahko tudi začeli upravljati. To naj bi jim bilo omogočeno po sprejetju sprememb zakona o lovstvu, na katerega vsi slovenski lovci že težko čakajo.