Ministri zaprti za ograjo
Predstavitev organizacijskih priprav na predsedovanje Slovenije Evropski uniji v Predosljah. Na dan so privreli tudi nerešeni denacionalizacijski zahtevki na Brdu.
Predoslje - Približno šestdeset gostov in krajanov se je v sredo zvečer zbralo v Kulturnem domu v Predosljah, da bi prisluhnili, kaj novega v zvezi s kmetijsko politiko jim bo povedal minister za kmetijstvo Iztok Jarc. Ministra zaradi službene zadržanosti ni bilo, krajani pa razočaranja zaradi tega niso mogli skriti. V slabih dveh urah druženja, ki sta ga organizirali lokalna skupnost in Komisija za kmetijstvo, ki ji predseduje Bojan Homan, so se besede sukale okrog organizacijskih priprav na predsedovanje Slovenije EU. V gosteh je bil Franci Kodela, vodja Logističnega centra za predsedovanje Slovenije EU.
Okoliške prebivalce skrbijo zapore cest na poti do Brda, in še: »Če ne bomo imeli dostopa do kmetijskih zemljišč do ograje Brda, bomo zahtevali odškodnino,« se je ujezil krajan Janez Kalan. »Ali razmišljate tudi o ureditvi okolja in infrastrukture, kot so na primer ceste?« je zanimalo predsednika Krajevne skupnosti (KS) Kokrica Igorja Hribarja. Franci Kodela je povedal: »V času predsedovanja se bo zvrstilo približno 150 dogodkov, od tega bo deset neformalnih srečanj ministrov. Drugi dogodki bodo pod ministrsko ravnjo, ko ni posebnih potreb po protokolu in varovanju. Pred vsakim visoko varovanim dogodkom - teh ne bo veliko - bomo imeli operativne sestanke s krajevno skupnostjo. Poudarjam pa, da je predsedovanje za Slovenijo izredna priložnost in čast.«
Prebivalci želijo, da gostje odnesejo lep spomin na kraje Predoslje, Suha, Kokrica. Oglasil se je krajan Robert Šipec: »Recimo, da bo tukaj v pol leta deset tisoč ljudi. Bodo svojim prijateljem povedali, da so videli samo ograjo in grad? Spustite jih izza ograje in jim pokažite vse lepote okoliških krajev.« Kodela je povedal: »Na Brdu bomo postavili info točko. Pričakujemo tudi sodelovanje krajevne skupnosti pri organiziranju kulturnih dogodkov.«
Simon Basaj, član sveta KS Predoslje in predstavnik vasi Suha, je izpostavil še en problem: »Nekdaj je imelo Brdo 66 hektarov zemljišč, v času nacionalizacije jih je pridobilo prek 440 hektarov. Če se problem lastništva ne bo uredil do predsedovanja, bo za to zvedela cela Evropa. Kmetje imamo interes, da se čim več zemlje vrne v naravi.« Danilo Šenk, predsednik KS Predoslje, je opozoril, da je približno 30 denacionalizacijskih zahtevkov nerešenih. »Od kmetov sem dobil podatek, da jim država ponuja za odkup zemljišča 0,5 evra na kvadratni meter. To je ponižujoče. In zakaj to stoji že 15 let?« Odgovor, v kateri fazi reševanja so denacionalizacijski zahtevki, naj bi na KS Predoslje prejeli v dveh tednih. »Pričakujemo tudi, da bomo v roku dveh mesecev dobili pisno zagotovilo za obnovo ceste s pločnikom, za ureditev sprehajalnih poti in sanacijo struge Belce,« je povedal Šenk in zaključil, da si želi dogovarjanja in ne zaostrovanja razmer.