Nova zasedba ansambla bo v domačem Preddvoru, od koder zdaj prihajajo kar štirje Gašperji, prvič nastopila 30. aprila na kresovanju ob jezeru (na Plaži). (Foto: Tina Dokl)

Gašperji v novi zasedbi

Gašperji so letos doživeli kadrovske pretrese, ki so v ansambel prinesli tri novince. "Upam, da nas bo občinstvo kljub menjavam še naprej tako lepo sprejemalo, saj ostajamo zvesti naši tradiciji," pravi vodja ansambla Robi Primožič.

Letos si bodo Gašperji dobro zapomnili. Ansambel so v nekaj mesecih zapustili trije člani, a so nastalo zadrego dediči glasbe bratov Avsenik hitro rešili. Kot je pojasnil vodja ansambla Robi Primožič, je med člani zadnje zasedbe, ki je delovala več kot pet let, prišlo do prenasičenosti: »Po domače povedano - baterije so se nam spraznile. Do ene menjave je prišlo zaradi naveličanosti in nespoštovanja skupnih dogovorov, dva člana pa sta nas zapustila iz osebnih razlogov. Sicer pa je bilo v vseh teh letih že kar nekaj zamenjav.«

Zaradi zamenjav se je govorilo celo o krizi ansambla?

»Šlo je predvsem za govorice. V vseh ansamblih prihaja do sprememb in ne vem, zakaj bi bili mi izjema.«

 

Pa vendar so ansambel v kratkem času zapustili kar trije člani …

»Ko danes razmišljam o tem, je bilo morda to še bolje za ansambel. Odnosi med nami res niso bili več takšni, kot bi morali biti, medtem ko so zdaj super. Bil bi velik greh, če bi obupali. Nenazadnje Gašperji nismo muha enodnevnica. Nova zasedba mi je kot vodji ansambla dala nov zagon. Zelo se razumemo, čeprav so med nami velike starostne razlike. Če smo včasih s prejšnjo zasedbo med vožnjo na nastope po 15 ur molčali, pa zdaj nenehno govorimo.«

 

Prvi nastopi v novi zasedbi so za vami. Kako vas je sprejelo občinstvo?

»Časa za priprave je bilo malo, a ker so fantje odlični glasbeniki, nismo imeli problemov. Zdajšnja zasedba je skupaj šele dobra dva tedna in v tem času smo imeli že osem nastopov. Publika nas je odlično sprejela. Minulo soboto smo, denimo, nastopali v Holandiji pred 600-glavo množico, ki nam je neprekinjeno ploskala 15 minut in smo jo morali prekiniti. Nekaj jim je že moralo ugajati – če ne obrazi, pa glasba. Močno upamo, da nas bo občinstvo kljub kadrovskim zamenjavam tako sprejemalo še naprej - ostajamo takšni kot prej, res da ne v isti zasedbi, a nenazadnje ne predstavljamo obrazov, ampak glasbo.«

 

Kaj vam po tolikih uspešnih letih sploh lahko še predstavlja izziv?

»Vedno se trudimo, da predse postavljamo nove cilje. Močno si želimo, da bi narodnozabavna glasba mogoče tudi z našo pomočjo postala bolj cenjena v vseh krogih in ne le v tistih, v katerih se občasno gibljemo. S to glasbo in nastopi nenazadnje ohranjamo ljudsko izročilo. Naša želja je povezati kulturo in domačo glasbo, tako kot smo to pred dvema letoma naredili z božičnimi koncerti s Slovenskim oktetom. Z veseljem sodelujemo tudi z Mitom Trefaltom, s katerim prek koncertov in prireditev poudarjamo slovenske običaje.«

 

In kako Gašperji gledate na ta čas popularne turbofolk skupine, denimo Atomik Harmonik?

»Nikakor ne delajo škode. Le na pravem mestu ob pravem času morajo biti. Zagotovo mladim približajo zvoke harmonike. Priznati je treba, da so prodorni. Le kdo je bil nazadnje tako dolgo kot oni na prvih mestih glasbenih lestvic?«

 

Prihodnje leto boste praznovali 30-letnico. Kako jo boste obeležili?

»Že pred dvema mesecema smo za naš jubilej začeli s pripravami glasbene komedije z naslovom Kje je meja?. K sodelovanju smo povabili tudi Jožico Svete, Andreja Šifrerja in Braneta Likozarja. Premiera bo predvidoma jeseni. S projektom bomo obeležili tudi 140-letnico prvega dramatičnega društva v Sloveniji. Porodila se je tudi ideja, da bi dvanajst skladb iz mjuzikla na glasbo Slavka in Vilka Avsenika luč sveta ugledala na zgoščenki. Sicer pa letos nameravamo izdati božično ploščo, ki je že izšla v Nemčiji. Poleg tega nas čaka še izid osme plošče, s katero bomo začeli poslovno sodelovanje z založbo Koch Universal, ki ima pod svojim okriljem vodilne evropske ansamble in skupine. Če bo zadosti časa, jo bomo posneli in izdali tudi v slovenščini.«

O novih Gašperjih

 Novi trobentar Klemen Kladnik si je od nekdaj želel profesionalno igrati pri tako uspešnem ansamblu, kot so Gašperji. 22-letni Celjan bi ob tem rad dokončal študij trobente. V prihodnjih letih se seveda vidi pri Gašperjih, njegova velika želja pa je, da bi svoje znanje prenašal na otroke in mladino.

Tomaž Hribar, 26-letni mladenič iz Preddvora, je vsesplošno razgledan harmonikar; spogleduje se tako s klasiko kot tudi z džezom, rockom in popom. Obvlada skorajda vse skladbe Avsenikov in Gašperjev, s harmoniko pa je na odru spremljal celo Oliverja Dragojevića, Andreja Šifrerja in Slavka Ivančiča.

Kitarist Hervin Jakončič iz Ljubljane, ki je Gašperjem priskočil na pomoč, je ljubitelj country glasbe. Dve leti je celo sodeloval z legendarnimi Avseniki, s katerimi je posnel dve plošči. Je vsestranski glasbenik, ki poučuje tudi violino. Še zanimiv podatek: njegov učenec iz nižje glasbene šole je koncertni mojster Slovenske filharmonije.

 

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kranj / sreda, 27. junij 2012 / 07:00

Obetajo se korenite spremembe na trgu dela

Kranj - Delovnopravna zakonodaja je potrebna sprememb. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so že oblikovali izhodišča za reformo trga dela, ki v prihodnje predvidevajo poeno...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / petek, 31. avgust 2012 / 07:00

Prispel je Bollywood

Ideja o gorskem wejkanju je zorela v glavah organizatorjev že nekaj let, ob razvoju sistemov winch je postala izvedljiva. Glavnina bollywoodske ekipe pa v Slovenijo prihaja danes.

Kranj / petek, 31. avgust 2012 / 07:00

Ko zbor poje Avsenikove pesmi

Kranj, Radovljica - V soboto, 1. septembra, bo ob 11. uri v atriju Pavšlarjeve hiše v Kranju, ob 18. uri pa še v Radovljiški graščini, nastopil projektni zbor KD Mysterium pod vodstvom Urš...

Gorenjska / petek, 31. avgust 2012 / 07:00

Kardinal Rode je pripravljen iti na test očetovstva

Ljubljana - V Sloveniji odmeva afera, v kateri Peter S. želi preveriti, ali je kardinal Franc Rode res njegov oče ali ne. Iz Odvetniške pisarne Zidar & Klemenčič so včeraj pred zaključkom...

Gorje / petek, 31. avgust 2012 / 07:00

Spominski dan

Gorje - Pri spomeniku v Spodnjih Gorjah so se v torek spomnili poboja petih talcev pod hribom Revovca pred 71 leti. V njihove misli, tik preden so jih postrelili, se je poskušal vživeti sl...

GG Plus / petek, 31. avgust 2012 / 07:00

V šolo ali delat?

V ponedeljek se začne pouk v šolskem letu 2012/13. Že dolgo je obvezno, da gredo vsi otroci najprej v osnovno šolo, zaželeno pa, da bi jih šlo čim več tudi v poklicne in srednje šole. Ko smo v šo...