Slikarka Klementina Golija, neutrudna organizatorica odmevnih likovnih dogodkov v Kranju, v pogovoru s slikarskima kolegoma Črtomirom Frelihom iz Radomelj in Carlom Piemontijem, ki je na odprtje razstave prišel iz Trsta. (Foto: Gorazd Kavčič)

Z domače zemlje v svet

Kranjske galerije bodo za mesec dni bogatejše za 7. mednarodno razstavo Risbe in slike na papirju v prostoru Alpe-Jadran in razstavo nagrajenca Prešernovega sklada Toneta Lapajneta.

Prvi namig o izjemno bogati likovno-razstavni dejavnosti v Kranju je pozoren poslušalec lahko dobil že v obeh pozdravnih nagovorih kranjskega župana Damijana Perneta, v katerih je med drugim poudaril, da se je njegovo spoznavanje likovne umetnosti v zadnjih mesecih, odkar županuje, zelo obogatilo, saj tako rekoč vsak mesec obišče odprtje nekaj razstav. Pretekli teden smo v Kranju odprli dve, 7. mednarodno razstavo Risbe in slike na papirju v prostoru Alpe-Jadran, Galerija Prešernovih nagrajencev za likovno umetnost pa gosti dela akademskega kiparja Toneta Lapajneta.

Mednarodna razstava Risba in slika na papirju v prostoru Alpe-Adria bienalno (vsako drugo leto se izmenjava z Likovnim bienalom mesta Kranja) poteka že dvanajst let, vsa ta leta pa za njegovo realizacijo v okviru Likovnega društva Kranj v največji meri skrbi slikarka Klementina Golija. »Prva razstava leta 1995 je bila omejena predvsem na tehniko risbe, kasneje pa smo koncept spreminjali. Tokratno razstavo smo tako še posebej namenili risbi in sliki na papirju. Risba je kot samostojna likovna zvrst vse prepogosto prezrta.« Tokratna razstava je prvič na ogled v treh osrednjih kranjskih galerijah: Prešernovi hiši, Mestni hiši in društveni Mali galeriji, predstavlja pa se kar 32 ustvarjalcev iz sedmih držav, poleg Slovencev še likovniki iz Avstrije, Italije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Madžarske in Nemčije. Dela so po galerijah razstavljena nacionalno in generacijsko mešano, predvsem glede na podobnosti v konceptih. Ogled razstavljenih del toplo priporočam, saj gre za pestro mednarodno paleto ustvarjalcev, hkrati pa se predstavljajo tudi vidni slovenski in seveda kranjski likovniki. Poenostavljeno bi lahko dejal, da lahko vsak najde sliko zase.

V petek smo v galerijskih prostorih Pavšlarjeve hiše na pot pospremili še eno razstavo. Tokrat so na ogled dela akademskega kiparja Toneta Lapajneta, nagrajenca Prešernovega sklada leta 1977. Lapajne se predstavlja v svojem izvirnem umetniškem izrazu, saj ustvarja z naravnimi materiali barjanske zemlje. Kranjska razstava je razdeljena na dva dela in zajema tako dela iz zgodnejših obdobij, ko je v sedemdesetih razvijal svoj avtorski slog kot dela iz njegovega nadaljnjega razvoja vse do danes. »Likovniki danes pogosto ustvarjajo v povezavi z aktualnimi dogajanji v času, Lapajne pa nas skozi svoj drugačen pogled vodi v kozmos v druge možne in širše zasnovane vizije,« je ob odprtju dejal prof. dr. Lev Menaše, ki je Lapajnetov način razmišljanja primerjal z razmišljanji umetnikov z drugih področij, kot je pred nedavnim umrli literat Kurt Vonnegut, pa režiserja Andrej Tarkovski in Stanley Kubric …  »To, kar ustvarjam, je duša krajine, značaj te naše zemlje, naš genius loci. In ta zemlja je sestavni del vesolja, zato sem razstavo naslovil Zemlja v nebu,« je povedal kipar Lapajne, ki je na odprtje razstave v Kranj poleg domačih ljubiteljev umetnosti privabil tudi mnoge poznavalce njegove umetnosti iz prestolnice, med drugim tudi nekdanji predsedniški par Milana in Štefko Kučan.

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / četrtek, 11. julij 2019 / 11:33

Eden najlepših tednov letošnjega poletja

Konec šolskega leta je bil, otroci so se pogovarjali (nekateri tudi tekmovali) med seboj, kako jih bodo preživeli. V sodobni slovenski družbi je visoko na vrednostni lestvici tudi to, kje...

Objavljeno na isti dan


Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Minister Žagar je odprl obrtno cono

Obrtna cona je pripravljena, da podjetniki v njej začnejo graditi. Gradnja športne dvorane na Trati po načrtih, kmalu začenjajo že drugo. Ob gradnji Poljanske obvoznice tudi več manjših cest.

Škofja Loka / torek, 25. september 2007 / 07:00

Še ena razprava o Kapucinskem predmestju

Škofja Loka – Kapucinsko predmestje skupaj s starim mestnim jedrom predstavlja novo mestno središče, je bilo glavno sporočilo še ene predstavitve predlaganega občinskega lokacijs...

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Zavedajo se kulturne dediščine

Škofja Loka je že v sedemdesetih letih začela uveljavljati sistem varovanja kulturne dediščine. V občini so nedavno razglasili 21 novih kulturnih spomenikov.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Bogatejši ekološki otoki

Dela na obnovi starožirovske ceste so se začela. Načrte za nogometno igrišče bodo izdelali po sprejemu prostorskega plana.

Splošno / torek, 25. september 2007 / 07:00

Možnost oživitve Tavčarjevine

Podjetje Hosting edini ponudnik in izbran na razpisu, obstaja realna možnost oživitve Tavčarjevega dvorca in posestva Visoko. Nujna racionalizacija odvozov odpadkov.