Slaba požarna varnost v starih tovarnah
Novi industrijski objekti ustrezajo požarnim predpisom, stari pa ne.
Kranj – Po velikih industrijskih požarih v Kranju in Zapužah prejšnji teden ter težavah z alarmiranjem gasilskih enot (v Kranju) in s pomanjkanjem vode v hidrantnih omrežjih se postavlja vprašanje, kako je pri nas sploh poskrbljeno za požarno varnost v industriji. »Na žalost se je pokazalo, da so industrijski objekti pri nas pomanjkljivo opremljeni z vodo za gašenje,« je namreč takoj po ukrotitvi požara v nekdanjem Tekstilindusu pred tednom dni ugotavljal vodja intervencije Matej Kejžar iz Gasilsko reševalne službe Kranja. »Ker se na hidrantno omrežje nismo preveč zanašali, smo nekaj društev zaposlili samo z neprekinjeno dostavo vode iz požarnega bazena in potoka Zgoša,« pa je po požaru v podjetju Seaway povedal Janez Koselj, poveljnik gasilske zveze Občine Radovljica.
Direktor Gasilsko reševalne službe Kranj Vojko Artač je pojasnil, da mora po pravilniku o preizkušanju hidrantnih omrežij vsak lastnik novega ali adaptiranega objekta pred pridobitvijo uporabnega dovoljenja pridobiti požarno dovoljenje oziroma potrdilo o brezhibnosti hidrantnega omrežja. »Novi objekti ustrezajo vsem predpisom s področja požarnega varstva, medtem ko za stara industrijska poslopja tega pač ne moremo trditi. Pri njih gre za zatečeno stanje, ki se ga bo dalo odpraviti šele z obnovo celotnega vodovodnega sistema. Cev, ki je bila postavljena leta 1945, je pač premajhna za današnje potrebe. Ker se gasilci te pomanjkljivosti zavedamo, skušamo ob intervencijah vodo zagotavljati drugače,« pravi Artač, ki se strinja, da bo treba dopolniti sistem alarmiranja. Kako, naj bi pokazala tudi analiza zadnjega požara v Kranju.
Po ugotovitvah inšpektorata za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami ima večina podjetij urejene zahtevane dokumente s področja požarne varnosti. Nadzori zadnjih let v industrijskih objektih pa so pokazali, da podjetja pomanjkljivo seznanjajo zaposlene s požarnimi nevarnostmi, da ob uporabi odprtega ognja podjetja pogosto ne postavljajo požarne straže in da se gasilna oprema in sredstva ne vzdržujejo redno in ne preizkušajo v predpisanih rokih.