Računalnik in jaz: Išči, išči, pa boš našel
Na internetu sem se spravil iskat informacije o novih avtomobilih. Moram priznati, da je sprva bilo videti zelo slabo. Kazalo je že, da bo potrebno vzeti pot pod noge in začeti s turnejo okrog trgovcev z avtomobili. Pa mi to ni nič kaj preveč dišalo, saj človek za to potrebuje veliko časa in živcev, ko ga trgovci zalagajo z obiljem vseh hvalospevov o njihovih avtomobilih. Mnogo bolj prijetna se mi je zdela možnost, da se do vseh potrebnih informacij dokopljem preko interneta. Pa kot že rečeno, to sploh ni bilo tako zelo preprosto opravilo, saj mi je vsako iskanje informacij dalo preveč možnosti in kopico neuporabnih informacij.
Zato sem se zadeve lotil z iskanjem preko iskalnikov, iskalnih strojev ali angleško »search engine«. To so programi, ki namesto nas iščejo informacije po internetu. Na nas je le, da vpišemo želeni pojem in že nam program vrne nabor – zadetke vseh strani, kjer se nahajajo informacije o pojmu, ki smo ga iskali. Ta nabor zna biti zelo dolg in nepregleden, zato je potrebno iskanje kar se da natančno opredeliti. Najbolj pogosto uporabljen iskalnik po internetu je Google, ki ga najdemo na spletni strani http://www.google.com/, zelo uporabna iskalnika pa sta še AltaVista, ki je dostopen na strani http://www.altavista.com/, in HotBot, na strani http://www.hotbot.com/. V Sloveniji je največkrat uporabljen iskalnik Najdi.Si, do katerega pridemo preko spletne strani http://www.najdi.si/.
Vsaj za Google je značilno, da zna določiti lokacijo, državo iskalca, torej ve, kje se človek, ki išče informacije, nahaja. To običajno ugotovi iz IP naslova računalnika, ki okarakterizira posamezno državo. Tako nam ob iskanju informacij, najprej ponudi zadetke iz lokalnega okolja, glede na jezik. Če smo v Sloveniji, nam torej najprej ponudi zadetke v slovenskem jeziku. Nato počasi širi izbor po sosednjih državah in gre vedno širše in dlje od nas. Lahko pa iskalnik nastavimo tako, da išče le rezultate v slovenskem jeziku.
Uporabna funkcija, ki jo ponuja Google, je tudi iskanje slik. Če želimo poiskati sliko, ki se povezuje z določenim pojmom, ta pojem preprosto vpišemo v iskalnik in namesto opcije Splet, angleško »Web«, izberemo opcijo Slike, angleško »Pictures«. Tako lahko na internetu najdemo precej uporabnih slik.
Najbolj natančen je potrebno biti pri definiranju iskalnih pojmov. Boj kot jih omejimo in bolje, kot jih definiramo, tem boljše, bolj uporabne zadetke bomo dobili. Najbolje je, da pojme definiramo z logičnimi operatorji, kot so AND, slovensko IN, ali OR, slovensko ALI. Z njimi povežemo več besed, ki popisujejo naš iskalni pojem. V primeru operatorja AND iskalnik išče zadetke, ki vsebujejo oba ali več vpisanih pojmov, v primeru operatorja OR, pa enega ali drugega. Mnogo bolj uporabno je iskanje z operatorjem AND, ki vrne precej manj zadetkov, tako da je iskanje bolj učinkovito. Za primer, ko iščemo avto Ford, znamke Mondeo, izvedbe Ghia, v iskalnik vpišemo »Ford AND Mondeo AND Ghia«. S tem je naš izbor že dosti bolj omejen.
Za iskanje oseb ali točno določenih pojmov, je najbolje, da besedo ali več besed postavimo med narekovaje. V nasprotnem iskalnik išče tudi izpeljanke iz iskanih besed. Če vpišemo na Google moje ime kot Robert Guštin, dobimo okrog 796 zadetkov, saj iskalnik išče vse izpeljanke, ki vsebujejo besedo Robert ali besedo Guštin. Tako se najde pod tem iskanjem tudi igralec Robert de Nero. Če pa iskalni pojem postavite med narekovaje kot »Robert Guštin«, potem vam iskalnik vrne le natančne zadetke, ki vsebujejo le natančen zapis v obliki Robert Guštin. Tako je v tem primeru zadetkov le 105.
Iskanje uporabnih informacij med ogromno množico informacij, je podobno kot bi iskali šivanko v kopici sena. Zato je sistematičen in urejen pristop edina prava pot, ki vodi do uspešnega iskanja. Obilo najdenih šivank vam želim. Jaz pa grem naprej iskat avto.