Rozmanova čreda črno-belih krav spet najboljša v državi
Rejec Matjaž Rozman iz Zadrage je predlani dosegel pri črno-belih kravah spet najvišjo mlečnost v državi. Devet črno-belih krav s širšega gorenjskega območja je lani preseglo življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka.
Rodica – Na nedavnem občnem zboru Društva rejcev govedi črno-bele pasme v Sloveniji so podelili tudi priznanja rejcem za posebne rejske dosežke in rejcem krav, ki so v zadnjem letu presegle življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka ali mejo več kot deset tisoč kilogramov maščob in beljakovin v mleku.
Povprečje štirinajst tisoč kilogramov mleka
Po mlečnosti najboljša čreda črno-belih krav je »doma« na Gorenjskem. Rejec Matjaž Rozman iz Zadrage je predlani pri 45 kravah dosegel v standardni laktaciji (305 dni) povprečno mlečnost 14.029 kilogramov mleka in s tem ponovil uspeh iz leta prej, ko bila njegova čreda s povprečjem 13.468 kilogramov tudi najboljša v državi. Na tretje mesto v Sloveniji se je predlani uvrstil rejec Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah s povprečjem 13.559 kilogramov mleka na kravo, na lestvico dvajsetih rejcev z najboljšimi čredami v Sloveniji pa so se uvrstili še: Mirko Rimahazi iz Spodnjih Gorij (povprečje 12.161 kilogramov), Metod Jereb s Količevega (11.842), Nada Jamšek iz Most pri Komendi (11.840), Matej Purgar iz Podbrezij (11.472), Janez Oman iz Zminca (11.299) in Damjan Prešeren iz Radomelj (11.138).
Petindvajset krav čez mejo sto tisoč
Kot je povedala strokovna vodja društva dr. Marija Klopčič, je v Sloveniji doslej življenjsko mlečnost sto tisoč kilogramov mleka preseglo 222 črno-belih krav, med katerimi je 145 krav potomk slovenskih bikov, 62 krav potomk tujih bikov, ostale pa so iz naravnega pripusta. Lani je mejo sto tisoč kilogramov mleka preseglo 25 krav, med njimi tudi devet krav s širšega gorenjskega območja. Njihovi rejci so: Mirko Rimahazi iz Spodnjih Gorij, Kmetijsko gozdarska zadruga Sava Lesce – posestvo Poljče, Janez Sajovic iz Predoselj (dve kravi), Marko Orehovec iz Zgornjega Motnika (dve kravi), Uroš Dolinar iz Zgornje Senice, Slavko Studen iz Zaloga pri Cerkljah in Mateja Oblak iz Vogelj.
Deset tisoč kilogramov maščob in beljakovin
V Sloveniji sta bili doslej dve kravi – eno črno-bela (iz hleva Nejca Dolenca iz Vrbenj) in ena lisasta (iz hleva Roberta Ščapa iz Turnišča), ki sta za časa življenja dali z mlekom skupno več kot deset tisoč kilogramov maščob in beljakovin. Lani sta to mejo presegli še dve črno-beli kravi. Krava Zora, last rejca Francija Jurca iz Brekovic pri Žireh, je za časa življenja dala 115.565 kilogramov mleka, ki je vsebovalo 6408 kilogramov maščob in 3769 kilogramov beljakovin. Krava Piksna 22, last rejca Ivana Hrge iz Dragoviča, je dosegla življenjsko mlečnost 153.780 kilogramov mleka, v katerem je bilo skupno 5197 kilogramov maščob in 5483 kilogramov beljakovin.