Požar v Seawayu povzročil milijonsko škodo
Včeraj zvečer je požar uničil proizvodno halo navtičnega podjetja Seaway group v Zapužah. Po ocenah vodstva podjetja je nastalo med pet in sedem milijonov evrov škode.
Zapuže – V hali za izdelavo jadrnic podjetja Seaway Group v Zapužah je včeraj okrog 21.30 izbruhnil velik požar, ki ga je 142 prostovoljnih gasilcev iz vseh gasilskih enot v občini Radovljica in nekaterih prostovoljnih in poklicnih enot iz okoliških občin pogasilo šele po 2. uri zjutraj. Med gašenjem sta se z dimom zastrupila delavec podjetja in gasilec, ki so ju oskrbeli reševalci nujne medicinske pomoči Radovljica in Bled, nato pa prepeljali v jeseniško bolnišnico, so sporočili z Regijskega centra za obveščanje Kranj. Po naših podatkih sta si oba že opomogla.
»Zgorela je naša proizvodna hala, kjer nastajajo jadrnice od začetka do konca. Škodo ocenjujemo na pet do sedem milijonov evrov, v kar ne štejemo izpad proizvodnje,« je povedal Jani Grašič, pomočnik direktorja v navtičnem podjetju.
Policija ogleda pogorišča še ni zaključila, po prvih zbranih podatkih pa naj bi do požara prišlo v brusilnici, kjer so stroji in orodja za obdelavo in izdelavo plovil. »Pred izbruhom požara sta dva delavca opravljala delo v sosednjem prostoru. Okoli 21.20 ure sta odšla na dvorišče pred zgradbo podjetja in zaslišala iz notranjosti prostora brusilnice močan pok. Ob vstopu v prostor sta videla, kako je s stropa padla neonska svetilka, na tleh pa je že gorelo. Z vedrom vode sta poskušala požar pogasiti, vendar jima to ni uspelo. Požar sta v nadaljevanju poskušala pogasiti tudi z ročnimi gasilnimi aparati, vendar jima ni uspelo, zato sta prostor zapustila,« so sporočili s Policijske uprave Kranj. Požar se je hitro razširil v sosednje prostore in kasneje tudi na celotni objekt velikosti približno tisoč kvadratnih metrov in ostrešje.
V delavnici svetovno priznanih jadrnic so zgoreli vsi stroji ter štiri jadrnice. Zgorela sta tudi prototipa novih modelov, ki ju v Seawayu razvijajo. Gasilcem je ob izdatni pomoči požarnih zidov uspelo zaščititi poslovni del objekta in skladišče ter prostore sosednjih podjetij.
Kdaj bodo spet lahko začeli s proizvodnjo v podjetju še ne vedo, niti kako bodo sanirali uničeno halo. V bližini imajo sicer novo poslopje, kamor pa ne morejo preseliti vse proizvodnje iz pogorele hale. V Seawayu je sicer zaposlenih približno 180 ljudi, od tega 150 v Zapužah, ostali pa so na Bledu. Svoje zmogljivosti nameravajo širiti tudi v Italijo, vendar pa naj bi po besedah Janija Grašiča ta projekt sedaj počakal, dokler ponovno ne usposobijo celotne proizvodnje v Zapužah.