Domoznansko gradivo o Jesenicah

Občinska knjižnica Jesenice že nekaj let zbira domoznansko literaturo, z lanskim letom je z zaposlitvijo strokovne delavke zbirka dobila skrbnico.

V Občinski knjižnici Jesenice smo bili veseli članka Monografija ne more nastajati mimo znane publikacije – literature, saj avtor prispevka Jože Varl omenja tudi pomanjkanje sistematičnega zbiranja domoznanske literature. Veseli nas, da je opozoril na problem, ki nas tare že dalj časa. Domoznanstvo ali proučevanje in raziskovanje določenega geografskega območja in zanimanje za vse v zvezi z njim in ljudmi je dejavnost, ki obsega široko področje dela. Tako so domoznansko literaturo v preteklosti zbirale različne institucije, poleg Občinske knjižnice Jesenice še Gornjesavski muzej Jesenice, šolske knjižnice, strokovna knjižnica Acronija in druge. Del tega gradiva se je zbiral tudi v Osrednji knjižnici Kranj, ki je bila pristojna za domoznansko zbirko Gorenjske, in Gorenjskem muzeju v Kranju. Žal ta dejavnost ni bila usklajena do te mere, da bi katera od institucij imela pregled nad vsemi tovrstnimi zbirkami.

Strokovna knjižnica Železarne Jesenice je v preteklosti zbirala domoznansko gradivo, ki se je hranilo v muzejski knjižnici. V letu 1991 sta muzejska strokovna delavca Zdenka Torkar Tahir in Tone Konobelj izdelala bibliografijo z naslovom Kraji jeseniške občine in Jeseničani v literaturi, ki jo je spremljala tudi razstava. Bibliografija je v muzeju in knjižnici na voljo v tiskani obliki. Muzej je poleg tega ob pomoči Občinske knjižnice Jesenice uredil muzejsko knjižnico ter pričel vnašati gradivo v računalniški program. To delo je uspešno opravljal tedanji muzejski vodič, ki je pridobil tudi ustrezne kvalifikacije (strokovni izpit za knjižničarja). Žal se je s spremembo statusa javnih del njegova zaposlitev iztekla in s tem je zastalo tudi delo v muzejski knjižnici.

Občinska knjižnica Jesenice že nekaj let zbira domoznansko literaturo, večinoma izdane knjige - zbirka danes šteje 866 naslovov oziroma 1946 enot domoznanskega gradiva. V letu 1999 je bibliotekarka Nataša Zima izdelala bibliografijo jeseniških avtorjev in Jesenic ter bibliografijo domoznanske zbirke, ki sta v knjižnici na voljo v tiskani obliki. Pregled gradiva je z uporabo programa Cobiss-Opac omogočen vsem uporabnikom interneta. Z lanskim letom je z zaposlitvijo strokovne delavke zbirka dobila skrbnico. Pripravljamo načrt zbiranja in obdelave domoznanskega gradiva. Prizadevamo si, da bi v ta načrt vključili tudi druge institucije, ki tovrstno gradivo zbirajo oziroma ustvarjajo. Največja ovira pri našem delu je prostorska stiska, ki nam ne dopušča večjega dopolnjevanja zbirke, saj je ta stisnjena v priročni knjižnici med drugim gradivom. Naš namen je, da bi sedaj poleg zbiranja gradiva pridobili tudi pregled nad zbirkami v drugih institucijah in bi se informacije o gradivu zbirale na enem mestu. Zato ob tej priložnosti pozivamo vse ustvarjalce in tiste, ki hranijo domoznansko gradivo, da nam posredujejo informacije o njem. V novi knjižnici pa bo tudi domoznansko gradivo dobilo svoj prostor in šele takrat bo zbirka lahko zajela znatno več gradiva, ki bo dostopno uporabnikom na enem mestu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / petek, 26. november 2010 / 07:00

Dogodki ob tednu Karitas

Kranj - Ta teden je teden Karitas, ko ta dobrodelna organizacija z različnimi dogodki in akcijami zbira denar za ljudi, potrebne pomoči. V sredo je v Celju priredila že tradicion...

Objavljeno na isti dan


Radovljica / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Antične izkopanine v Mošnjah

Mošnje – Po treh mesecih bodo v Mošnjah na trasi bodoče gorenjske avtoceste na odseku med Vrbo in Peračico v torek zaključili z arheološkimi izkopavanji. Kot je povedala...

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Kako so na Jesenicah včasih živeli

V knjižici je zbranih šestnajst pripovedi Jeseničanov o tem, kakšne so bile Jesenice nekoč.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Petje je znamenje veselega srca

Trije šolski pevski zbori, v katerih prepeva kar tretjina učencev, in učiteljski pevski zbor Mavrica so krepko ogreli srca in dlani obiskovalcev.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Zaposlitveni center za invalide

V Šentplavžu je trenutno zaposlenih pet invalidov. Radi bi sodelovali s še več podjetji.

Splošno / sobota, 7. april 2007 / 07:00

Šansoni in zimzelene melodije

Lojze Krajnčan je zasnoval koncert, na katerem se prepletajo zimzelene melodije in sodobni šansoni slovenskih ustvarjalcev.