Malčki pokukali v babičino skrinjo
V vrtcu Murenčki izvajajo celoletni projekt Iz Babičine skrinje.
Dogajanje v vrtcu Murenčki je v letošnjem šolskem letu vezano na spoznavanje preteklosti. Otroci se že vse leto seznanjajo s starimi običaji, navadami, predmeti, plesi in igrami, s kulturno dediščino ... Kot pravijo tamkajšnje vzgojiteljice, je za otroke seznanjanje z življenjem v preteklosti zelo zanimivo. Jeseni so ličkali koruzo, spoznali, kako so kruh pekli nekoč in danes, obiskali so Kranj in Prešernovo hišo, prek pravljic so ugotavljali, kako so nekoč živeli na podeželju, kakšne so bile razlike med mestom in podeželjem. Spoznali so tudi pravljico Lonček, kuhaj, zgodbo Levi devžej, »srečali« so Petra Klepca in si ogledali še filma Kekec in Pastirci. »Pri slednjem so jim bila na primer zanimiva pastirska oblačila, nevarne igre, ki so se jih igrali, pa tudi agresivno obnašanje,« so pojasnile vzgojiteljice.
Konec februarja so v telovadnici pripravili zanimivo razstavo starih predmetov. Med 120 primerki so bili nekateri za malčke nekaj povsem novega. Denimo več kot 80 let star otroški voziček so zamenjali za avtomobil, za nabiralnik za borovnice so domnevali, da so z njim česali konje, pisalni stroj jih je spominjal na računalnik in harmoniko. Zanimiv jim je bil tudi »lavor«, v katerem so se včasih umivali; ob predstavitvi kolovrata za otroke so se čudili temu, da so otroci včasih morali pogosto poprijeti za delo. Za pinjo, ki so jo uporabljali za izdelovanje masla, so mislili, da je lajna. Nekaj novega so bile zanje tudi lesene sklede, iz katerih je jedla vsa družina – z lesenimi žlicami seveda – ter da so morali otroci biti za mizo zelo mirni. Začudeni so bili tudi nad sto let starimi časopisi, ki so imeli vsega skupaj štiri strani. Kavne mlinčke in likalnike na žerjavico so večinoma poznali, zagotovo pa je bila za malčke najbolj zanimiva narodna noša, so še pojasnile vzgojiteljice.
Pred kratkim so v športni dvorni v Cerkljah pripravili še poseben nastop za starše, na katerem so predstavili stare ljudske pesmi, plese in igre. Presenetili so z zanimivimi oblačili – nekateri so bili pastirčki in kmetje, drugi so predstavljali gruntarje in bogataše. S tem pa se projekt še ni povsem zaključil. V prihajajočih mesecih bodo spoznavali grajsko življenje, maja se bodo odpravili celo na ogled Predjamskega gradu.