Multivizija o Antonu Janši
V kulturni dvorani na Breznici so v začetku marca premierno predstavili multimedijsko predstavitev o najuglednejšem slovenskem čebelarju.
Polurna multimedijska predstavitev o življenju in delu Antona Janše, ki so jo premierno predstavili prav v rojstnem kraju prvega čebelarskega učitelja na Breznici, je plod dveletnega dela Franca Šivica, podpredsednika Čebelarske zveze Slovenije, ki je tudi velik ljubitelj fotogafije. Kot pravi Šivic, naloga ni bila preprosta, saj je o Janši ohranjenega malo dokumentarnega gradiva. Najbolj mu je bila v pomoč razprava, ki jo je ob 200-letnici čebelarjevega rojstva pripravil Stane Mihelič, po informacije pa se je odpravil tudi na Dunaj, kjer je Janša deloval. Tam uglednega čebelarja še danes zelo cenijo. Kljub temu je marsikateri del njegovega življenja zavit v skrivnost, pojasnjuje Šivic in dodaja, da je bil Janša preprost človek. »Najprej je na Dunaj želel iti, da bi se izučil za slikarja. Za to je dobil tudi državno štipendijo. A ker je v časopisu videl oglas za čebelarsko šolo, si je premislil. Bil je izvrsten opazovalec in je znal akumulirati znanje,« je dejal.
Da je bil Janša izjemen človek, meni tudi Boštjan Noč, predsednik Čebelarskega društva Anton Janša Breznica. »Za njegovi deli o čebelarstvu pravimo, da sta čebelarska katekizma. Stroka še danes ne more verjeti, da je v tistem času lahko odkril vse to,« je dejal in dodal, da se včasih premalo zavedamo, kako velik mož je bil Janša in da ga v Avstriji znajo bolj ceniti – nenazadnje se avstrijski čebelarji že zanimajo za prevod multivizije. Sicer pa bodo predstavitev o Janši prikazali predvsem strokovni javnosti, luč sveta pa naj bi ugledala tudi na DVD formatu.