O Erženovi še četrti senat?
Bo sojenje homeopatinji Darji Eržen zaradi povzročitve smrti iz nezavestne malomarnosti zaključil šele četrti sodnik? Obramba namreč meni, da je "okužena" tudi tretja sodnica - Marjeta Dvornik.
Kranj – Sodnemu procesu zoper 49-letno nekdanjo zdravnico Darjo Eržen z Zgornjega Jezerskega, ki naj bi novembra 1996 zaradi homeopatskega načina zdravljenja tropske malarije iz nezavestne malomarnosti povzročila smrt svojega pacienta in sorodnika Janeza Podgorška, še ni videti konca. Na včerajšnjem nadaljevanju ponovnega sojenja na kranjskem okrožnem sodišču je namreč njena zagovornica Darja Roblek znova predlagala izločitev senata in njegove predsednice, okrožne sodnice Marjete Dvornik zaradi okuženosti z neveljavnimi dokazi. O predlogu zagovornice bo odločil predsednik kranjskega sodišča Mihael Kersnik, glavna obravnava pa naj bi se nadaljevala 20. junija.
Izločitev sodnice Dvornikove je obramba neuspešno predlagala že novembra lani, ko je Erženovo poleg Roblekove zagovarjal tudi sedaj upokojeni Drago Demšar. Že pred tem (junija 2006) so zaradi okuženosti izločili sodnico Katarino Turk Lukan. Če upoštevamo, da je prvo sojenje, ki se je 8. februarja 2002 končalo s pogojno obsodbo, vodil sedaj višji sodnik Igor Mokorel, potem se lahko zgodi, da bo o (ne)krivdi Erženove razsojal že četrti sodnik.
Da je tropska malarija tako »kužna« tudi za kranjsko sodišče, so krivi s strani policije nepravilno pridobljeni zapiski Darje Eržen o poteku zdravljenja pokojnega Podgorška, ki jih je moralo kranjsko sodišče izločiti iz sodnega spisa. Prav tako pa so kasneje začeli iz procesa izločati še sodnike, ki so se seznanili z vsebino nedovoljenih dokazov. Enako mora veljati tudi pri okuženosti z dokazi, ki so nastali s pomočjo zdravničinih osebnih zapiskov, meni Roblekova, zato je še drugič predlagala izločitev sodnice Dvornikove. Slednja je namreč včeraj odločila, da se iz sodnega spisa na podlagi v slovenskem sodnem redu dokaj nove doktrine »sadežev prepovedanega drevesa«, izločijo tudi vsa izvedenska mnenja, ki so morda nastala tudi s pomočjo zapiskov Darje Eržen.
Včeraj so sicer zaslišali več prič, med drugimi tudi vdovo Bredo Podgoršek, ki pa se zaradi časovne oddaljenosti podrobnosti o zdravljenju pokojnega moža ne spominja več. Zdravnik specialist klinične mikrobiologije Miroslav Petrovec, ki je opravil prvo mikrobiološko analizo krvi, ki so jo vzeli pri mrtvem Podgoršku, je znova potrdil, da je pacient bolehal za najnevarnejšo obliko malarije. »O tem nisem dvomil že med obdukcijo, saj je imel enormno povečana jetra in vranico, notranjih krvavitev nisem opazil, imel pa je tudi razširjene možganske žile,« je dejal. Kasnejši pogled na vzorec krvi skozi mikroskop je sum samo potrdil: rdeča krvna telesca (eritrociti) so bila prizadeta v 70 do 80 odstotkih: »Vzorec krvi je tako odstopal, da kaj takega verjetno v življenju ne bom več videl.« Sodni izvedenec infekcijske stroke Franjo Pikelj pa je pojasnil, da je tropska malarija smrtna za vsakogar, ki se ne zdravi, ostale pa uspejo pozdraviti le, če bolezen še ni razvita preko kritične točke, ki je pri vsakomur drugačna. »V Nemčiji letno zdravijo približno tisoč bolnikov s tropsko malarijo, smrtnost pa je od 2- do 2,5-odstotna,« je pojasnil.