Liberalizacija ali normalizacija uporabe škropiv
V parlamentu so letos poslanci med drugim sprejeli tudi novelo zakona o fitofarmacevtskih sredstvih. V medijih so se ob tem vnele burne razprave. Javnost pa je dobila občutek, da se v naši lepi Sloveniji zopet dogaja nekaj slabega. Zakaj je pravzaprav šlo? Šlo je za dve bistveni dopolnitvi zakona, in sicer kot prvo, da bodo samo fitofarmacevtska sredstva, ki niso nevarna za zdravje ljudi in okolje in na svoji embalaži nimajo znaka za nevarnost ter so pakirana v majhnih embalažah lahko dostopna uporabnikom brez posebnega usposabljanja tudi v nespecializiranih trgovinah. V dosedanjem zakonu je bilo zapisano, da so vsa fitofarmacevtska sredstva dostopna tudi v cvetličarnah in drugih trgovinah, vendar pa ne piše katera sredstva. Tako se je lahko npr. v cvetličarnah kupovalo določeno fitofarmacevtsko sredstvo (v nadaljevanju FSS) brez potrdila o ustreznem znanju za uporabo takih sredstev, medtem ko ga je bilo moč kupiti v specializiranih trgovinah od lanskega leta zgolj s potrdilom. V specializiranih trgovinah so zaposlene strokovno usposobljene osebe za svetovanje in izdajanje tovrstnih sredstev. Zakon je popravljen v tem smislu, da se v nespecializiranih trgovinah lahko prodajajo le sredstva, ki niso označena s simboli za nevarnost ljudi, živa bitja in okolje in so v majhnih količinah. Vsa ostala sredstva, ki so označena kot nevarna, sme prodajati le oseba z določeno predpisano izobrazbo in uporabljati le osebe z opravljenim ustreznim izobraževanjem. Sredstva, ki pa niso nevarna in so pakirana v manjših embalažah, pa bodo dostopna tudi v cvetličarnah in drugih prodajalnah kupcem brez predhodnega znanja. Že sedaj se na ta način lahko kupi biocide proti muham, moljem, komarjem. Nihče ni bil proti temu, da si lahko v navadni trgovini z živili kupil Pips, ki je veliko bolj nevaren kot Biol, ki je narejen iz naravnih izvlečkov. Biocide sicer ureja drug zakon.
Namen spremembe novele je bil vzpostaviti sistem zmanjševanja dostopa neprofesionalnim uporabnikom do FFS, ki so nevarna in pakirana v velikih embalažah, zato naj bi se za njih uvedel nov prodajni program. Če pa bodo posamezniki izkazali potrebo po teh sredstvih pa bodo morali pridobiti določeno znanje in jim bodo taka sredstva izdana pod nadzorom strokovno usposobljene osebe. Po dosedanji zakonodaji je imel vsak dostop do katerega koli sredstva, če je imel opravljen 15-urni tečaj. Vemo, da je to bistveno premalo zato novi zakon določa, da mora biti v specializirani trgovini usposobljena oseba, odgovorna za svetovanje in izdajo nevarnih FFS. V ospredju tako ni več dobiček in ideja prodati čim več. Nekatere nevladne organizacije so se dvignile tik pred sprejemanjem novele zakona. Kljub temu da je bil zakon v obravnavi dva meseca so šele zadnjo noč začele pošiljati pošto in protestirati proti spremembam zakona. Le kaj so počele prej?
Druga pomembna sprememba pa se nanaša na priznavanje fitofarmacevskega sredstva iz druge države EU. Gre zgolj za tiste primere, ko za varstvo določene kulture v Sloveniji ni na razpolago registriranega sredstva. To so proizvodi, ki se proizvajajo v majhnih količinah oziroma je področje uporabe majhno. Takih sredstev fitofarmacevtska industrija navadno v Sloveniji nima interesa registrirati, ker so porabe majhne in negotove. S predlagano spremembo se želi predvsem izenačiti položaj slovenskih pridelovalcev kmetijskih rastlin z drugimi pridelovalci v EU. Zavedati se moramo, da smo v skupnem evropskem trgu in zaradi nekonkurenčnosti naših proizvajalcev lahko s slovenskega trga izgine slovenska hrana. Zavajanja nekaterih posameznikov, da bodo dostopna vsa škropiva komurkoli in da jih ''liberaliziramo'', enostavno ne držijo. Menim, da če bodo sredstva, ki niso nevarna za okolje, dostopna neprofesionalnim uporabnikom, le-ti ne bodo posegli po bolj agresivnih sredstvih. Če pa bodo izražali potrebo, pa bodo morali pridobiti ustrezno znanje in se jim bo nevarna sredstva izdajalo samo pod nadzorom strokovne usposobljene osebe. Poslanci Nove Slovenije so s sprejetjem te novele zakona podprli okolju prijaznejše kmetijstvo ter vrtičkarstvo in nikoli ne bi dopustili, da bi se sprejemali zakoni, ki bi negativno vplivali na okolje. Žal pa je bila predstavitev zakona zlorabljena s strani določenih lobijev, ki bodo zaradi večjega nadzora nad porabo nevarnih sredstev ob dobiček. Nekaterim je pač pomembnejši denar kot čistejša narava in posledično bolj zdravi ljudje.