Več denarja za ureditev športnih površin
Občinski proračun včeraj skoraj zagotovo sprejet. Smetarina višja za skoraj 100 odstotkov. Mladim dovolj zemljišč za individualno gradnjo.
Žiri – Včeraj je žirovski občinski svet obravnaval predlog proračuna v zadnji obravnavi, kjer so svetniki lahko podali le še pisne amandmaje na prej že dvakrat obravnavani proračun. Ali se je zadnja verzija proračuna kaj bistveno spremenila od osnutka pred tremi meseci, pa je povedal župan Bojan Starman:
»Večjih sprememb osnutek proračuna ni doživel. Več denarja so svetniki predlagali za namene gradnje športnih objektov, za odkup zemljišč. V mislih imam izgradnjo nogometnega igrišča s tribunami, za kar bo šlo dvakrat več denarja od načrtovanega. Drugih večjih sprememb ni, vseeno pa bomo nekaj več namenili za asfaltiranje cest v hribovitih predelih občine, več bo šlo tudi za vrtec, vse ostale postavke občinskega proračuna pa v večji meri ostajajo enake kot v osnutku.«
Katera bo prva investicija po sprejemu proračuna, ki je pogoj za začetek del?
»Najprej bomo zaključili tekočo investicijo na Dobračevi, kjer so delavci popravili širino cestišča. Nova bo tudi cesta do pokopališča, čeprav bomo počakali še kak mesec ali dva, da se bo proizvodnja M Sora Mizarstvo preselila na novo lokacijo, ko bomo lahko tudi odstranili obstoječi kozolec. Ta je tako dotrajan, da bi bila gradnja ceste v takšnem stanju preveč tvegana za delavce. Takoj bomo nadaljevali z izgradnjo ceste v Gospodarski coni Žiri, saj nas investitorji že priganjajo, poleg pa bo položena tudi vsa komunalna infrastruktura. Računamo, da bomo v začetku jeseni začeli z deli pri ureditvi regionalne ceste skozi Stare Žiri.«
Predlagali ste višje cene komunalnih storitev. Zakaj je potrebno povišanje?
»Cene so bile zadnji dve leti s strani države zamrznjene, saj so na ta način krotili inflacijo. Povišanje cen je nujno zaradi zaprtja deponije Draga, saj moramo sedaj ostanke odpadkov odlagati v Logatec. Tu je odlaganje za 100 odstotkov dražje. Veseli pa nas, da se je ločeno zbiranje odpadkov uveljavilo tudi v naši občini, količina stekla in papirja se je ustalila na zavidljivi ravni, količina embalaže pa se še vedno povečuje. To je pokazatelj, da so Žirovke in Žirovci odgovorni do okolja in naših otrok. Na ta način si lahko tudi znižajo stroške odvoza ostanka odpadkov, saj lahko obstoječe smetnjake zamenjajo za manjše.«
Kdaj bodo nove cene stopile v veljavo?
Po sprejemu na občinskem svetu bomo cene poslali v potrditev na ministrstvo za gospodarstvo. Mesec po pridobitvi njihovega soglasja pa se bo to povišanje poznalo tudi na računih gospodinjstev. Računamo, da se bo to zgodilo čez nekaj mesecev.«
Za koliko bodo višji računi?
»Cena je enaka za gospodinjstva in gospodarstvo, to je 36,35 evra (8.734 tolarjev) na kubični meter odpadkov oziroma za 240-litrski smetnjak s štirimi odvozi na mesec 34,64 evra (8.300 tolarjev), za 120-litrsko (štiri odvozi) 17 evrov, za 80-litrsko in štirimi odvozi pa 11,70 evra. Glede na to, da lahko z ločenim zbiranjem zelo zmanjšamo količino ostanka odpadkov, pa razmišljamo o možnosti izbire frekvence odvoza.«
Za kolikšno povišanje gre glede na doslej veljavne cene?
»Prej je kubični meter odpadkov stal 4.700 tolarjev ali 19,60 evra, kar pomeni skoraj 100-odstotno povečanje cen. V to ceno je vključeno ločeno zbiranje stekla, papirja in embalaže, delovanje zbirnega centra v Osojnici in odlaganje zemlje in podobnih materialov v Postotniku. Rednega odvoza kosovnih odpadkov ni več, saj lahko občanke in občani pripeljejo kosovne odpadke v zbirni center vsak dan, kamor lahko gospodinjstva oddajo tudi iztrošene avtomobilske gume, avtomobile, belo tehniko, gradbene odpadke, nevarne odpadke (zdravila, barve, laki, pesticidi, jedilno in strojno olje, …) in drugo. Odpadke lahko oddajo tudi obrtniki, vendar morajo kriti stroške uničenja.«
Javna razgrnitev predloga Strategije prostorskega razvoja občine Žiri se zaključuje, javna obravnava je bila sredi meseca. Kakšne spremembe si želijo Žirovke in Žirovci?
»Javne obravnave se je udeležilo 40 občank in občanov, približno tolikšno je tudi število pisnih pripomb. Razprava je potekal v smeri reševanja individualnih pripomb, ki so bile zavrnjene, nekaj pa jih je šlo na račun prevelikega števila predlaganih površin za individualno stanovanjsko gradnjo. Večino predlogov za prekvalifikacijo kmetijskih v stavbna zemljišča so podali občani sami, nekaj pa tudi občina z vidika zaokroževanja delov naselij. Odločili smo se namreč za strnjevanje naselij. Upam, da bo strategija pokazala odgovoren pristop do prostora, saj veliko pozornost namenjamo varstvu okolja in da bi mladi lahko gradili nove objekte.«
Kdaj bi bil lahko sprejet?
»Pripravljavec bo sedaj pripravil strokovne odgovore na pripombe, do njih se bo moral opredeliti še občinski svet in predlog strategije tudi sprejeti. Nato bomo strategijo plana poslali v potrditev na kmetijsko in okoljsko ministrstvo, končna odločitev pa je na vladi.«