Zdrava hiša za zdravo življenje
Gradnja z naravnimi materiali znova stopa v ospredje.
Les in opeka sta bila dolgo časa glavna gradbena elementa, sedaj pa spet doživljata lepše čase. Naravni materiali namreč ustvarjajo bolj zdravo prostorsko klimo. Za optimalno bivalno klimo in dober svetlobni učinek je zelo pomembna pravilna razvrstitev bivalnih prostorov. Na južni strani naj bodo velika okna, ki bodo lahko sprejela veliko sončne energije, na severni pa je dovolj prostora za garažo, hodnik, tudi kuhinjo. Na vzhod obrnjena spalnica bo sončne žarke sprejemala samo zjutraj, nato pa bo temna in zatohla. Boljša možnost je proti jugu, še boljša pa »stran od ceste«. Pomembna je tudi dolžina in naklon strehe, saj sončni žarki lažje posijejo, kadar je streha bolj horizontalna. Med zdrave hiše bi lahko prišteli tudi domove, v katerem vlada čist in svež zrak, v katerem je poskrbljeno za dobro počutje. Prav slednje večina ljudi postavlja na prvo mesto svojih želja povezanih z domom. Dobro počutje nam prav gotovo omogočajo bolj naravni materiali, tako pri gradnji hiše ali stanovanja kot tudi pri izbiri notranje opreme. Kot element prihodnosti se pri strokovnjakih za opremljanje v prihodnosti pojavlja voda. Ta je del narave in deluje pomirjajoče, že misel na potoček ali zven morskih valov pomirja. Razen tega pa voda še odlično odbija svetlobo.
Vedno bolj smo odprti za nove ideje. Takšnih je veliko tudi pri opremljanju, predvsem pri upoštevanju feng shuija – starodavne kitajske modrosti opremljanja. Ravno upoštevanje te tradicije je pogoj za ravnovesje ob vse večjem vnašanju različnih elektronskih in gospodinjskih aparatov v naše domove. Naš dom mora biti, za razliko od napornih in zapletenih življenjskih stilov, sproščujoč. Tu bomo zaživeli le ob ustreznem ugodju. Za slednje je pomembna razporeditev prostorov, osvetlitev le-teh, izbira barv in na koncu materialov. Marsikdo meni, da je najboljša razporeditev tista, kjer je čim več sob, v katerih je razporejeno pohištvo in vse, kar naj bi potrebovali. Seveda pa velja, da še tako velike sobe in njihovo število ne morejo zagotavljati ugodnega občutja. Tudi ob ogromnih bivalnih površinah se lahko počutimo utesnjene. Nekateri prisegajo na minimalizem, drugi menijo, da je hladen in sterilen. Zato prvi prisegajo na zapolnjen prostor, ki ne deluje hladno, a resnici na ljubo, tudi prijetno ne. Pomembno je, da znamo uskladiti naše potrebe po shranjevalnih površinah in velikosti posameznih prostorov. Najpomembnejši so prostori namenjeni sprostitvi in spanju. V te prostore ni potrebno tlačiti garderobnih omar, čeprav je za spalnico v navadi, da imamo v njej vso garderobo. Koliko jo zares potrebujemo v spalnici (razen perila), pa je drugo vprašanje.
Osvetlitev naših bivalnih prostorov je zelo pomemben dejavnik ugodja. Ob gradnji hiše sami poskrbimo, da bo dovolj naravne svetlobe imelo dostop v prostore. V že zgrajeni stavbi pa se lahko odločimo za dodatna ali večja okna. S svetili ne moremo nadomestiti naravne svetlobe, lahko pa poskrbimo za boljše vzdušje. Strokovnjaki menijo, da prav svetloba najbolj vpliva na počutje, saj smo v svetlih, sončnih dnevih veliko boljše volje in pozitivnih misli, kot na mrzel, deževen dan. V vsakem prostoru naj bi naravno osvetlitev dopolnjevali različni viri svetlobe. Predvsem v prostorih, kjer se zadržujemo največ časa, je pametno imeti več svetilk, ki bodo pričarale vzdušje, kakršnega sami želimo. Za večino je svetilka le vir svetlobe in ne tudi dekorativni elementi v prostoru. Barve so bistveni del opreme vsakega prostora, tako v stanovanju kot v hiši. Tudi z barvami zelo vplivamo na razpoloženje, ustvarjalno vzdušje, poživimo prostor in podobno. Že zgoraj smo navedli, da je osvetljenost prostorov zelo pomembna, pri barvah pa lahko rečemo, da pridejo do izraza le ob pravilni osvetlitvi. Zato jih moramo prilagoditi tako naravnim kot umetnim izvorom svetlobe. Barve, ki ustvarjajo dom, niso nujno le barve stene, ampak tudi pohištva, talnih oblog, dekorativne tkanine ali dragoceni predmeti. Pravzaprav velja, da so ob belih stenah pisani kosi opremi še bolj izraziti.