Profesorski ceh iz leta 1930 na vrtu pri Balantu v Škofji Loki. Sedijo od leve: dr Pavle Blaznik, France Koblar, dr. Lovro Sušnik, Ivan Dolenec, dr. Martin Gorjanec; stoje od leve: France Planina, Franc Košir, Ivan Molinaro, Tine Debeljak, Jakob Šolar (manjka Maks Miklavčič).

Sedmi križ Muzejskega društva

V četrtek, 29. marca, ob 19. uri bo v Galeriji Ivana Groharja odprtje razstave ob 70-letnici Muzejskega društva v Škofji Loki.

Ob dokumentarni razstavi je izšla tudi manjša knjižica, ki so jo pripravili v Loškem muzeju. Pobudo za ustanovitev muzeja je pred 2. svetovno vojno dalo prav Muzejsko društvo. V knjižici so v sliki in besedi zabeleženi glavni mejniki Muzejskega društva, odkar to obstaja. Kot beremo v brošuri, začetki muzejskega društvenega delovanja v Škofji Loki segajo v trideseta leta prejšnjega stoletja. Loški rojaki, med njimi številni profesorji, službeno razkropljeni po vsej bivši jugoslovanski domovini, so se ob koncu šolskih počitnic zbirali v tako imenovanem profesorskem cehu na prijateljskih in družabnih sestankih. Člani tega ceha so poleti 1936 tudi aktivno sodelovali pri postavitvi loške obrtno–industrijske razstave, na kateri so bili prvič predstavljeni dokumenti in predmeti o nekdanjih obrtniških cehih in bogata tradicija mesta Škofje Loke. Ob tej razstavi je vzniknila tudi ideja o ustanovitvi mestnega muzeja v Škofji Loki. Muzejsko društvo, ustanovljeno leto kasneje, je s svojim članstvom dobilo nalogo ustanoviti stalno muzejsko zbirko. Ta je bila odprta v prostorih rotovža na Mestnem trgu leta 1939. Muzej je med vojno miroval, po njej pa so bile zbirke najprej zbrane v Puštalskem gradu, od leta 1959 pa na Loškem gradu, kjer je še danes.

V brošuri v nadaljevanju marsikaj izvemo o dejavnosti Muzejskega društva in njegovih članov v 70-letni zgodovini. Eden velikih dosežkov društva je zagotovo tudi izdajanje domoznanskega zbornika Loški razgledi, ki od leta 1954 obsega 52 številk. Ob zaključku brošure je zanimiv pogled na vseh 52 dosedanjih naslovnic Loških razgledov. »V društvu so vseskozi delovali marljivi, plemeniti in ugledni ljudje, ki so bistveno prispevali k boljšemu poznavanju in znanstvenemu vrednotenju pretekle in polpretekle zgodovine Škofje Loke z okolico, s svojimi deli pa tudi neprecenljivo obogatili slovenski kulturni prostor,« je v uvodu med drugim napisala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar in s čimer se zagotovo strinjate tudi vsi, ki boste praznovali skupaj z vsemi danes delujočimi v Muzejskem društvu in boste prišli na odprtje razstave ali pa si le to ogledali v kasnejših dneh.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Naklo / sreda, 27. junij 2007 / 07:00

Podbrežani pisali Podobniku

Iz Podbrezij so poslali ministru za okolje in prostor drugi apel, v katerem ga pozivajo k razumu. Posegom v okolici vasi nasprotuje 418 domačinov.

Objavljeno na isti dan


Splošno / petek, 15. junij 2007 / 07:00

Grafit na "gasilskem" zidu

Na dvorišču gasilskega doma na Jesenicah so pred časom v dobrih tristo urah prostovoljnega dela uredili zid in ga primerno poslikali. Pohvala gasilski ekipi z...

Radovljica / petek, 15. junij 2007 / 07:00

Niso hoteli predati orožja

Radovljica – Prejšnji teden so se v Radovljici srečali poveljniki šestnajstih občinskih štabov Teritorialne obrambe, ki leta 1990 niso oddali orožja tedanji JLA in s tem preprečili popolno...

Zanimivosti / petek, 15. junij 2007 / 07:00

Zvesti Gorenjskemu glasu

Danes predstavljamo Drago in Vinka Fortuna s Trstenika. Draga pravi, da se mogoče niti ne zavedata, ali jima priimek prinaša srečo (fortuna pomeni sreča). Spoznala sta se na Goln...

Gospodarstvo / petek, 15. junij 2007 / 07:00

Gorenjska banka spet najboljša

Angleški Finance Central Europe je petič zapored razglasil Gorenjsko banko za najboljšo banko v Sloveniji.

Radovljica / petek, 15. junij 2007 / 07:00

Slaba in preobremenjena cesta

Občina bo izdala odločbo o prepovedi vožnje s tovornjaki po Šercerjevi ulici.