Sedmi križ Muzejskega društva
V četrtek, 29. marca, ob 19. uri bo v Galeriji Ivana Groharja odprtje razstave ob 70-letnici Muzejskega društva v Škofji Loki.
Ob dokumentarni razstavi je izšla tudi manjša knjižica, ki so jo pripravili v Loškem muzeju. Pobudo za ustanovitev muzeja je pred 2. svetovno vojno dalo prav Muzejsko društvo. V knjižici so v sliki in besedi zabeleženi glavni mejniki Muzejskega društva, odkar to obstaja. Kot beremo v brošuri, začetki muzejskega društvenega delovanja v Škofji Loki segajo v trideseta leta prejšnjega stoletja. Loški rojaki, med njimi številni profesorji, službeno razkropljeni po vsej bivši jugoslovanski domovini, so se ob koncu šolskih počitnic zbirali v tako imenovanem profesorskem cehu na prijateljskih in družabnih sestankih. Člani tega ceha so poleti 1936 tudi aktivno sodelovali pri postavitvi loške obrtno–industrijske razstave, na kateri so bili prvič predstavljeni dokumenti in predmeti o nekdanjih obrtniških cehih in bogata tradicija mesta Škofje Loke. Ob tej razstavi je vzniknila tudi ideja o ustanovitvi mestnega muzeja v Škofji Loki. Muzejsko društvo, ustanovljeno leto kasneje, je s svojim članstvom dobilo nalogo ustanoviti stalno muzejsko zbirko. Ta je bila odprta v prostorih rotovža na Mestnem trgu leta 1939. Muzej je med vojno miroval, po njej pa so bile zbirke najprej zbrane v Puštalskem gradu, od leta 1959 pa na Loškem gradu, kjer je še danes.
V brošuri v nadaljevanju marsikaj izvemo o dejavnosti Muzejskega društva in njegovih članov v 70-letni zgodovini. Eden velikih dosežkov društva je zagotovo tudi izdajanje domoznanskega zbornika Loški razgledi, ki od leta 1954 obsega 52 številk. Ob zaključku brošure je zanimiv pogled na vseh 52 dosedanjih naslovnic Loških razgledov. »V društvu so vseskozi delovali marljivi, plemeniti in ugledni ljudje, ki so bistveno prispevali k boljšemu poznavanju in znanstvenemu vrednotenju pretekle in polpretekle zgodovine Škofje Loke z okolico, s svojimi deli pa tudi neprecenljivo obogatili slovenski kulturni prostor,« je v uvodu med drugim napisala direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar in s čimer se zagotovo strinjate tudi vsi, ki boste praznovali skupaj z vsemi danes delujočimi v Muzejskem društvu in boste prišli na odprtje razstave ali pa si le to ogledali v kasnejših dneh.