Dobri reševalci in pisci
Gorska reševalna služba Tržič je ob 70-letnici izdala tretji zbornik. V desetletju so imeli 161 reševalnih akcij v gorah.
Tržič – Reševanje iz plazu v Storžiču 29. marca 1937, ko je umrlo devet alpinistov, pomeni začetek te dejavnosti v Tržiču. V sedmih desetletjih je bilo v postajo GRS Tržič vključenih prek sto članov. Danes imajo 35 aktivnih reševalcev, 12 zaslužnih članov in tri sodelavce, je na predstavitvi zbornika Društva GRS Tržič 1997–2007 povedal urednik Matija Perko. Član uredniškega odbora Primož Štamcar je pojasnil, da ima najmlajši član Matej Smerkolj 22 let, najstarejši Janko Krmelj 80 let, med njimi pa je Tone Kralj s 50-letnim stažem. Zanimivo je, da so v ekipi ljudje različnih poklicev; v veliko pomoč so zdravniki, vojaki in policisti. Ponosni so tudi na tri ženske.
Med pogovorom v dvorani Paviljona NOB, ki ga je vodila Marija Maršič iz Knjižnice dr. Toneta Pretnarja, je Janez Kavar spomnil na izida prejšnjih zbornikov. Prvi je izšel ob 50-letnici postaje leta 1987, drugi pa deset let pozneje. Tretji zbornik pomeni nadaljevanje kronike, ki opisuje obsežno delo reševalcev. Samo v zadnjih desetih letih so imeli 161 akcij, od tega 45 na Kriški gori, 16 na Storžiču, 13 na Dobrči, 12 na Zelenici in 10 na Kofcah. Med ponesrečenci je bilo največ turistov oziroma športnikov. Žal je med eno od 15 lanskih nesreč umrl alpinist Janez Stegnar na Storžiču.
Spomenik na Storžiču bodo reševalci blagoslovili septembra 2007. Že jutri, 30. marca, ob 18.30 bodo v Paviljonu NOB odprli razstavo ob 70-letnici GRS Tržič. Aprila bo odšla na pot 11-članska alpinistična odprava na Elbrus. Maja bodo pripravili ogled reševalne vaje v Dovžanovi soteski. Kot je poudaril načelnik Slavko Rožič, imajo veliko načrtov. Ob reševanju skrbijo za izobraževanje, izboljšave opreme, obnovo koče na Šiji, vzdrževanje vozil in še kaj.