Innsbruck je športno srce Alp
Prestolnica avstrijske Tirolske je bila že dvakrat prizorišče zimskih olimpijskih iger, skakalnico na Bergislu, ki vsako leto gosti tudi tekmo novoletne turneje, pa čez celo leto obišče več kot 160 tisoč turistov.
Pot do »srca Alp«, kakor Avstrijci ponosno imenujejo mesto z zgovornim imenom »most prek reke Inn« oziroma Innsbruck, z Gorenjskega traja dobre štiri ure, za ljubitelje avtocest in malce hitrejše vožnje pa se lahko skrajša še za slabo uro. Tisti, ki se odločijo za katero od alpskih različic poti in si nato vzamejo še čas za postanek v katerem od znanih zimsko-športnih središč, lahko do tirolske prestolnice potujejo tudi precej dalj časa. Vstop v Innsbruck po avtocesti zna biti malce stresen, saj prvi trenutek nimaš pravega občutka, kam prihajaš. V mesto namreč vodi ogromno poti, prav tako jih ogromno vodi iz mesta, saj je znano, da se prav v Innsbrucku križajo številne poti z zahoda na vzhod in s severa na jug Evrope. Toda prvi občutek veličine mesta, v katerem živi okoli 120 tisoč prebivalcev, izgine takoj, ko se pelješ proti središču. Mesto je namreč obdano s čudovitimi gorami in vršaci, večina zgradb pa je precej novih, saj je ob koncu druge svetovne vojne kraj preživel hudo bombardiranje.
Mesto živi tudi od športa in turizma
Večina Innsbrucka je zgrajena v drugi polovici prejšnjega stoletja, marsikaj še gradijo in dograjujejo, na prvi pogled pa je mestu videti, da živi predvsem za turizem in šport. Da to res
drži, seveda ljubiteljem zimskih športov, ki mesto poznajo po mnogih prireditvah, ni težko dopovedati, dokaz na kraju samem pa je tako imenovani »Olimpijski svet« oziroma dvorana »Olympia World«, v kateri je potekalo tudi predzadnje svetovno prvenstvo v hokeju na ledu. Olimpijsko hokejsko dvorano so pred svetovnim prvenstvom dodobra prenovili, v njej pa je osem tisoč sedišč. Tirolci so v športne objekte namreč v zadnjih letih vložili več kot sto milijonov evrov, poleg hokejskih objektov pa so zgradili sodoben nogometni štadion s kar petimi pomožnimi igrišči, obnovili so stezo za bob (tam je imela svoje »zgodovinske« prve treninge v tej zimi tudi naša reprezentanca v bobu), najveličastnejša pridobitev Innsbrucka v zadnjih letih pa je zagotovo nova skakalnica.
Investicija v skakalnico se bogato vrača
Tako v zadnjih štirih letih skorajda ni turista, ki si ne bi od blizu ogledal skakalnice na Bergislu. Za obiskovalce so jo odprli septembra leta 2002, samo v prvem letu pa je vstopnico za ogled skakalnice kupilo okoli 160 tisoč obiskovalcev. Skakalnica in spremljajoči objekti so vredni kar 15,6 milijona evrov, denar za investicijo pa so namenili republika Avstrija, dežela Tirolska, mesto Innsbruck in avstrijska Smučarska zveza, kar je lepo vidno iz table nameščene na skakalnici. Za investicijo pa ni žal nikomur, saj se denar že bogato vrača. Tako je treba za vstopnino (v katero je vključena vožnja z gondolo na vrh skakalnice) odšteti 7,8 evra, prav nič težko pa se ni dogovoriti za skupinske, družinske in vse druge mogoče popuste. Seveda je treba prej plačati še parkirnino 2,9 evra, najbrž pa ni obiskovalca, ki si ne bi v veliki stekleni dvorani na vrhu skakalnice, ki je zgrajena kot restavracija, privoščil vsaj kave, če ne že kosila ali sladice. Čudovita restavracija, iz katere je moč opazovati Innsbruck z vseh strani, in nad njo tudi razgledna terasa malokoga pustita hladnega. Tako tudi ni čudno, da je v zadnjih letih najbolj prestižno za domačine in okoličane pripravljati zasebne in poslovne gostije v restavraciji na vrhu stolpa (Cafe in Turm), obiskovalce Innsbrucka pa povabiti na ogled skakalnice, ki je vsako leto tudi prizorišče ene od tekem novoletne skakalne turneje.
In čeprav se skakalnica na Bergislu še zdaleč ne more pohvaliti s tako bogato zgodovino kot naše skakalnice v Planici (čeprav so dvakrat gostili tudi zimske olimpijske igre) pa Slovenci, ki smo že obiskali innsbruško skakalno napravo, ob njej nismo mogli ostati hladni. Samo misel na našo »zapuščeno« Planico, ki oživi zgolj enkrat na leto, čeprav se že leta lahko pohvali z rekordno znamko v poletu človeka na smučeh, nas navdaja z veliko žalostjo in obupom, da je za šport in turizem treba narediti precej več kot zgolj v zadnjem trenutku zavihati rokave in postoriti najnujnejše za izvedbo prireditve. Šport v svetu, kar dobro vedo tudi naši sosedje, postaja velik biznis, turizem pa ima vse večjo veljavo in vedno več ljudi je pripravljenih svoj zaslužek vsaj v prostem času nameniti življenju v krajih, ki jih na atraktiven način povezujejo z naravo in njenimi lepotami. V Innsbrucku, kjer sicer živijo tudi od industrije, so to pravočasno spoznali in zato mestu upravičeno nadeli ime – srce Alp.