Precejšnje zanimanje za Hrvaško
Medtem ko bi Hrvate, ki bi hoteli kupiti nepremično pri nas, lahko našteli na prste obeh rok, je zanimanje Slovencev za nepremičnine v hrvaških obmorskih krajih precejšnje, temu primerne pa so tudi cene.
Slovenski državljani, ki so si hoteli v minulih letih kupiti stanovanje ali počitniško hišico na hrvaški obali, so imeli precej težav. Do nedavnega z izjemo tistih, ki so nepremičnino imeli že pred letom 1991, svoje lastnine niso mogli vpisati v zemljiško knjigo, zato so pogosto nastopali le kot fiktivni kupci. Druga možnost je bila tudi ustanovitev podjetja na Hrvaškem, pred kratkim pa je na pritisk Evropske unije sosednja država za tujce nekoliko olajšala nakupe in vknjižbo nepremičnin. S spremembo Zakona o lastništvu je namreč poenostavljen uradni postopek za pridobitev soglasja, tako da ga odslej lahko izdaja le minister za pravosodje. Do sedaj je bilo treba dobiti tudi soglasje ministrstva za notranje zadeve, postopki pa so bili dolgotrajni.
Tudi v novem zakonu ostaja eden od pogojev vzajemnost, ki pa vsaj glede Slovenije predstavlja težavo. Zanimanje hrvaških kupcev za slovenske nepremičnine je namreč zanemarljivo in zainteresirane kupce je skoraj mogoče prešteti na prste obeh rok, medtem ko je želja Slovencev, zlasti za nepremičnine na hrvaški obali izjemno in je že preseglo številko tisoč. Slovenska vlada je lani dovolila hrvaškim državljanom nakup nepremičnin v Sloveniji, zato je pričakovati, da bo večino administrativnih ovir za slovenske državljane v kratkem odpravila tudi Hrvaška. S tem bo mogoč nakup nepremičnin, hkrati pa tudi vpis v zemljiško knjigo za nepremičnine, kupljene pred letom 1991. Po zdaj veljavni zakonodaji imajo lahko tujci na Hrvaškem v lasti le eno hišo oziroma zazidljivo zemljišče, veliko do 1.500 kvadratnih metrov. V že zazidljivih območjih je prepovedana gradnja in rekonstrukcija stavb v stometrskem pasu od obale. Zbiranje dokumentacije in soglasij za novogradnje je še vedno zamudno, saj je treba zbrati kar 30 dokumentov s soglasji.
Zlasti cene nepremičnin (počitniških stanovanj in hišic) na hrvaški obali še vedno vztrajajo precej visoko. Tako ena od gorenjskih nepremičninskih agencij išče 40 kvadratnih metov velik apartma v Istri za okroglih 100.000 evrov, 36 kvadratnih metrov veliko stanovanje, staro 22 let bi prodali za 36.000 evrov, novo, veliko 45 kvadratnih metrov za 90.000 evrov, samostojno hišo s 130 kvadratnimi metri površine pa za 205 evrov. Po neuradnih ocenah naj bi imeli slovenski državljani na Hrvaškem okoli 3.000 nepremičnin, zanimanje pa je še vedno precejšnje, čeprav nekateri poznavalci pravijo, da bo zaradi zapletenih postopkov nakupa in vknjižbe postopno začelo usihati.