Vplivi evra in bančnega ropa
Lansko poslovanje SKB banke sta zaznamovala dva izjemna dogodka - uvedba evra in reševanje odškodninskih zahtevkov po predlanskem ropu sefov.
Ljubljana – Skupina SKB, ki jo sestavljata SKB banka in odvisno podjetje SKB Leasing, je lani povečala bilančno vsoto za enajst odstotkov in ustvarila 21,6 milijona evrov (5,17 milijarde tolarjev) dobička pred obdavčitvijo, kar je trinajst odstotkov več kot leto prej. Ker so bile davčne obveznosti zaradi odloženih davkov lani za 5,2 milijona evrov (1,24 milijarde tolarjev) večje kot leto prej, je čisti dobiček znašal 15,9 milijona evrov (3,8 milijarde tolarjev). Sama banka je bilančno vsoto povečala za osem odstotkov ter ustvarila 19,8 milijona evrov (4,74 milijarde tolarjev) dobička pred obdavčitvijo, kar je 16 odstotkov več kot predlani, ter 14,6 milijona evrov (3,49 milijarde tolarjev) čistega dobička. Čiste poslovne in finančne prihodke je v primerjavi s predlani povečala za dva odstotka, operativni stroški pa so bili zaradi uvedbe evra, odpravljanja škode po ropu sefov novembra predlani ter svetovalnih storitev za šest odstotkov višji kot leto prej. Stroške uvedbe evra ocenjujejo na štiri milijone evrov, od tega naj bi jih dva milijona stalo prilagajanje bančnega sistema, ostalo pa predstavlja znižanje prihodkov iz poslov, ki jih po uvedbi evra ni več. Do konca lanskega leta so rešili štiri petine odškodninskih zahtevkov, nastalih po ropu, še preostale pa naj bi do sredine letošnjega leta.
Ob velikem povpraševanju prebivalstva po posojilih so obseg potrošniških in stanovanjskih posojil v primerjavi s predlani povečali več kot za eno tretjino in s tem tržni delež okrepili za 0,7 odstotne točke, na 7,8 odstotka. Podjetja in druge pravne osebe so povpraševale predvsem po deviznih posojilih, porast je bil kar 86-odstotni. V sodelovanju z mednarodno mrežo privatnega bančništva banke Societe Generale so uvedli t.i. Zlato ponudbo za upravljanje premoženja bogatejših strank, novost v ponudbi je tudi naložbeni depozit z jamstvom za vračilo glavnice in obrestnim donosom, ki je odvisen od donosnosti košarice dvajsetih mednarodnih delnic. Družba SKB Leasing je povečala tržni delež za 1,6 odstotne točke, na 8,6 odstotka, s čimer si je še utrdila mesto med tremi največjimi lizinškimi družbami v Sloveniji.