Velike strategije malih mojstrov

Ne mine vikend ali teden, da se ne bi zgodila tragedija bodisi v družini, na cesti ali kje drugje. Pred nami so slike otrok, ki jih zlorabljajo mogočni odrasli. Najstniki, ki namesto pogumnega skoka v življenje režejo sebe in kličejo na pomoč. Revni ljudje, ki si ne morejo privoščiti sadja in zelenjave, kot jim to narekujejo smernice za zdravo življenje. Starši, ki delajo vse dni, da lahko vzdržujejo vsaj »normalen« standard. Pa otroci, ki so orožje v rokah svojih ločenih staršev. Vsak dan si sledijo nove zgodbe. In tukaj, spoštovani bralci, se začenja moje ogorčenje. Toliko besed, toliko komisij, kongresov, projektov, načrtovanih strategij, toliko davkoplačevalskega denarja, pa velikodušnih evropskih skladov … za prazen nič. Lani – strategije za večjo rodnost. Še prej tisoč in ena strategija za preprečevanje zasvojenosti, za zmanjšanje uživanja alkohola pa za preprečevanje samomorov. Letos so na vrsti nove strategije. Ena bo prav gotovo namenjena preprečevanju nasilja v družini, druga za boljše zdravje Slovencev in tretja bo najbrž posvečena večji varnosti na cestah. Potem bo spet na vrsti raziskava z ugotovitvami, da smo v prostem času preveč pasivni. Sklicana bo nova komisija za pripravo nove strategije, ki bo opredelila, kako bomo postali bolj aktivni. Važno je, da se govori. Na drugi strani teh velikih strategij malih mojstrov pa poteka pravo življenje. Od nas zahteva, da ga živimo. Lahko bi bilo bolj preprosto. Če bi zakoni veljali za vse enako. In če bi sploh veljali. Če bi bili napisani za ljudi. Če bi človek imel svojo vrednost in ne zgolj tržno ceno. Če bi ljudje na svojih položajih odgovorno opravljali svoje delo. Če bi se državni aparat in človeški faktor zganila prej, ne šele ob tragediji. Če bi uporabljali manj učenih besed in bili bolj človeški … Potem bi morda v tejle naši deželici lahko razpustili vse komisije in še tiste komisije, ki nadzorujejo komisije in zaživeli bolj normalno življenje. Morda celo brez velikih strategij? Hm. Le kam bi z vsem tem denarjem …

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / sreda, 11. januar 2017 / 14:16

Svet, ki žari v barvah

Loški Sokolski dom bo v januarju zažarel v barvitem ognju fotografij: razstavlja Društvo popotnih fotografov in fotoreporterjev, albansko veleposlaništvo predstavlja lepote svoje države, v Mali galeri...

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / ponedeljek, 17. oktober 2011 / 07:00

Pol stoletja z Lojzetom Slakom

"Bili smo nekaj posebnega. Lojzetova harmonika ni pokrila naših glasov, mi pa ne harmonike. Vsak je ostal slišen, pristen," pravi o skoraj polstoletnem sodelovanju s Slakom pevec Fantov s Praprotna An...

Prosti čas / ponedeljek, 17. oktober 2011 / 07:00

Tudi Gorenjke iščejo ljubezen

Realistični šov Ljubezen na seniku, ki ga lahko gledamo ob četrtkih zvečer na TV3, je pokazal, da smo Slovenci željni romantike.

Prosti čas / ponedeljek, 17. oktober 2011 / 07:00

Spremljaj me - s pesmijo

Prejšnjo nedeljo je v Prešernovem gledališču v Kranju potekal dobrodelni koncert, s katerim je Slovensko društvo Hospic zaznamovalo svetovni dan te organizacije.

Prosti čas / ponedeljek, 17. oktober 2011 / 07:00

Ko gospa na rajžo gre

Tokrat so za spremembo za volan sedle žene, možje so ostali v svojih delavnicah, nekatere gorenjske gostilne pa so pred kratkim prejele pravico uporabljati blagovno znamko Gostilna Slovenije.

Splošno / ponedeljek, 17. oktober 2011 / 07:00

Anketa: Ni kaj dosti novega

Kaže, da je pojav novih (starih) obrazov za kandidaturo na letošnjih parlamentarnih volitvah spet zbudil zanimanje ljudi za politiko. Kaj pričakujejo, smo vprašali nekaj naključnih sogovornikov.