Dela se lotevam popolnoma znanstveno

Tako kot očeta jo je vleklo v arheologijo. Svetoval ji je proučevanje kosti. Danes je Petra Leben Seljak ena redkih fizičnih antropologinj v Sloveniji.

"Pri izkopavanjih na povojnih grobiščih sem bila zadolžena, da dobimo iz grobišča posamezne skelete in jih analiziram, to je določim spol in okvirno starost." "V pogovoru z Američani sem izvedela, da njihovi forenzični antropologi proučujejo tudi žrtve letalskih nesreč in podobno. Pravijo, da je na začetku zelo težko."

Vemo, kaj proučujejo zgodovina, medicina in številne druge vede, kaj pa obravnava antropologija?

»Gre za izjemno široko vedo s številnimi vejami. Sem predstavnica fizične antropologije, ki se ukvarja s človekom kot živim bitjem ali delom narave ali živalskega sistema. Poznamo še kulturno in socialno antropologijo, ki človeka proučujeta po kulturni plati. Tega področja ne poznam, saj sem po osnovni izobrazbi biologinja. Specializacijo sem opravila iz antropologije. Imela sem srečo, da sem vedela, da fizična antropologija sploh obstaja. Moj oče je bil arheolog, tudi mene je vleklo v to smer, vendar mi je oče svetoval proučevanje okostnjakov, saj nas je v Sloveniji tako malo. Po vojni je bila ta veda pri nas zelo razvita z Božom Škrljem na čelu, potem pa je zanimanje zanjo zamrlo.«

 

Ste ena redkih raziskovalk na tem področju?

»Doktorat iz fizične antropologije ima v Sloveniji manj kot deset raziskovalcev. Fizična antropologija se lahko ukvarja s še živečimi ali mrtvimi ljudmi. Jaz delam le na skeletih, poleg mene dela to le še profesorica dr. Marija Štefančič, ki je hkrati predstojnica oddelka za antropologijo na oddelku za biologijo na Biotehniški fakulteti. Čez nekaj let naj bi se upokojila, če bo interes z obeh strani naj bi jo nadomestila.«

 

Vam je kdaj težko?

»Poskušam delati popolnoma znanstveno, čeprav zraven ugotavljam, kakšen je človek bil. To privlači. Mene je vedno zanimalo tisto, kjer vsi ostali pravijo, da se ne da nič ugotoviti. Predvsem z deduktivnimi metodami, tako kot dela Agatha Christie. To obožujem. Na okostnjake gledam povsem strokovno, kar pa ni težko, saj so na otip kosti kot keramika. V pogovoru z Američani sem izvedela, da njihovi forenzični antropologi proučujejo tudi žrtve letalskih nesreč in podobno. Pravijo, da je na začetku zelo težko, potem pa okoliščine odmisliš in opravljaš svoje delo. Tega si trenutno ne predstavljam.«

 

 

Kje delate vi?

»Sem zasebna raziskovalka in delam zgolj po pogodbi oziroma takrat, ko si lahko sama priskrbim delo. To je v primerih, kot je bilo jeseni pri raziskovanju povojnih grobišč ali pri arheoloških izkopavanjih. Vsega je zelo malo in neredno, tako da težko določam delovni urnik. Edini stalni vir financiranja so raziskovalni projekti, za katere kandidiram pri Agenciji RS za raziskovalno dejavnost«.

 

Čeprav pravite, da za vas to predstavlja manjši del dela oziroma raziskovanja pa vas širša gorenjska javnost še najbolj pozna po delu na povojnih grobiščih v okolici Škofje Loke.

»Res je, čeprav delujem na tem področju že od leta 1983. Žal tovrstno raziskovanje ni medijsko odmevno (smeh).«

 

Kaj ste odkrili pri izkopavanjih povojnih grobišč?

»Največ rezultatov smo dobili pri izkopavanjih v breznu Konfin pri Grčaricah na Dolenjskem. Pred izkopom sta dr. Jože Dežman in minister dr. Lovro Šturm že pridobila veliko dokumentacije, zato je bilo delo lažje opravljati. Imeli smo spisek konvoja, polovica med njimi je bilo ranjencev. Za nas je bilo izkopavanje brezna Konfin sicer bolj naporno in manj natančno kot, na primer, v primeru Lovrenške grape, saj je brezno globoko štirideset metrov. Arheologi in jamarska reševalna služba so lahko izkopali le kup pomešanih kosti. Vendar sem lahko zaradi pridobljenih dokumentov, iz katerih sem razbrala, kdo je imel zlom, amputirane okončine in podobno, ugotovila identiteto. Seveda ne pri vseh, več bodo lahko ugotovili z analizo DNK.«

 

Tako kot v Škofji Loki, kjer želijo svojci le potrditev identitete. Želijo vedeti, kje je pokopan njihov ljubljeni.

»V Škofji Loki ni bilo nobenega okostja, ki bi kazalo posebne znake, niti se svojci niso tega spominjali. Pri izkopavanjih na povojnih grobiščih sem bila zadolžena, da dobimo iz grobišča posamezne skelete in jih analiziram, to je določim spol in okvirno starost, na lastno pobudo sem zmerila višino zaradi lažje prepoznavnosti, pozorna sem bila tudi na podrobnosti, s katerimi bi lahko identificirali posameznika. Če svojci vedo, da je bil njihov ljubljeni visok 190 centimetrov in zato štrli iz povprečja, bi lahko že predvidevali, da gre zanj. Potem je tudi lažje opraviti analizo DNK.« 

 

Torej na Škofjeloškem okostja niso imela nobenih posebnosti?

»Skoraj nič. Eden je skoraj zagotovo kadil in je kot kaže imel kostnega raka. Vendar gre za preliminarne analize, ki bi jih kasneje lahko potrdili ali zavrgli, vendar nas to v tem primeru ni zanimalo. Pri drugem se je videlo, da je kadil pipo, saj je imel na istem koncu obrabljena zoba zgoraj in spodaj.«

 

 

Ali imate informacije, kako bo z nadaljnjimi izkopavanji na Škofjeloškem?

»Ne. Jože Dežman mi je sicer sporočil, da bo poročilo o dosedanjem izkopavanju izšlo v publikaciji. Iz medijev pa sem izvedela, da je vse odvisno od države. Tudi način izkopa, tako da ni gotovo, ali bom še sodelovala. Če bo izkopavanje sodilo v sklop sodnega postopka, bo za to poskrbela sodna medicina.«

 

Seveda delujete tudi na drugih področjih na Gorenjskem.

»Že dvajset let delam na tem področju v sodelovanju z arheologi, predvsem z gorenjskimi arheologi. Za magisterij sem obdelala grobišče pri farni cerkvi v Kranju iz 8. do 18. stoletja, kjer sem našla okoli tisoč dvesto skeletov. Za doktorat sem proučila vsa zgodnja srednjeveška in poznoantična grobišča z Bleda in okolice na enajstih lokacijah s približno sedemsto okostji. To sta večji deli, sicer pa sem stalno prisotna pri zaščitni izkopavanjih, ki jih izvaja Zavod za spomeniško varstvo Kranj.«

 

Ali je Gorenjska bogata na tem področju?

»Kar. Sicer sem upala, da bom imela več dela zaradi gradnje avtoceste. Na tej trasi so doslej izkopali le povojno grobišče v Lescah, ki ga je prevzela sodna medicina. Sicer pa je na tem območju ogromno staroslovanskih grobišč, Doslovče, Smokuč, Moste pri Žirovnici … na obronkih pod gorami.«

 

Ali je drugače delati na izkopavanjih povojnih grobišč ali starejših grobišč?

»Zame ne. Morda se grdo sliši, ampak ko dobimo zgolj kosti in je truplo že razpadlo, so na pogled in otip vse enake, tako žrtev povojnih pobojev kot tiste izpred tisoč let. Sem tudi pripadnica generacije, ki nima spominov na povojne poboje. Verjamem pa, da je za svojce žrtev zelo težko.«

 

Omenili ste, da delate doma. Je to prednost ali slabost?

»Zame je (premor) … Prednost! Kvaliteta življenja je večja, še posebej zaradi družine. Včasih sem delala v Ljubljani in samo vsakodnevna vožnja je vzela veliko časa, ves dan sem bila odsotna. Če se bom odločila za vrnitev na fakulteto, bo to zaradi finančne varnosti. Sicer pa doma naredim v štirih do petih urah enako kot prej ves dan v službi.«

 

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 29. april 2016 / 13:21

Ugovor mogoč še do tretjega maja

Zavezanci za dohodnino do 3. maja še lahko vložijo ugovor zoper informativni izračun.

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / petek, 24. avgust 2018 / 23:26

Praznik sira in vina

Letošnji peti Praznik sira in vina bo jutri, 25. avgusta, od 15. do 23. ure v Dvorani Danica v Bohinjski Bistrici. Obiskovalce čaka pester program z degustacijami sira, mlečnih izdelkov in vina ter...

Razvedrilo / petek, 24. avgust 2018 / 23:25

Kljub slabi vremenski napovedi Praznik idrijskih žlikrofov bo; spremenila se je lokacija

Na svoj praznik tradicionalna rudarska jed stopi v svet okusov in tam vsakič znova dobi nov obraz. Tudi tokrat ne zamudite idrijskih žlikrofov na tak in drugačen način jutri, 25. avgusta, na njihov...

Šport / petek, 24. avgust 2018 / 23:25

Triglav ponovno gostuje, Domžale doma

Kranj – Jutri in v nedeljo bodo nogometaši v prvi SNL Telekom odigrali tekme šestega kroga. Triglav bo jutri ob 20. uri gostoval v Krškem, v nedeljo pa bo ekipa Domžal ob 18.15 gostila Olimpijo. Te...

Šport / petek, 24. avgust 2018 / 23:25

Kolesarski konec tedna na Krvavcu

Cerklje – Prihaja konec tedna kolesarstva na Krvavcu, združen v kolesarski festival s ključnimi dogodki: 13. rekreativnim kolesarskim vzponom Kralj in kraljica Krvavca in pohodom na Krvavec, ki bos...

Vodice / petek, 24. avgust 2018 / 23:23

Koncert Godbe Vodice na Kredarici je prestavljen

Vodice – Zaradi napovedanega dežja je jutri načrtovani vzpon godbenikov Godbe Vodice na Triglav in koncert v poklon 240. obletnici prvega vzpona na Triglav in 30. obletnici prvega vzpona godbe na T...