Veliko je verbalnega nasilja
Nasilje nad mladimi in med njimi je bila tema okrogle mize, na kateri so razpravljali tudi predstavniki šol, mladinske organizacije, policije in socialnih služb.
Medvode - Organizator okrogle mize je bil OO LDS Medvode, vodila pa jo je predsednica Alenka Žavbi Kunaver: »Tema je velik družbeni problem. Namen je osvetliti ozadje vzrokov za nasilna dejanja mladostnikov ter poiskati možne načine preventivnega delovanja na tem področju.«
S stanjem na tem področju sta udeležence seznanila tudi predstavnika Policije: »Policija vedno in takoj odreagira na vsako prijavo, na vsak klic na anonimno številko 080 1200. Opažamo, da so pri nasilju med mladostniki prisotne tatvine, v osnovnih šolah so zelo pogosta tudi izsiljevanja. Gre za tri vloge: opazovalec, povzročitelj ali žrtev nasilja, ki se med seboj prepletajo in v velikih primerih se izkaže, da je bil povzročitelj nasilja pred tem sam žrtev v sklopu družine ali pa med vrstniki.« Poslušalce sta seznanila tudi s postopkom: »Ko po prijavi zaznamo, da gre za določen sum, začnemo zbirati obvestila, povežemo se z različnimi organizacijami, v katere je mladostnik vključen. V prvi vrsti pa je seveda žrtev tista, ki pove svojo zgodbo. Seveda zaslišimo tudi osumljenca.« Darinka Verovšek, pedagoginja na OŠ Preska, je ob tem opozorila, da ves postopek traja predolgo, žrtev pa je prisotna in s tem izpostavljena še dodatnim psihičnim obremenitvam: »Morala bi obstajati inštitucija ali način, da bi se zadeva speljala po hitrem postopku.«
In kakšno je stanje na medvoških šolah? Rezultate ankete, ki so jo izvedli na OŠ Medvode, je na kratko predstavil ravnatelj Vojko Bizant: »Zelo veliko je verbalnega nasilja, medtem ko grobih prekrškov nismo zaznali. Se pa stanje iz generacije v generacijo spreminja. Problem je, da so te stvari pogosto »skrite«, ker se dogajajo v garderobah in mi za to ne izvemo, če pa, menim, da je takšne stvari potrebno reševati takoj.« O preživljanju prostega časa mladostnikov je povedal Matija Froehlich iz MKC Medvode: »Srečujemo se s številnimi mladostniki, ki izhajajo iz neurejenih družinskih razmer in jim je mučno biti doma, zato gredo ven, kjer nimajo kaj početi in zato pogosto delajo neumnosti. Tudi zato je v Medvodah nujno potreben dnevni center, ki bi bil odprt vsak dan po 8 ur, kamor bi takšni mladostniki lahko prišli in kjer bi z njimi odrasli delali tudi na socialnih večinah.« Verovškova je dodala, da je vloga lokalne skupnosti, da se k otroku s pomočjo prostovoljcev pristopi že v prvi triadi OŠ in da bi bil MKC lahko koordinator teh prostovoljcev. »V obdobju pubertete je že prepozno, takrat le še gasimo požar,« opozarja Verovškova. Na okrogli mizi smo slišali še, da je sodelovanje Policije in šol kar se preventive tiče dobro in da potekajo številne preventivne aktivnosti, kot na primer lutkovna predstava 113, pa predstavitveni filmi ...