Kulturni protest z mitološko ptico
Osrednja občinska proslava ob kulturnem prazniku je bila v Smledniku. Spremenjena lokacija in nov program. Dogodek še bolj povezal ljudi.
Smlednik - Osrednja občinska prireditev ob kulturnem prazniku v občini Medvode je v organizaciji KUD Smlednik in občinske kulturne zveze potekala v Smledniku, na razgledni ploščadi pred cerkvijo sv. Urha. Še pred začetkom prireditve je potekal pohod po poti izročila prednikov, od smledniškega Starega gradu do prizorišča prireditve. Udeležilo se ga je okrog dvajset ljudi.
Sama proslava je potekala drugače od načrtov, saj so zaradi požiga Viteške dvorane v Lazarinijevem dvorcu morali spremeniti tako lokacijo kot tudi program. Namesto programa PET JE letnih časov, ki so ga v KUD Smlednik pripravljali več kot leto dni, so v slabih štirinajstih dneh pripravili poseben, prav zanimiv program, ki so ga poimenovali Oda Feniksu.
»Vsebina prvotnega programa je bila vezana na alegorijo štirih letnih časov. To je bil projekt, ki je povezal vsa društva v našem kraju. Po barbarskem požigu smo se najprej morali pobrati od šoka, ki je bil zares velik, ker je bil požig izveden tako, da je nekdo dejanje hotel podtakniti nam. Kljub vsemu smo se odločili, da proslava ostane v Smledniku in da jo pripravimo kot kratek kulturni protest, ker smo prepričani, da je kultura edino orožje, ki ga imamo proti takšnim barbarskim dejanjem. Za simbol protesta smo vzeli egipčansko mitološko ptico Feniksa, ki vsakih petsto let umre in se potem iz pepela znova rodi še močnejša in bolj mogočna kot prej,« je povedal Nejc Smole, eden izmed organizatorjev prireditve in dodal: »Vse skupaj je simbolno lahko gledano iz večih vidikov, predvsem smo skušali poudariti vidik našega kraja, skupnosti, kako naj bi takšni barbarski dogodki skupnost povezali, ne pa ločevali. Navdušen sem nad odzivom krajanov.«
Odziv je bil zares velik in na razgledni ploščadi se je kljub slabemu vremenu zbralo več sto ljudi, iz Smlednika in iz širše okolice. V KUD Smlednik še pravijo, da naj bi v dogovoru z družino Lazarini program PET JE letnih časov v viteški dvorani vendarle izvedli, seveda, ko bodo freske restavrirane. »Želim si, da bi grad odprli s tem projektom in da bi ga umestili nazaj v kraj, da ljudje začnejo še bolj ceniti kulturno dediščino tega gradu, ki je neprecenljiva,« je zaključil Smole.