Problem ni delo, ampak premalo časa
Župan Tomaž Tom Mencinger po dobrih treh mesecih županovanja ocenjuje dosedanje delo in razkriva nekatere aktualne projekte.
Na županskem stolu ste dobre tri mesece, kako ste se v njem znašli, kako ocenjujete dosedanje delo?
»Stol je v fizičnem smislu udoben (smeh) … Sicer pa, čeprav sem stvari poznal, saj sem bil tri mandate predsednik krajevne skupnosti in dva mandata občinski svetnik, zdaj kot župan spoznavam še druge stvari. Problem ni v delu kot takem, ampak zlasti v časovni komponenti. Urnika praktično ni, delovnik traja 24 ur. Glede vsebine pa je tako – dogovorili smo se, da bomo politiko, ki je bila zastavljena v prejšnjem mandatu, peljali naprej. V pomoč sta mi dva podžupana, vsak skrbi za določene projekte, kar se kaže kot maksimalno dobra rešitev. Sicer pa na Jesenicah vemo, kaj hočemo. Pri določenih stvareh sicer prihaja pride do nerazumljivih zaostankov in zadeve se vlečejo kot jara kača, a stvari gredo kljub vsemu naprej. Imamo opredelitve in načrte, ki so realni in uresničljivi.«
Kako je z organizacijo občinske uprave, ste se že odločili za kakšne spremembe?
»Občinska uprava je ostala taka, kot je bila. Moj naslednji korak bo, da grem po oddelkih in od vodij oddelkov in zaposlenih brez dlake na jeziku izvem, kakšno je dejansko stanje in kje pričakujejo spremembe. Na tej osnovi bo po vsej verjetnosti prišlo do kakšnih organizacijskih sprememb, vse s ciljem še boljšega dela in večje operativnosti. Vsak pameten župan mora gledati, da ima dobro ekipo, da člani ekipe delajo usklajeno, drug drugemu pomagajo in stremijo k skupnemu cilju.«
Pomembnejši premiki se nakazujejo pri reševanju problema karavanške vode, Občina Jesenice prevzema pobudo pri ustanavljanju novega podjetja. Lahko poveste nekaj več o tem?
»Zgodba o karavanški vodi je črna plat zgodovine na Jesenicah. Če pogledam nazaj, bi Teosa Perneta lahko pohvalil, da je že pred šestnajstimi leti videl tržno nišo v pitni vodi, in menim, da bi mu tedaj morali bolj pomagati in stati ob strani. Podjetje je potem kupil Študentski servis Maribor oziroma Marjan Kranjc, preprečil stečaj, šel skozi prisilno poravnavo. Današnja situacija pa je taka, da se je podjetje preselilo v bivši objekt Donita, ki pa je prodan in Voda Juliana je le najemnik. Poleg tega cevovod nima dovoljenja, podjetje pa ne koncesije. V zadnjih treh mesecih smo imeli več sestankov, na katerih smo iskali rešitve, da bi zadevo vendarle presekali. Prepričani smo, da je treba vstopiti v novo igro, zato naj bi ustanovili novo podjetje, v katerem bodo poleg Občine Jesenice in Občine Kranjska Gora še Slovenska industrija jekla, ki bo prispevala kapital, ter Pivovarna Union, ki bo prispevala tehnologijo in trge. Roko pa smo ponudili tudi Marjanu Kranjcu, ki smo mu pripravljeni poplačati del vlaganj. Njegov odgovor še čakamo. A tudi če se ne bomo dogovorili, gremo v projekt sami. Prostor za polnilnico na Hrušici imamo, viri financiranja so zagotovljeni, trg je zagotovljen, voda je dobra, potrebujemo le še koncesijo vlade. Vsekakor menim, da bo zadeva kmalu rešena, najkasneje do konca leta.«
Na eni od prejšnjih sej občinskega sveta je bil sprejet sklep, da boste od Slovenske industrije jekla oziroma Acronija terjali 50 milijonov evrov odškodnine zaradi posledic železarjenja. Kakšno je vaše stališče?
»Sklep je bil na občinskem svetu potrjen, kljub temu pa sam nisem za zaostrovanje stvari. Treba je priti do kompromisa, zato se je treba čim več pogovarjati in dogovarjati. Moj način reševanja situacije bo ta, da bom najprej začel voditi dialog z vodstvom SIJ-a. Predstavil jim bom naš sklep in naša pričakovanja, obenem pa bom poslušal tudi njihova stališča. Pogovore bom skušal zapeljati v smer poravnanja nerešenih zadev oziroma prenosa določenih objektov (denimo bazena, delavskega doma, površin srednje šole) na občino. Vsekakor je treba ohraniti trezno glavo, se pogovoriti, dogovoriti in najti kompromis.«
Vlada je izbrala kupca za SIJ in torej tudi za Acroni, menite, da bo novi lastnik nadaljeval zastavljeno ekološko sanacijo?
»Eden od sklepov občinskega sveta je bil tudi ta, da mora država v prodajno pogodbo vključiti program za nadaljevanje sanacije na področju ekologije. Da se torej papir ne bo pospravil v predal, ampak se bo novi lastnik obvezal, da bo nadaljeval ekološko sanacijo.«
Krajani še vedno opozarjajo na nerešen problem hrupa z avtoceste, promet se nenehno povečuje, do dogovora z državo oziroma Družbo za avtoceste še ni prišlo. Kako boste kot župan nastopili proti državi, da bi težave krajanov vendarle rešili?
»Bom čisto pošteno odgovoril – težko! Avtocesta pač še nima obratovalnega dovoljenja in še ni prevzeta in s tem odgovorom se me lahko država preprosto znebi. Problem so dilatacije in nezaščitenost pred hrupom, zlasti na Verdnikovi. Vsekakor se bomo župani občin, ki so ob trasi avtoceste, pogovorili, skušali organizirati skupno srečanje in skupaj poiskati rešitve.«
Velik problem Jesenic ostaja parkiranje. Se nakazujejo kakšne rešitve?
»Pripravljamo projekte, po katerih bi Tavčarjevo ulico do Čufarja uredili enosmerno, na eni strani ceste pa bi uredili parkirišča. Obeta se tudi gradnja garažnih hiš. Zasebnik je izrazil interes, da bi podrl Pikovo damo in na tem mestu zgradil trietažno garažno hišo. Še ena garažna hiša naj bi zrasla na mestu nekdanjega Integrala oziroma Alpetoura proti parku, druga pa za policijsko postajo in banko.«
Na Občini ste se odločili za iskanje strateškega partnerja za smučišče Španov vrh. Je bil javni razpis že objavljen?
»Razpis je bil objavljen in skušali bomo najti primernega partnerja. Občina je v preteklosti usposobila smučišče, žičnica ima dovoljenje, projekti so izdelani, delno je pripravljeno zasneževanje. V letošnjem proračunu so zagotovljena tudi sredstva za manjšo vlečnico, obstajajo pa tudi načrti za še dve vlečnici. Vsekakor zanimanje za razvoj turizma v tem delu je, so pa interesenti izpostavili potrebo po večjem številu prenočitvenih zmogljivosti. Tako se išče kupec za hotel Belcijan, na potezi pa so tudi domačini, da bi s pomočjo nepovratnih sredstev odprli nekaj prenočitvenih zmogljivosti. Vsekakor je v turističnem smisli treba izkoristiti, kar je tu že bilo v zgodovini – zdraviliški turizem za pljučne bolnike in bolezni oči, kar odpira možnosti ne le za zimski, ampak za celoletni turizem.«
Občina obnavlja v požaru poškodovan planinski dom Pristava, vemo, da je dosedanji najemnik prekinili najemno pogodbo, kaj boste zdaj storili na Občini?
»Lani in letos smo vložili znatna sredstva v obnovo Pristave. Sanirali smo objekt, uredili novo stanovanje, čaka nas še ureditev gostinskega dela. Računamo, da bodo dela zaključena do poletja in da bomo avgusta lahko dom oddali v najem. Smo se pa odločili, da bomo iskali skupnega najemnika za Pristavo, Kurirsko kočo in Zoisov park. Da pa bi do tedaj zagotovili vsaj del gostinske ponudbe, smo se dogovorili, da bomo začasno za šest mesecev oddali v najem Kurirsko kočo. Izbranemu gostincu jo bomo ponudili pod ugodnimi pogoji, tako da bo zlasti v maju, ko je obisk
največji, zagotovljena ponudba.«
In za konec - kdaj bodo Jesenice končno dobile javno stranišče?
»To je problem, ne le Jesenic, ampak tudi velikih turističnih krajev. Obiskovalci Jesenic tako »prvo pomoč« iščejo po lokalih, stranišče je tudi v sklopu železniške postaje, ki pa je žal zaklenjeno. Problema se zavedamo in resnično bo treba razmisliti in najti ustrezno rešitev.«